Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Dlaczego pies podjada ze stołu?

Internet jest pełny filmików z psami w roli głównej, które w zabawny i bardzo kreatywny sposób podkradają swoim właścicielom jedzenie. O ile oglądanie takich filmików jest zabawne, o tyle mniej zabawne jest, kiedy mamy taki problem w domu. Czasami wystarczy kilka sekund nieuwagi, by po chwili gonić psa, który radośnie podkradł ze stołu kotleta. Dlaczego pies kradnie jedzenie? I jak przekierować ten nawyk na pożądany efekt?

 

 Pies rasy shih tzu chce zjeść ciastko z posypką i kremem. Jest to niebezpieczne pożywienie dla psa

 

Dlaczego pies je ze stołu? Przede wszystkim - instynkt

Pies jest myśliwym i jest genetycznie uwarunkowany do polowań. Co prawda nie jest w nich tak sprawny jak jego przodkowie sprzed kilku tysięcy lat, ale wrodzone instynkty w nim pozostały. W końcu jedzenie jest ważnym elementem udomowienia psów. To ono prawdopodobnie zmusiło przodków psa do zbliżania się i szukania kontaktu z ludźmi. Psy szukały resztek po posiłkach, które najczęściej znajdowały albo dostawał w pobliżu osad ludzkich.

Podkradanie ludzkiego jedzenia może być też próbą zdobycia atencji swojego opiekuna. Pies ma wtedy pewność, że zareagujemy i go dostrzeżemy.

Inną kwestią jest zdrowie psa. Źle karmiony, w sposób niezbilansowany i monotematyczny, może nabawić się niedoborów i być wygłodniały na nowe smaki. Karma dla psa, będąca podstawą jego diety, musi być pełnowartościowa, z dużą zawarością białka zwierzęcego.

 Sucha karma dla psa. Wypiekana w piecu, z dużą zawartością mięsa

Czy pies podkrada tylko jedzenie? 

Jeśli zauważysz, że poza podkradaniem jedzenia pies kradnie też inne przedmioty, np. dziecięce zabawki, buty, długopisy, ścierki, może to oznaczać chęć zwrócenia na siebie uwagi i może być wynikiem poświęcania mu zbyt małej ilości uwagi, lub co gorsza - objawem syndromu PICA.

Istotną kwestią dotyczącą podkradania jedzenia jest wiek psa. Jeśli takie zachowanie zdarza się szczeniakom czy małym psom, jest to najczęściej brak konsekwencji z naszej strony i wynik ciekawości młodego zwierzaka, który sprawdza, co może zjeść. Często również próbuje nasze granice i testuje, na ile może sobie pozwolić. Pamiętaj, że okres szczenięcy jest najlepszym czasem na kształtowanie dobrych nawyków. Jeśli zignorujesz podkradanie przez psa jedzenia w jego młodym wieku, bardzo trudno będzie to zachowanie wykorzenić w późniejszych latach.

 

Na przeciwległym biegunie znajdują się starsze psy, które mogą zapomnieć nawyków nauczonych za młodu lub mieć problemy z kontrolą łaknienia. W takim wypadku konieczna jest wizyta u lekarza weterynarii, który wykluczy problemy somatyczne, zaleci konkretne rozwiązania i ewentualnie dobierze leczenie.

Problemy z podkradaniem jedzenia często wykazują też psy, które mają za sobą trudną przeszłość, doświadczyły głodu i konieczności polowania na własną rękę, od którego zależało ich przeżycie. Takie psy łapczywie jedzą, bronią miski i jedzą zbyt dużą ilość pokarmu. W takiej sytuacji należy koniecznie skonsultować się z behawiorystą, ponieważ zbyt łapczywe jedzenie jest dla psa bardzo szkodliwe. Nie mówiąc o tym, jak frustrujące są dla niego te trudne wspomnienia, z którymi behawiorysta pomoże mu się uporać.

 

 Piesek kundelek trzyma w pysku pluszaka, chce się bawić

 

 

Jak oduczyć psa jedzenia ze stołu?

Przede wszystkim nigdy nie należy dokarmiać psa przy stole, bo dajemy mu wtedy jasny sygnał, że jeśli będzie odpowiednio długo prosił, będzie w stanie coś ugrać. Nie jest to nawyk, który chcesz utrwalić - na dłuższą metę jest niesłychanie uciążliwy i pogłębiający się.

 

Ważne jest też uczenie psa komend „zostaw”, kiedy będzie próbował podkraść coś ze stołu. W konfrontacji z uporem psa, możemy wygrać tylko konsekwencją i spokojem. Najpierw można zacząć uczyć komendy „zostaw” na smakołykach. Jeśli pies powstrzyma się przed zjedzeniem go - dostanie nagrodę. Następnie ustawiamy na stole coś smakowitego i nagradzamy psa smakołykiem, kiedy zareaguje na komendę „zostaw” i nie ruszy jedzenia ze stołu.

Przeczytaj również: Jak nauczyć psa podstawowych komend?

 

Przy psach mających złe wspomnienia z przeszłości najlepszym rozwiązaniem jest pokazanie im, że nie muszą się już martwić pustą miską. Zarówno takim psom jak i wszystkim pozostałym, regularne pory karmienia, a także urozmaicanie diety pozwolą na nadanie poczucia bezpieczeństwa.

Spacery i wspólne spędzanie czasu warto wykorzystać na naukę komend, posłuszeństwa i na budowanie zaufania. Pomogą nam w tym smaczki lub przysmaki treningowe, które są specjalnie do tego przystosowane. 

Przysmaki treningowe z mięsem jelenia. To najlepszy sposób na naukę psaDrobne, łatwe do zjedzenia smaczki treningowe dla psa. Nie brudzą rąk

 

Ludzkie jedzenie nie jest odpowiednie dla zwierząt. Przyprawione, posolone, a co gorsze smażone, opanierowane czy słodkie to wszystko niesie samo ryzyko zdrowotne. Psy nie są przystosowane do spożywania i trawienia tak wysoko przetworzonej żywności jaką je aktualnie człowiek. Pamiętajmy również, że są pokarmy absolutnie zakazane dla psów i kotów, a ich spożycie grozi zatruciem i zgonem zwierzęcia. Lepiej nie ryzykować i od małego uczuć pupila posłuszeństwa i dobrych manier przy stole.

 

 

Maja Magiera

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość