Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Podstawy fizjoterapii psów – poznaj masaż relaksacyjny i uspokajający dla psa

Masaż relaksacyjny dla psa, masaż leczniczy, a może masaż psa z dyskopatią? Przeczytaj, kiedy warto i jak masować psa, aby zadbać o jego zdrowie, uspokoić i sprawić przyjemność.

Masaż psów – podobnie jak u ludzi – może spełniać wiele funkcji: wspomagać leczenie, rehabilitować, uspokajać i relaksować. Przeczytaj, kiedy warto skorzystać z psich masażystów i co możemy sami zrobić dla psa.

 

Masaż relaksacyjny dla psa.

 

Kiedy wykonać masaż leczniczy dla psa?

Masaż leczniczy stanowi uzupełnienie standardowego leczenia farmaceutycznego oraz chirurgicznego i musi być zalecony koniecznie przez lekarza weterynarii. Lista wskazań weterynaryjnych jest bardzo długa i obejmuje m.in. blizny pourazowe i pooperacyjne, bóle przeciążeniowe, chorobę Legg-Calve-Parthesa, dyskopatię, dysplazje stawów, otyłość, nawykowe zwichnięcie rzepki, nerwobóle, niedowłady, obrzęki, porażenia, przewlekłą niewydolność krążenia, przewlekłe stany zapalne stawów i mięśni, stany po urazach i stłuczenia, zaniki mięśni z bezczynności lub niedoczynności, zerwanie włókien mięśniowych, zespół końskiego ogona czy zwyrodnienia kostno-stawowe.

Szczególną popularnością cieszy się masaż dla psów z dyskopatią oraz masaż dla psa na stawy. Jest to idealne uzupełnienie długiego procesu walki o zdrowie i komfort psa dotkniętego tą bolesną dolegliwością.


Masaż leczniczy jest bardzo ważną częścią fizjoterapii psów, a równocześnie z reguły jest bardzo dobrze znoszony przez większość czworonogów, dlatego zdecydowanie powinniśmy często sięgać po takie rozwiązanie, gdy tylko widzimy, że wymaga tego ciało naszego psa w związku z urazami, chorobą czy po prostu starością.

 

 

Masaż uspokajający dla psa

Oprócz działania na mięśnie i ścięgna psa, masaż – podobnie jak u ludzi – znakomicie może wpływać na psią psychikę. Odpowiednio wykonany, wyciszy psa, uspokoi i wprawi w błogi nastrój. Można go zlecić specjalistą od psiego masażu lub wykonać go samodzielnie. Czym się różni taki masaż od zwykłego głaskania? Przede wszystkim ruchy dłoni powinny być koliste i płynne, a masowane miejsca mieć odpowiednią kolejność. Masaż zaczynamy od głowy, poprzez szyję, kark, klatkę piersiową, przednie łapy, grzbiet, brzuch i na tylnych łapach kończąc.

Masaż każdej z poszczególnych części ciała psa, odpowiada za działanie różnych organów wewnętrznych. I tak na przykład:

  • masaż ucha pomaga na stres,
  • masaż łap psa poprawia jego pewność siebie,
  • masaż głowy wpływa na układ nerwowy i pokarmowy,
  • masaż brzucha na problemy trawienne.

 

Fizjoterapia dla psa.

 

Jak masować brzuch psa? Jak masować ucho psa?

Zasadniczo każdą część psiego ciała można masować w ten sam sposób – wykonując koliste ruchy – najlepiej zgodnie ze wskazówkami zegara. Oczywiście dotyczy to masażu, który wykonujemy samodzielnie – masaże rehabilitacyjne, wykonywane przez specjalistów mogą mieć zupełnie inny przebieg. Jeżeli jednak robimy to sami, to zgodnie z zasadą „przede wszystkim nie szkodzić” – masaż powinien być dla psa wyłącznie przyjemnością. Zacznijmy więc od delikatnego dotyku i stopniowo możemy zwiększać jego intensywność, stale obserwując reakcję psa. Są psy, które lubią zdecydowany, a nawet silny dotyk. W tym przypadku istotną rolę odgrywa praktyka i warto dać i sobie i psu czas, aby nauczyć się, jaki rodzaj dotyku sprawi naszemu czworonogowi największą przyjemność.

 

 

Masaż TTouch dla psa

Technika masażu TTouch ma za zadanie rozluźniać napięcie u psa, zwiększać jego świadomość dotyku, mobilizować komórki ciała i fale mózgowe psa, co w konsekwencji pozwala na regenerację psa oraz zwiększenie potencjału psa na szkolenie.

Sam masaż polega na wykonywaniu odpowiednich ruchów trzema palcami - wskazującym, środkowym i serdecznym - po różnych częściach ciała psa i może go po krótkim instruktażu wykonywać praktycznie każdy właściciel psa w domowym zaciszu.

Podstawą jest wykonywanie palcami kolistych ruchów – zgodnych z ruchem wskazówek zegara na różnych punktach psa. Pojedynczy ruch powinien zawsze mieć długość 1 i 1/4 obrotu po kole o średnicy około 5 cm, dokładny rozmiar koła trzeba dopasować do konkretnego psa – niektóre z psów ponadto mogą preferować masaż całą dłonią lub nawet bardziej intensywny piąstkami. Zwykle psy najbardziej lubią masaż karku i grzbietu, ale wrażliwymi punktami są także czoło i miejsca przy nasadzie uszu.

Stosowanie tego masażu ma mieć efekty podczas leczenia choroby czy obrażeń, czy po prostu poprawić jakość życia psa.

 

Masaż na stawy dla psa.

 

Czy robić masaż psa samemu, czy zlecić to zadanie specjaliście?

Wszystko zależy od tego, jaki jest cel masażu. Jeżeli chodzi o masaż rehabilitacyjny czy leczniczy, to zdecydowanie musimy to zadanie powierzyć specjaliście. Tylko on będzie w stanie przeprowadzić masaż tak, aby rzeczywiście jego skutek był terapeutyczny.

Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, abyśmy sami wykonywali masaż relaksacyjny dla psa np. Ttouch. Co więcej, w takim przypadku masaż będzie miał dodatkową korzyść – będzie kolejnym elementem budowania zaufania i więzi pomiędzy psem a opiekunem. Dodatkowo, chwile spędzone na masażu zrelaksują nie tylko psa, ale też właściciela, który z pewnością sam odczuje przypływ endorfin wynikający z kontaktu z psem i jego energią.

 

 Przeczytaj także: Jak wzmocnić stawy i kości psów?

 


Natalia Bąk

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość