Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Rhodesian ridgeback (afrykański pies na lwy) – pies z pręgą na grzbiecie – Encyklopedia ras

Rhodesian ridgeback potocznie jest nazywany rodezjanem. Psy tej rasy najbardziej znane są z dwóch rzeczy – niesłychanej odwagi oraz charakterystycznej pręgi na grzebiecie, stworzonej przez sierść rosnącą w przeciwnym kierunku.


Te afrykańskie psy niegdyś wykorzystywane były do polowań na lwy. Ich charakter był mocny, a wytrzymałość fizyczna ogromna. Do dzisiaj większość z tych głęboko zakorzenionych cech jest aktualna i mimo niewielkich potrzeb pielęgnacyjnych, rodezjan jest psem bardzo wymagającym pod innymi względami.

 

Rodezjan w szelkach w górskim krajobrazie

 

Rodezjan – pies do polowania na lwy

Malowidła skalne na terenie Afryki, wskazują na istnienie psów z pręgą na grzbiecie już 4000 lat. p.n.e. Na tereny współczesnej Rodezji psy te dotarły wraz z Hotentotami z Egiptu. Psy miały ochraniać ludność podczas wędrówek i alarmować w nocy o niebezpieczeństwie – szczególnie o zbliżających się drapieżnikach i lwach. Tak, nazwa „afrykański pies na lwy” nie wzięła się znikąd. Rodezjany bez cienia wahania rozpoczynały pogoń za zwierzyną większą i silniejsza od siebie. Jednak zawsze działały w grupie. Stada rodezjanów ścigały zwierzynę z głośnym i przenikliwym ujadaniem, a następnie musiały ją zatrzymać do czasu przybycia myśliwego.

Około roku 1920 rodezjan afrykański zaczął być przywożony do Europy. Do USA trafił dopiero po II Wojnie Światowej dzięki powracającym tam żołnierzom.

Pierwszy Klub Rhodesian Ridgeback powstał w Afryce w 1922 roku. W Polsce rasa nie jest jeszcze znana w szerszych kręgach, nieliczne osobniki pojawiają się na wystawach kynologicznych.

 

 

Wzorzec i sylwetka rhodesiana ridgeback

Pies ridgeback należy do ras dużych. Jego sylwetka jest bardzo umięśniona i mocna, dostosowana do częstego wysiłku fizycznego. Psy w kłębie osiągają nawet 70 cm, suki do 66 cm. Masa ciała może dochodzić do 40 kg. Głowa rodezjana jest duża i szeroka, na długiej szyi. Uszy wysoko osadzone, zwisające. Oczy koloru od brązowego do bursztynowego. Klatka piersiowa psa jest głęboka, a kończyny umięśnione i pewne. Ogon może być lekko zakręcony.

Charakterystyczna dla rasy psów rodezjan jest wyraźna pręga na grzbiecie – jest to pasmo sierści rosnącej do góry, w odwrotnym kierunku do pozostałe włosy. Zaczyna się ona za łopatkami psa i biegnie aż do guzów biodrowych. Pręga delikatnie zwęża się ku końcowi, a w najszerszym miejscu może mieć nawet 5 cm. Istotne jest, aby pasmo było symetryczne na całej długości.

Rhodesian może mieć umaszczenie od jasno pszenicznego do ciemnego rudego – częściej spotykane są jednak te ciemniejsze psy. Dopuszczalne, ale niepożądane są niewielkie jasne znaczenia na piersi, brzuchu, palcach, a także ciemna kufa i uszy. Takie psy są akceptowane przez FCI jednak dostają znacznie niższe noty na wystawach psów.

 

Rhodesian ridgeback o umaszczeniu jasno-beżowym

 

Rhodesian ridgeback – choroby

Rodezjan żyje około 10 – 12 lat i na ogół cieszą się mocną odpornością i dobrą kondycją.
Psy do polowania na lwy mogą jednak cierpieć na choroby, co do których predysponowane są rasy duże – dysplazje stawów, skręt żołądka. Dodatkowo, u rhosesian ridgeback czasami występują:
  • głuchota wrodzona – wada wrodzona widoczna już u szczeniąt
  • wrodzone napięcie mięśni – choroba nieuleczalna, objawiająca się sztywnym chodem
  • torbiele skórzaste (zatoki skórzaste) – wada genetyczna, która nieleczona chirurgicznie może powodować objawy neurologiczne wraz z dorastaniem psa
  • rozszczep kręgosłupa

 

 

Pielęgnacja rodezjana

Sierść rhodesiana jest bardzo gęsta i krótka, naturalnie lśniąca. Konieczne jest jedynie regularne wyczesywanie martwego włosa oraz kąpiele, które może być potrzebne częściej niż u innych ras ze względu na dużą aktywność rodezjanów i ich zamiłowanie do tarzania się.
Rodezyjski ridgeback nie ma dużych wymagań pielęgnacyjnych i żywieniowych. Karma dla psa bytowa powinna być wysokoenergetyczna, mięsna, z małą zawartością węglowodanów. Warto zwrócić uwagę, aby karma miała odpowiednią zawartość cynku niezbędnego dla psów ras dużych. Istotnymi dodatkami są również glukozamina i chondroityna pochodzenia naturalnego, które chronią stawy.

Decydując się na psy polujące na lwy warto zaopatrzyć się w smycze treningoweprzysmaki treningowe oraz kaganiec uniemożliwiający podjadanie na spacerach.

Może Cię zainteresować: Jaki wybrać kaganiec dla psa?

 

Rhodesian z widoczną pręgą odmiennej sierści na grzbiecie leży na piasku.

 

Rhodesian ridgeback – charakter

Jako pies gończy, rhodesian ridgeback ma temperament silny, ale zrównoważony. Nie jest łatwo nakłonić go do wykonywania poleceń, a tresura jest powinna być rozpoczęta już w wieku szczenięcym. Nadal jednak nie jest pewne podporządkowanie się, a już na pewno nie każdemu. Ridgeback jest nieufny do obcych osób i potrzebuje dłuższej chwili, aby się przełamać. Kiedy już to nastąpi to rodezjan okazuje się towarzyskim psem, szukającym okazji do zabawy i pieszczot.

Pies rhodesian ridgeback jest odważny, nie wykazuje zachowań agresywnych czy lękliwych. Bardzo dobrze odnajduje się w grupie, lubi kontakty z innymi psami. Problemem może być próba socjalizacji z innymi gatunkami. Rodezjany bowiem raczej nie tolerują kotów, królików i innych, a nawet mogą wykazywać chęć pościgów za nimi. Chętnie bawi się i przebywa z dziećmi, jest cierpliwy i czuły. Należy jednak pamiętać, że jest to rasa wymagająca bardzo dużo uwagi ze strony opiekuna, także w przypadku posiadania małych dzieci – pies pozostawiony sam sobie może podupaść na zdrowiu i niestety stać się nerwowy.

Rozedyjski pies nie jest szczekliwy, ale zdecydowanie nie nadaje się do mieszkania w bloku, kojcu, budzie. Potrzebuje on dużo ruchu na co dzień, angażującej go aktywności fizycznej i psychicznej. Wychodzenie do dużego ogrodu, częste spacery, dodatkowo psie sporty i nauka komend, sztuczek, a następnie duża porcja czułości i zainteresowania ze strony człowieka – tego potrzeba rhodezianowi. Tak, rodezjan jest musi być oczkiem w głowie opiekuna, który poświęci psu maksimum swojego czasu.

 

Rodezjan biega i szaleje po polanie

 

Rhodesian ridgeback cena i hodowla

Pies rasy rhodesian nie należy do najtańszych. Wpływ na cenę szczeniaka ma jego nietypowa okrywa włosowa, liczne badania jakie hodowca musi zrobić całemu miotowi i przede wszystkim nieduża ilość hodowli w Polsce. Szczenięta rhodesian ridgeback kosztują od 6000 do 8000 zł. Cena za rhodesiana przeznaczonego do dalszej hodowli jest jeszcze wyższa.

O wiele niższe ceny za rhodesiana powinny wzbudzić niepokój, mogą oznaczać psa z pseudohodowli. 

Wybierając hodowlę rhodesian ridgeback należy sprawdzić jej status w Związku Kynologicznym. Zawsze powinno się odbyć parę spotkać w miejscu hodowli, tak aby poznać hodowcę, wybranego szczeniaka, a także pozostały miot i rodziców szczeniąt. Pamiętajmy, że hodowca powinien posiadać wyniki wszystkich aktualnych badań.

 

 

Ciekawostki o rodezyjskim psie:

  • w 1936 roku w Rodezji wykopano szczątki trzech hotentockich psów, które były doskonale zachowanie – wraz z gęstym i czerwonym futrem oraz pręga na grzbiecie
  • „Ridgeback” w nazwie rasy pochodzi od charakterystycznej pręgi na grzbiecie, w kształcie sztyletu -„ridge” i od odmiennego kierunku wzrostu tam włosów - „back”


 Karolina Łuszczyk

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość
 
 
 
 
 
 
 
SIMPLY FROM NATURE Przysmaki treningowe z mięsem dzika 300 g

**** *

Najniższa cena w ciągu 30 dni: 9.99 zł

8.99  (29.97 zł / kg)
9.99