Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Jak odchudzić psa? Dieta i aktywność fizyczna w walce z nadmierną masą ciała pupila

Poradę, jak odchudzić psa, powinno się uzyskać od specjalisty. Weterynarz po dokładnym określeniu możliwości i potrzeb zwierzęcia ustali sposób zrzucania nadliczbowych kilogramów. W tym procesie istotne miejsce zajmują aktywność ruchowa i zbilansowana dieta.



Nadwaga i otyłość zdarzają się nie tylko ludziom. Ryzykiem nadliczbowych kilogramów obciążone są także psy. Wielu właścicieli przekarmia je, przejawiając w ten sposób miłość do zwierzęcia. O tym, jak odchudzić psa, najlepiej będzie wiedział weterynarz. Nieprzemyślane, zbyt intensywne pozbywanie się nadmiernej masy ciała okazać się może dla pupila bardzo szkodliwe.

 

 

Kiedy i dlaczego pies ma nadmierną masę ciała?


O nadwadze u psów mówi się wówczas, gdy masa ciała zwierzęcia przekracza o 10% optymalną wartość. Z kolei otyłość stwierdza się przy zwiększeniu prawidłowej masy ciała o co najmniej 20%. Odchudzanie psa to niezwykle złożony, trudny, długotrwały (trwający nawet kilka miesięcy) proces. Wymaga od właściciela czworonoga wytrwałości, dyscypliny i dużej wiedzy. Poddanie psa o nadmiernej masie ciała odchudzaniu jest jednak bardzo ważne, ponieważ czworonogi te narażone są liczne choroby. Obniżeniu ulega też komfort ich życia.



Przyczyny nadwagi i otyłości u psów są różne. Najczęściej za stan ten odpowiadają, podobnie jak u ludzi, zbyt mała ilość ruchu i nieodpowiedni sposób odżywiania. Czasem bywa wynikiem chorób lub uwarunkowań genetycznych. 

 

 

Jak odchudzić psa – racjonalne odżywianie

W procesie odchudzania psa bardzo ważne jest opracowanie planu zdrowego odżywiania. Istotny jest wybór karmy odpowiedniej do wielkości, wieku, aktywności fizycznej oraz stanu zdrowia. Bezwzględnie nie wolno odmierzać karmy „na oko” ani częstować psa resztkami ze stołu. Jeżeli chodzi o ilość karmy, powinno się stosować do podanych na opakowaniu zaleceń producenta, a jeśli zauważy się, że pupil przybiera na wadze, zmniejszyć ilość pokarmu na podstawie indywidualnych zaleceń weterynarza. Jego dzienną dawkę należy rozłożyć na kilka posiłków – najlepiej 3–5. Jeśli jadłospis opiera się na różnych rodzajach karm (mokrej i suchej), trzeba odpowiednio przeliczyć dawki. Nie wolno zapomnieć o uwzględnieniu w dziennym zapotrzebowaniu energetycznym podawanych pupilowi smakołyków. Nierzadko, stosując je, właściciele zapominają o zmniejszeniu ilości karmy podstawowej i w ostateczności dostarczają psu nadmierną ilość energii. Bardzo ważna jest też jakość pokarmu. Zaleca się karmę bezzbożową, która pozwala na wyeliminowanie nadmiaru węglowodanów będących główną przyczyną nadwagi i otyłości. Można rozważyć też wprowadzenie specjalnej karmy typu light, czyli o obniżonej kaloryczności.

 

 

 

Jak odchudzić psa – aktywność ruchowa

Żeby dieta przyniosła oczekiwane rezultaty, należy ją połączyć z ćwiczeniami fizycznymi. Przed rozpoczęciem zwiększonej aktywności ruchowej trzeba jednak zabrać psa do weterynarza. Na podstawie oceny stanu zdrowia i stopnia sprawności fizycznej podopiecznego wskaże zalecane i przeciwwskazane formy ruchu. Najlepszą propozycją dla wielu czworonogów jest spacerowanie. Psy potrzebują co najmniej 3 spacerów dziennie, których łączny czas trwania powinien wynosić do 3 godzin. W ten sposób zapewni się im odpowiednią dawkę ruchu. Spacerowanie w miarę możliwości łączyć można z innymi ćwiczeniami. Poleca się te poprawiające wydolność oddechową, pracę płuc i serca. Są to np. jogging, taniec z psem, bieganie przy rowerze. Warto zdecydować się na ćwiczenia zwiększające zakres ruchów w stawach i sprawność mięśni oraz poprawiające równowagę, jak np. podnoszenie, popychanie, ciągnięcie.

 

Przeczytaj również: Psie sporty - czyli jak aktywnie spędzać czas z psem?

 

 

Jak odchudzić psa z głową?

Właściciele psów z otyłością lub nadwagą muszą pamiętać o racjonalnym procesie odchudzania. Pod żadnym pozorem nie wolno głodzić zwierzęcia ani poddawać go zbyt intensywnym treningom. Zmiany należy wprowadzać stopniowo. Pozwoli to na łatwiejsze dostosowanie się zarówno psu, jak i jego właścicielom do nowej sytuacji. Specjaliści podkreślają, że prawidłowe odchudzanie jest, kiedy w ciągu tygodnia traci się maksymalnie 2% wagi.

 

Przeczytaj również: Otyłość u psa

 

Olga Dąbska

Milena Kostrubiec

 

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość