Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Choroby stawów u psa - Porady Weterynarza

Często zdarza się, że starsze psy kuleją. Czasami związane jest to z nadwyrężeniem na spacerze, czasem z otyłością a czasami odzywa się stara kontuzja. Wszystkie te przypadki łączy jedno - stawy.

Choroby stawów u psów mają różne podłoże. Często związane jest to z rasą psa - im większe, tym bardziej podatne są na urazy stawów. Kolejną częstą przyczyną jest otyłość - tutaj jednak wina najczęściej leży po stronie opiekuna, który do otyłości dopuścił.

Objawami uszkodzenia stawu są najczęściej:

  • sztywność w stawie
  • kulawizna lub wyraźne odciążanie jednej kończyny
  • opuchlizna
  • opór przy skakaniu lub nawet wchodzeniu po schodach
  • problemy ze wstawaniem oraz zauważalny ból

 

Mokry pies biegnie z radością. Psy myśliwskie z reguły uwielbiają wodę i chętnie się w niej bawią.

 

Przyczyny chorób stawów są różne i jest ich wiele. Wśród nich można wymienić 10 najważniejszych


1. Problemy hormonalne, nadczynność przytarczyc
2. Otyłość
3. Złamania z uszkodzeniem stawu
4. Zaburzenia rozwojowe jak dysplazja bioder, dysplazja stawu łokciowego, osteochondrosis dissecans ( częste zaburzenie rozwojowe szkieletu szybko rosnących psów ras średnich i dużych w wieku 5 - 8 miesięcy )
5. Wrodzone choroby lub predyspozycje genetyczne, w tym syndrom Wobblera, który dotyczy w zdecydowanej większości dogów niemieckich oraz dobermanów.
6. Zaburzenia metaboliczne
7. Nowotwory
8. Zwyrodnieniowa choroba stawów
9. Choroby zakaźne i autoimmunologiczne, w tym borelioza, choroby reumatoidalne.
10. Zwyrodnieniowe choroby kręgosłupa, w tym zespól końskiego ogona, degeneracja krążka międzykręgowego

 

Leczenie choroby stawów u psa

Możliwości medyczne leczenia stanów takich jak dysplazja biodrowej czy choroby zwyrodnieniowej stawów w ostatnim dziesięcioleciu znacząco wzrosły, co związane jest z wprowadzeniem i ciągłym ulepszaniem leków i suplementów. Jednak z racji tego, że dysplazja biodrowa (podobnie jak inne typy dysplazji) jest schorzeniem wrodzonym nie ma możliwości jej zapobiegania z pomocą leków. Można zmniejszyć dolegliwości związane z chorobą zwyrodnieniową stawów z pomocą odpowiedniej diety, dopasowanych ćwiczeń oraz leków.

 

Utrzymanie właściwej wagi psa

Uutrzymanie właściwej wagi jest kluczowe dla leczenia w przypadku niezakaźnych chorób stawów. Jeżeli zwierzę jest otyłe, nawet najlepiej wykonany zabieg nie spełni swojej roli w 100%. W tym miejscu warto zwrócić uwagę na to, że w Polsce coraz więcej psów z chorobami stawów cierpi na nadwagę lub otyłość. Zrzucenie nadmiernych kilogramów i utrzymanie psa z właściwą masa ciała można uznać za najważniejsze w leczeniu chorób stawów. Może się również okazać, że będzie to najtrudniejsza cześć leczenia. Często wymaga bowiem zmiany trybu życia właściciela i znalezienia w planie dnia czasu na intensywne spacery z psem. Również tu trzeba zaznaczyć, że to właściciel jest odpowiedzialny za to co i w jakich ilościach je pies.

Przeczytaj więcej: Otyłość u psów

 

Ćwiczenia dla psa

Właściwy wysiłek fizyczny to drugi najważniejszy etap leczenia. Wysiłek, który zawiera w sobie odpowiednia dawkę ruchu i ćwiczeń budujących masę mięśniową jest najlepszy. Chodzenie na smyczy, wolny bieg, pływanie, ćwiczenia na bieżni to świetne przykłady na niezbyt wymagający, ale efektywny wysiłek. Program ćwiczeń zawsze powinien być ustalony z ortopedą lub fizjoterapeutą i ortopedą i zawsze dobrany do konkretnego zwierzęcia, gdyż źle dobrane ćwiczenia mogą spowodować znaczące pogorszenie.

Zabawy w łapanie piłeczek lub frisbee wyglądają na super zabawę dla psa, i sprawiają wiele radości, jednak są mocno obciążające dla stawów. W odpowiednim doborze ćwiczeń dla psa istotna jest też regularność. Ćwiczenia należy wykonywać codziennie. Nie można ich wykonać na zapas w weekend. Przed ćwiczeniami właściwymi pies powinien wykonać rozgrzewkę, co zapobiega kontuzjom i przygotowuje stawy do cięższej pracy.

 

 

Legowisko i warunki do spania dla psa

Większość ludzi cierpiących na choroby stawów zauważa, że objawy pogarszają się kiedy jest zimno i mokro. Tak samo jest psami! Pies z opisywanymi dolegliwościami wymaga specjalnego traktowania. Nie można narażać go na przemarznięcie. Wygodne legowisko spełnia tu określona rolę. dobrym rozwiązaniem są legowiska ortopedyczne. Te wytworzone ze specjalnej pianki pomagają właściwie rozłożyć ciężar ciała, w związku z tym stawy są mniej obciążone. Psu jest tez łatwiej  w nich wstać i wyjść. Legowisko zawsze powinno być w ciepłym miejscu, z dala od przeciągów. Przy bolesności stawów powinno być odpowiednio dogrzane i wygodne. Na spacerach sprawdzi się ubranie dla psa, które utrzyma ciepło w chorych stawach. Warto również zastanowić się nad utrzymywaniem nieco wyższej temperatury w pomieszczeniach gdzie przebywa pies.

 

 

Kundelek ma piękne, bursztynowe oczy. Spogląda smutno siedząc na sianie.

 

Otoczenie

Schodzenie lub wchodzenie po schodach dla psów chorych stanowi problem. Można pomoc psu w schodzeniu poprzez specjalne ramy. W tej roli sprawdzi się płyta lub deska o odpowiednich wymiarach. U psów średnich i dużych ras trzeba również pamiętać o podniesieniu misek z woda lub jedzeniem. Mona je ustawić w specjalnym regulowanym uchwycie lub na podwyższeniu.

 

 

Fizjoterapia i zabiegi lecznicze dla psa

Lekarz weterynarii, najczęściej specjalizujący się w ortopedii, może poinstruować właściciela jak wykonać masaż mięśni, co zapobiegnie zesztywnieniu i pomoże w odpowiednim rozruszaniu stawów. Należy pamiętać, ze pies z chorobą stawów odczuwa ból, więc każde ćwiczenia i masaż należy rozpoczynać powoli i przyzwyczajać zwierzę do regularnych zabiegów. Każdą sesję rozpoczynamy od głaskania i delikatnego uściskania mięśni wokół stawu opuszkami palców za pomocą małych okrężnych ruchów. Następnie rozszerzamy zakres ruchów na okoliczne mięśnie. dodatkowe źródło ciepła po masażu może przynieść bonusowe korzyści.

Przeczytaj więcej o fizjoterapii psów

 

Jakie są dobre tabletki na stawy dla psa?

  • Glukozamina i chondroityna. Są najczęściej używanymi suplementami w terapii chorób stawów. Glukozamina jest cukrem spełniającym istotną rolę w budowaniu chrząstki. Produktom przypisywane jest działanie wspomagające naprawę chrząstki. Nie maja jednak działania przeciwbólowego. Potrzeba zazwyczaj 6 tygodni, aby rozpoczęła się regeneracja chrząstki. Zwierzęta powinny przyjmować te suplementy do końca życia. Produkty zawierające glukozaminę i chondroityne są dobrze tolerowane i uznawane są za bezpieczne

 

  • SAMe, denosyl SD4  to stosunkowo nowy produkt na rynku. Do tej pory denosyl był stosowany w leczeniu osteoarthritis u ludzi. U psów działanie tego produktu nie jest w pełni potwierdzone w przypadku leczenia chorób stawów. Jednak ma on zastosowanie w leczeniu chorób wątroby, a jego działanie jest zarówno przeciwzapalne jak i przeciwbólowe.

 
  • Perna Mussels: Perna canaliculus, to rodzaj jadalnych małży pochodzących z Nowej Zelandii. Proszek wytworzony z małży zawiera ponad 60% białka i 12% glukozaminoglikanów oraz 5% tłuszczów, w tym ETA, które wykazują działanie redukujące stany zapalne. Dodatkowo ETA wykazuje działanie przeciwbólowe. Glukozaminoglikany są kluczowym składnikiem chrząstki oraz mazi stawowej.

  • Kwasy Omega - 3 mają działanie przeciwzapalne. Są ważnym składnikiem pokarmowym. U psów z chorobami stawów, a także u starszych psów zaleca się ich stosowanie.

  • MSM czyli metylosulfonylometan. To naturalna substancja znajdująca się w roślinach oraz wodorostach. MSM jest opisywany, jako środek, który wykazuje pozytywny wpływ na ciągłość tkanki łącznej oraz pomaga redukować blizny. Przypisuje mu się również działanie przeciwzapalne i redukujące ból.



Leki oraz zabiegi wspomagające zawsze powinny być ustalane z lekarzem prowadzącym. Zazwyczaj leczenie obejmuje podawanie leków przeciwbólowych oraz suplementację chrząstki stawowej, poprzez dostawowe podawanie leków.

 

 

Teksty na blogu nie są poradą lekarską oraz nie zastępują wizyty u lekarza weterynarii.

 

Adrianna Wawrzyniak

Komentarze

Nowa wiadomość
Jadwigo,
Twój pies jest już w zaawansowanym wieku i może odczuwać dyskomfort związany z układem ruchu. Zimno i ciągłe przebywania na dworze może to potęgować. Zalecane byłoby wzięcie psa do domu, szczególnie na noce, a także wizyta u lekarza weterynarii, gdzie najprawdopodobniej zostanie zlecone rtg.
image
Mój pies ma 15 lat. Nie jest rasowy, to mieszaniec . Wysoki jak owczarek, ale o wiele szczuplejszy. Myślę, że ma problem z biodrami. W czasie posiłku po chwili siada, też w czasie siusiania tylne nogi mocno mu się zginają, wtedy przerywa i idzie. Na smyczy chodzi , ale gdyby go na chwilę zostawić na smyczy, to zaraz siada. Gdy jest bez smyczy to chodzi i węszy przez dłuższy czas. Gdy zatrzyma się przy węszeniu to też siada. Słabo słyszy. W jednym oku zauważyłam zmętnienie. Ma dobry węch. Czasem ma lepszy apetyt, a czasem muszę zachęcać wrzucając smakołyki do miski. Pies nie mieszka w domu tylko w kojcu zadaszonym i ocieploną budą, a w środku ma słomę. Jest psem żywotnym .Proszę o poradę , bo mam 77 lat i chcę wiedzieć co mam robić, aby nie cierpiał. Dziękuję.
polecam karmę Mobility od RC, u mojego doga bardzo pomogła