Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Co zrobić jak pies zje czekoladę?

Wyobraź sobie, że wracasz do domu i widzisz swojego psa opróżniającego prawie puste już opakowanie po czekoladzie. W Twoim ciele pojawia się strach, któremu towarzyszy myśl: co teraz?! Przecież czekolada to trucizna dla psa. W tym poradniku znajdziesz konkretne kroki, które musisz podjąć, aby uratować pupila. Wyjaśniamy też, dlaczego nawet mała kostka może być niebezpieczna i jak rozpoznać objawy zatrucia.

Co się stanie gdy pies zje czekoladę – zabójcza teobromina

Czekolada to dla wielu z nas pyszny przysmak, ale dla psa może stanowić śmiertelne zagrożenie. Wszystko głównie za sprawą teobrominy, substancji, którą ludzki organizm metabolizuje w klika godzin. U Twojego psa ten proces może trwać ok. 18 – 24 godzin!

Ważne: to dawka czyni truciznę i decyduje o rodzaju spustoszeń w organizmie psa. Przyjmuje się, że śmiertelna dawka czekolady to 100 – 500 mg/kg masy ciała.

 

Czy pies może czekoladę? Absolutnie nie!

 

Pies zjadł gorzką czekoladę – to bardzo groźne

Musisz wiedzieć, że czekolada czekoladzie nierówna. Najgroźniejsza dla naszych pupili jest gorzka czekolada, bo zwiera największe stężenie teobrominy. Zobacz, jak to wygląda w przypadku jednej – niewinnej kostki słodkości:

  • 5 g białej czekolady zawiera ok. 0,045 mg teobrominy,
  • 5 g mlecznej czekolady zawiera ok. 8,93 mg teobrominy,
  • 5 g gorzkiej czekolady zawiera ok. 53,6 mg teobrominy.



Spora różnica, co? Musisz jednak wiedzieć, że każda czekoladka jest groźna dla psa.

Pies zjadł czekoladę – objawy zatrucia

Objawy zatrucia pojawiają się do 24 godzin, ale bardzo często występują już po 4 godzinach od zjedzenia czekolady. Objawy zależą od rodzaju i ilości zjedzonej słodkości, wielkości psa i jego ogólnej kondycji. Każdy organizm jest inny. Żeby prościej Ci było ocenić sytuację, podzielimy objawy na lekkie, umiarkowane i ciężkie.
  • lekkie objawy zatrucia: wymioty, nadpobudliwość (pies biega w kółko, niespokojnie kręci się po mieszkaniu),
  • umiarkowane objawy zatrucia: drżenie ciała,
  • ciężkie objawy: drgawki, utrata przytomności, arytmia, zgon.

Inne oznaki zatrucia czekoladą:
  • biegunka,
  • ślinotok,
  • niepokój,
  • nadciśnienie,
  • sinica.


Objawy mogą trwać nawet do 72 godzin.

Uwaga! Jeśli Twój pies zjadł czekoladę, nie czekaj na objawy – natychmiast jedź do weterynarza!

 

Co zrobić jak pies zje czekoladę?

 

Co jak pies zje czekoladę – instrukcja krok po kroku

Działaj spokojnie, ale szybko – na początku zobacz, jaką ilość czekolady spałaszował Twój pupil. Sprawdź, czy zwierzak zjadł gorzką, białą czy mleczną czekoladę.
  1. Zadzwoń do weterynarza i postępuj zgodnie z jego wskazówkami.
  2. Jeśli weterynarz nie zaleci inaczej, a od zjedzenia toksyny nie minęły 2 godziny – wywołaj wymioty u psa. Nie wywołuj wymiotów, jeśli pies jest nieprzytomny lub jego cało drży.
  3. Po wywołaniu wymiotów – podaj psu węgiel aktywny, który zwiąże toksyczne substancje i pomoże je wydalić w kale.
  4. Delikatnie umieść pupila w aucie - najlepiej w transporterze, do torby włóż opakowanie po czekoladzie oraz próbkę wymiocin i pędźcie do weterynarza. Lekarz po badaniu klinicznym podejmie odpowiednie leczenie: może zrobić płukanie żołądka i w zależności od objawów poda odpowiedni lek.

Ważne: Twoja szybka i przytomna reakcja może uratować psu życie.

 

Czego absolutnie nie robić? Obalamy szkodliwe mity

W sieci znajdziesz mnóstwo porad, ale nie każda jest dobra. Zobacz, czego nie możesz robić gdy Twój pies zje czekoladę:

  • nie podawaj mleka – mleko nie neutralizuje teobrominy, a może nasilić problemy,
  • nie podawaj soli na język – sól grozi zatruciem sodem,
  • nie stosuj sody oczyszczonej,
  • nie czekaj aż „przejdzie samo" – teobromina to podstępna i powolna trucizna.

 

Czekolada jest trująca dla psa!

 

Jak uchronić psa przed zatruciem czekoladą?

  • Przechowuj czekoladę / czekoladowe cukierki w zamkniętych szafkach: najlepiej na wysokości, do której Twój pupil nie ma dostępu (jeśli psiak chce, samodzielnie otworzy szufladę, która znajduje się na wysokości jego noska).
  • Naucz pupila reagowania na komendę „zostaw!". Wspólne ćwiczenia super budują więź i przynoszą dużą frajdę (pamiętaj o naturalnych psich przysmakach – nagrodach).
  • Niweluj nudę: psy, niejednokrotnie, zjadają nasze smakołyki z… nudów. Zapewnij swojemu przyjacielowi dużą dawkę zabawy – możesz użyć szarpaka, piłeczki czy frisbee.
  • Zadbaj o dobrą karmę dla psa: zwierzaki często podjadają różne „przysmaczki” z powodu źle zbilansowanej diety, która nie zaspokaja ich potrzeb.
  • Ostrzeż gości: statystyki pokazują, że psy najczęściej trafiają do weterynarza na skutek zatrucia czekoladą w okresie Świąt Bożego Narodzenia i Świąt Wielkanocnych. Wiadomo, to czas gotowania, pieczenia i licznych wizyt. Od razu powiedz swoim gościom, aby nie częstowali Twojego psa słodkościami i innymi smakołykami ze stołu. Powiedz o konsekwencjach. Nie każdy ma taką wiedzę, jak Ty.
  • Miej oko na dzieci: maluchy często porzucają smakołyki na dywanie, kanapie, z chęcią też karmią swoich zwierzęcych przyjaciół. Miej oko na najmłodszych, szczególnie jak wcinają czekoladę.
  • Przygotuj apteczkę dla psa: apteczka to pierwsza pomoc, która pomoże Ci spokojnie opanować groźną sytuację. Trzymaj w apteczce wodę utlenioną i strzykawkę bez igły.

Co zrobić, jak pies zje czekoladę – szybkie podsumowanie

W chwil gdy Twój pies zje czekoladę, liczy się Twoja błyskawiczna reakcja. Nie czekaj na objawy, bo tutaj każda minuta ma znaczenie. Nawet mały kawałek czekoladki może doprowadzić do zgonu psa: dużo zależy od ilości zjedzonej toksyny, wagi i wielkości psa. Pierwszy krok to szybka ocena sytuacji – zobacz co i w jakiej ilości pożarł Twój pupil. Następne kroki to telefon i wizyta u specjalisty. Jeśli weterynarz nie zaleci innej drogi, pies jest przytomny, a od pożarcia czekoladki minęło mniej niż 2 godziny – spowoduj wymioty. Najlepsza metodą na uniknięcie zatrucia czekoladą jest przechowywanie słodyczy poza zasięgiem pupila i zaspokajanie jego potrzeb psychicznych oraz fizycznych (dobrze zbilansowana karma, unikanie nudy – psiaki podjadają nasze smaczki także z braku innych zajęć).

Przeczytaj również: Szkodliwe substancje dla psa



Dominika Tarnacka

Zdjęcia: Canva.com


Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość