Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Otyłość u psa i kota - weterynarz radzi

Nadwaga i otyłość to powszechna bolączka nie tylko wśród ludzi, również nasi podopieczni co raz częściej cierpią z ich powodu. Co w takim razie zrobić, gdy nasz pupil zmienia się w kulkę na 4 łapach? Najważniejsze jest uświadomienie sobie, że problem istnieje i odnalezienie jego przyczyny. Niestety w ok. 90% przypadków winę ponosi nieprawidłowa dieta, za którą jesteśmy odpowiedzialni jako właściciele. W pozostałych przypadkach odpowiedzialne są zaburzenia głównie o tle endokrynologicznym, należy brać je pod uwagę w sytuacjach, gdy nasz pupil pomimo prawidłowego żywienia nadmiernie przybiera na wadze.

 

Zwierzęta domowe potrzebują ruchu

Gdy sami nie jesteśmy wielbicielami ruchu często odbija się to negatywnie na naszych podopiecznych. Należy pamiętać, że psy potrzebują minimum 3 spacerów dziennie, a ich czas trwania sumarycznie powinien sięgać od 1,5 do 2 godzin, aby zapewnić odpowiednią dawkę ruchu każdego dnia. Koty wychodzące zwykle same doskonale dozują sobie ilość ruchu, co jednak z tymi zamkniętymi w czterech ścianach? Musimy im zapewniać ponad godzinę zabawy dziennie. Świetnie sprawdza się bieganie za piłką, wędką lub światełkiem lasera.

Głównym błędem właścicieli jest podawanie zbyt dużej ilości karmy. Usprawiedliwiamy się chęcią sprawienia naszemu pupilowi przyjemności poprzez dawanie smakołyków, lub całą winę zrzucamy np. na zabieg kastracji. Często słyszę od właścicieli wymówki typu „ale on tak patrzy, jak mogę mu odmówić”. Należy jednak stosować się do zaleceń producenta w celu ustalenia dawki dobowej, a jeżeli mimo to zwierzak przybiera na wadze powinniśmy zmniejszyć ilość pokarmu, najlepiej wg indywidualnych zaleceń lekarza weterynarii. Do otyłości przyczyniają się również odpadki z naszych stołów, które nie powinny być podawane naszym pupilom, ponieważ mogą one przynieść więcej szkody niż pożytku. Jeżeli częstujemy naszego czworonoga przysmakami, musimy brać pod uwagę konieczność zmniejszenia ilości karmy podstawowej w danym dniu, aby nie dostarczać nadmiernej ilości energii.

 

Otyły mops ledwo może chodzić. Otyłość powoduje też choroby serca, stawów, cukrzycę i wiele innych.

 

Jakie psy i koty mają uwarunkowanie do tycia? 

W pewnych sytuacjach można przewidzieć u naszego zwierzaka tendencję do tycia. Istnieją rasy psów i kotów o szczególnej tendencji do tycia np. labradory, beagle czy koty brytyjskie krótkowłose. Również zabiegi sterylizacji i kastracji predysponują do przybierania na wadze. Gdy nasz pupil znajduje się w grupie ryzyka otyłości warto przede wszystkim jej przeciwdziałać, gdyż jest to dużo łatwiejsze niż późniejsza terapia odchudzająca. W takich sytuacjach wraz z lekarzem weterynarii można dobrać karmę odpowiednią dla potrzeb danego psa czy kota i uwzględniającą jego aktywność fizyczną. Gdy nasz zwierzak wchodzi w wiek seniorski, czyli przekracza magiczny wiek 7 lat, należy uwzględnić związany z wiekiem spadek tempa metabolizmu oraz często zmniejszającą się chęć do intensywnego ruchu na spacerach. Warto wtedy przejść na karmę dostosowaną do potrzeb starszych psów i kotów.

Zagrożenia zdowotne jakie niesie nadwaga

Dlaczego tak ważne jest utrzymywanie naszych pupili w dobrej kondycji? Nadwaga i otyłość zwiększają predyspozycje do nowotworów, chorób skóry, obniża się odporność co naraża psy i koty na nawracające infekcje. W przypadku zwierząt hodowlanych szczególnym problemem są zaburzenia w rozrodzie. Z powodu przeciążenia nagminnym problemem stają się zmiany zwyrodnieniowe w obrębie stawów i kręgosłupa, dla naszego czworonoga oznacza to zmaganie się z silnym bólem każdego dnia. Szczególnie u otyłych kotów zwiększa się ryzyko stłuszczenia wątroby, cukrzycy oraz kamicy moczowej co stanowi poważne zagrożenie zdrowia i życia naszego pupila, a nam przysparza nie mało trudności w życiu codziennym. Otłuszczenie sprawia, że serce nie jest w stanie pracować prawidłowo, co może doprowadzić do ciężkiej choroby oraz do śmierci naszego czworonoga.

Bardzo otyły kot, w dodatku wychodzący. Otyły kot w żadnym wypadku nie powinien być wypuszczany na dwór, nie jest on w pełni sprawny ruchowo, więc wypadek i śmierć to kwestia krótkiego czasu.

 

Jak odchudzić psa i kota?

Jeżeli nasz pupil musi zrzucić kilka kilogramów czeka nas sporo pracy wymagającej przede wszystkim konsekwencji. Najlepiej rozpocząć odchudzanie z zaangażowaniem lekarza weterynarii, który dobierze odpowiednią dietę oraz zaleci określoną ilość ruchu zależną od stopnia nadwagi. Należy pamiętać, aby nie głodzić psa oraz nie wprowadzać zbyt intensywnych treningów z dnia na dzień, gdyż może się to zakończyć kontuzją i nadmiernym przeciążeniem stawów. Wszelkie zmiany wprowadzamy stopniowo, aby ułatwić nam i zwierzakowi dostosowanie się do sytuacji. Warto pamiętać, że zdrowe odchudzanie to maksymalnie 2% utrata wagi w ciągu tygodnia. Na rynku jest szeroki wybór karm o zmniejszonej kaloryczności, które znacznie ułatwiają proces utraty wagi. W miarę możliwości warto dzienną dawkę takiej karmy dzielić na kilka posiłków, co nie narazi naszego pupila na nadmierne uczucie głodu.

Pamiętajmy, że jesteśmy w pełni odpowiedzialni za zdrowie naszych pupili. Z czasem otyłość kończy się zwykle ciężkimi chorobami i cierpieniem naszych czworonogów, warto więc zadbać odpowiednio wcześniej o jego zdrowie.

 

 

Teksty na blogu nie są poradą lekarską oraz nie zastępują wizyty u lekarza weterynarii.

 

 

Dorota Jóskowiak

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość