Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Czego nie może jeść pies ? Radzimy czego unikać.

Zwierzak, który „coś” zjadł to chyba najczęstszy klient gabinetów weterynaryjnych. Niestety, często opiekunowie zgłaszają się do lekarza ze swoim pupilem, kiedy zwierzak wymaga już całego pakietu badań a nawet zabiegów ratujących życie.

 

Szczeniak labradora obgryza marchewkę. Marchewka jest dobra jako gryzak, wzmacnia szczęki i jest zdrowa.

Czekolada dla psa?

O czekoladzie i rodzynkach słyszeli chyba wszyscy. Ale na wszelki wypadek powtórzmy – są to produkty trujące dla zwierząt!

Czekolada, a także kakao i produkty czekoladowe, nawet łupiny z nasion kakaowca, zawierają teobrominę. Spożycie tego alkaloidu przez psy lub koty może skończyć się tragicznie.

Objawami zatrucia czekoladą są przyspieszenie akcji serca z następującym w późniejszej fazie spowolnieniem, zwiększone wydalanie moczu, wymioty, drżenia mięśni oraz niepokój. W ciężkich przypadkach może nastąpić atak padaczkowy, palpitacje serca a nawet zapaść. Jeżeli pies lub kot zjadł czekoladę, należy się z nim zgłosić jak najszybciej do lecznicy weterynaryjnej. Im szybsza pomoc, tym lepsze rokowania.

Jeśli nie możesz jednak powstrzymać się od nagradzania swojego pupila słodyczami – skorzystaj z dropsów i czekolad dla psów TRIXIE. Zwierzaki je uwielbiają, a są całkowicie bezpieczne.

 

 

Czy pies może jeść winogrona?

O ile w przypadku kotów jest mało prawdopodobne, aby zjadły one rodzynki lub winogrona, tak w przypadku psów ryzyko to wzrasta. Nadal nie do końca wiadomo, co dokładnie odpowiada za toksyczność rodzynek. Czy są to pestycydy, którymi pryskane są owoce, duża zawartość cukrów, taniny zawarte w owocach czy może ostatecznie toksyny grzybów, które mogły porastać owoce przed suszeniem. Prawdopodobnie każdy z tych czynników przyczynia się do wystąpienia objawów.

Objawami zatrucia są wymioty prowadzące do odwodnienia, a w konsekwencji osłabienie do zapaści włącznie. Najniebezpieczniejszym skutkiem zatrucia rodzynkami jest uszkodzenie nerek z towarzyszącą poważną, rozsianą martwica kłębuszków nerkowych. Jeżeli po zjedzeniu rodzynek u psa występuje skąpomocz lub zatrzymanie wydalania moczu, jest to stan zagrażający życiu.

 

Czarny labrador chce zjeść winogrono. Winogrona są silnie trujące dla psów! Powoli uszkadzają wątrobę, aż ta nie będzie zdolna do pracy.

 

Cebula i czosnek dla psa?

Cała rodzina roślin cebulowatych może powodować problemy ze zdrowiem u zwierząt.  Jednorazowe spożycie ząbka czosnku lub szczypiorku spowoduje zapewne problemy gastryczne. Ale już regularne spożywanie cebuli, lun czy czosnku może prowadzić do anemii. W przypadku zatrucia roślinami z tej grupy dochodzi do osłabienia, przyspieszenia akcji serca i oddechu. Błony śluzowe stają się blade, a w skrajnych przypadkach może dojść do ich zażółcenia. W moczu może pojawić się  krew, co powoduje brązowe zabarwienie.
We krwi dochodzi do uszkodzenia erytrocytów, co powoduje anemię. Dochodzi też do znacznego wzrostu methemoglobiny. W przypadku ciężkich zatruć transfuzja krwi może być konieczna.
Warto też pamiętać, że cebula i czosnek znajdują się w wędlinach i kiełbasach a nawet w jedzeniu dla niemowląt.  Dlatego tych produktów również nie należy podawać zwierzętom.

 

 

Ksylitol trucizna dla psa

Ksylitol to rodzaj słodzika używanego w bardzo wielu produktach typu light. Najczęściej spotykany jest w gumach do żucia. Spożycie ksylitolu powoduje gwałtowny wzrost aktywności trzustki, a następnie gwałtowny spadek cukrów spowodowany uszkodzeniem wątroby.  Następstwem zjedzenia ksylitolu może być zapalenie trzustki. Niestety, w ciężkich wypadkach może się to skończyć śmiercią zwierzęcia.

 

 

Pies zlizuje surowe żółtko jaja. Jaja są źródłem witamin i aminokwasów. Dostarczają biotyny i kwasów Omega.

 

Alkohol dla psa

Tak, alkohol szkodzi zwierzętom. Powoduje uszkodzenie wątroby i mózgu. W przypadku kota problemy może spowodować już ilość odpowiadająca łyżeczce do herbaty.

 

 

Rośliny trujące dla psa w domu

Nie da się wymienić wszystkich roślin trujących dla kota czy psa. Większość roślin ozdobnych jest trująca. Działanie mechaniczne powoduje silny ból i zapalenie przełyku. Wynika to z mechanizmów obronnych roślin, które wytwarzają kryształy przypominające igły. Po  spożyciu liści lub łodyg, kryształy te wbijają się w błonę śluzową przewodu pokarmowego, co prowadzi do odpowiedzi  z układu immunologicznego. Substancje chemiczne mogą powodować uszkodzenie poszczególnych narządów. Każdy epizod zjedzenia przez zwierzę roślin powinien być skonsultowany z lekarzem weterynarii.

Przeczytaj również: Lista roślin i kwiatów niebezpiecznych dla psa
 


Czy można podać psu leki przeznaczone dla ludzi?

Tutaj należy umieścić jedną, ale najważniejszą informację: nigdy nie należy podawać psu lub kotu leków przeznaczonych dla ludzi, na własną rękę i bez konsultacji z lekarzem weterynarii.

 

Teksty na blogu nie są poradą lekarską oraz nie zastępują wizyty u lekarza weterynarii.


 

Adrianna Wawrzyniak

Komentarze

Nowa wiadomość
Witam moje pytanie brzmi czy pies może spożywać koci pazur