Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Dog niemiecki – najważniejsze informacje o rasie

Dog niemiecki to pies obronny, stróżujący i towarzysz. Niegdyś wykorzystywany do polowania na duże ssaki oraz jako pies bojowy. Jest bardzo duży, silny i umięśniony. Miłośnikami rasy byli kanclerz niemiecki Otto von Bismarck i znany przedwojenny aktor Eugeniusz Bodo.

 

Dog niemiecki jest z natury przyjazny, dlatego odpowiednio wychowany będzie dość dobrze dogadywał się z innymi psami, a nawet kotami. W opiece nad tą rasą niezwykle ważna jest dieta dostosowana do rozmiarów, etapu życia czy specjalnych potrzeb. Zwierzęta te narażone są na choroby stawów, dlatego w pożywieniu nie może zabraknąć substancji je wzmacniających.

 

Dog niemiecki był niegdyś wykorzystywany do polowania na duże ssaki oraz jako pies bojowy. Jest to pies bardzo wytrzymały i silny.

 

Dog niemiecki – historia rasy

Dog niemiecki w klasyfikacji FCI przydzielony jest do grupy II – „Pinczery, sznaucery, molosy i szwajcarskie psy do bydła” i do sekcji II.1 – „Molosy typu mastifa”. Jak sama nazwa wskazuje, pochodzi z Niemiec. Jego przodkiem był pies polujący na byki – bullenbeisser. Rasa jest bardzo popularna w Danii. Dość często wykorzystywana na małym ekranie. Dogiem niemieckim był Saba z „W pustyni i w puszczy”, Scooby Doo, Astro z „Jetsonów” czy pies Pana Samochodzika.

 

Dog niemiecki – sylwetka

Dog niemiecki to jedna z największych psich ras. Ma smukłą, dobrze zbudowaną i mocną sylwetkę. Prezentuje się elegancko i dumnie. Dorosłe suki osiągają 72–84 cm wysokości i 45–70 kg masy ciała, psy natomiast są nieco wyższe (80–90 cm), a ważą 50–70 kg. Dogi mają krótką, gęstą, lśniącą i gładką sierść, która występuje w umaszczeniu płowym, błękitnym, pręgowanym, czarnym oraz w wariancie „arlekin” (biała maść z rozłożonymi na całym ciele czarnymi plamami). Uszy u dogów niemieckich są średniej wielkości, wysoko osadzone i wiszące.

 

Dog niemiecki – zachowanie i charakter

Dog niemiecki to bardzo serdeczny i przyjazny pies, który mocno zżywa się z ludzką rodziną. Doskonale sprawdzi się w domach z dziećmi. Jest powściągliwy i ostrożny wobec obcych, dość tolerancyjny wobec innych zwierząt. Z domowymi będzie się dogadywał bardzo dobrze, o ile zostanie za młodu przyzwyczajony do ich obecności. To świetny stróż, który szybko da znać o pojawieniu się intruza.

 

Dog niemiecki z jednej strony chętnie wybierze się na spacer i aktywnie spędzi czas, z drugiej z przyjemnością wypocznie na wygodnym legowisku dla psa. Pamiętać trzeba, aby było ono dostosowane do wielkości psa.

 

Dog niemiecki słabo znosi chłód. Podczas deszczu i przy niskich temperaturach warto zakładać mu ubranko, które go przed nimi chroni.

Dog niemiecki jest bardzo zrównoważonym psem, opanowanym i łatwym do współpracy.

Dog niemiecki – zdrowie, pielęgnacja, żywienie

Średnia długość życia doga niemieckiego to 8–10 lat. Psy tej rasy zmagają się nierzadko ze skrętem i rozszerzeniem żołądka, chorobą zwyrodnieniową stawów, zespołem Woblera – deformacją kręgów szyjnych, osteochondrozą, dysplazją stawu biodrowego i łokciowego. Mają skłonności do chorób serca, pewnych typów nowotworów złośliwych, a w szczególności kostniakomięsaków, nadczynności przytarczyc, entropionu, ektropionu. Ze względu na liczne problemy z układem ruchu w okresie wzrostu konieczne jest wzmacnianie go. Szczeniakom powinno się podawać preparaty z glukozaminą i chondroityną.

 

Dog niemiecki wymaga raz w tygodniu wyczesywania martwego włosa. Poleca się do tego miękką szczotkę.

 

Dogi niemieckie zmagają się nierzadko ze wzdęciami i problemami żołądkowymi. Szczególnie należy uważać na skręt żołądka, który może być śmiertelnie niebezpieczny. Dlatego najlepiej serwować im mniejsze i częstsze posiłki. Dla dogów niemieckich najlepsze będą miski na podwyższeniu.

 

 

Olga Dąbska

Milena Kostrubiec

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość