Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Leki przeciwbólowe dla psa i kota – czy możemy coś podać samemu?

Naturalną reakcją, gdy widzimy, że nasz pies cierpi, coś go boli, jest chęć niesienia mu pomocy. Często ludziom przychodzi do głowy, aby podać psu lek, który sami stosowali u siebie i im pomógł. Nic bardziej mylnego!

Podstawową zasadą jest, aby pod żadnym pozorem nie podawać psu (czy też innym zwierzętom) leków przeznaczonych dla ludzi! Postępując w ten sposób nie pomożemy pupilowi, a jedynie możemy mu zaszkodzić. I to bardzo poważnie! Dlaczego tak jest?

 

Zwierząt nie należy traktować jak „trochę mniejszych ludzi”. Są to odrębne gatunki, mające swój, różniący się od ludzkiego, metabolizm. Inaczej reagują na leki, ale także na różne substancje zawarte w pokarmach. Coś, co dla nas jest nieszkodliwe i przynosi ulgę, dla zwierzęcia może się okazać nawet zabójcze. Substancje czynne stosowane w lekach przeciwbólowych dla ludzi mogą spowodować u zwierzęcia poważne problemy zdrowotne, takie jak m.in.: ból brzucha, nudności, wymioty, biegunki, krwawienie z przewodu pokarmowego, reakcje alergiczne, uszkodzenie narządów wewnętrznych. Ich stosowanie może nawet doprowadzić do śpiączki i śmierci zwierzęcia. A przecież nie o to chodzi, gdy chcemy pupilowi pomóc. Co należy zrobić?

 

Pies leży oparty na łapach i patrzy smutno w górę. Pies odczuwający ból nie jest sobą, może wykazywać zachowania apatyczne lub agresywne.

 

Objawy bólu u psów

Warto podkreślić, jak rozpoznać ból i cierpienie u zwierzęcia. Dużo zależy od źródła bólu – jeśli psa boli ząb, będzie miał trudności z jedzeniem, może całkiem odmawiać jedzenia, wypluwać napoczęte kęsy, ślinić się. Ból ucha spowoduje potrząsanie głową, przekrzywienie głowy na jedną stronę, drapanie okolicy ucha i silną reakcję na próby oglądania lub czyszczenia. W przypadku urazów kończyn częstym objawem bólu będzie kulawizna. Bolesność brzucha objawia się wygięciem grzbietu do góry, pokładaniem się, brakiem apetytu, apatią. Niektóre psy w wyniku cierpienia mogą stać się pobudzone i agresywne, inne smutne, unikające kontaktu. Czujny opiekun szybko zauważy, że zachowanie psa się zmieniło. Należy się temu przyjrzeć i postarać się zaobserwować, co jest źródłem bólu i dyskomfortu i jak najszybciej udać się z psem do lekarza weterynarii. W gabinecie należy opisać zachowanie psa, od kiedy ono się zmieniło. Trzeba wspomnieć o wszystkich niepokojących nas objawach. Lekarz dysponuje w gabinecie środkami, które można zastosować u danego zwierzęcia. Istotne jest tutaj nie tylko samo przeznaczenie leku dla danego gatunku, ale także dopasowanie do konkretnego pacjenta. Inaczej leczy się pacjenta bez chorób przewlekłych od takiego, który je posiada. Leki potrafią wchodzić też ze sobą w interakcje, dlatego to lekarz musi ocenić, który preparat o działaniu przeciwbólowym można podać psu, który przyjmuje jednocześnie inne leki. W zależności od przyczyny bólu i cierpienia, lekarz zdecyduje jaki lek i jak długo należy stosować w danym przypadku.

 

Co robić w sytuacji wystąpienia bólu u psa lub kota?

Odpowiedzialny opiekun zwierzęcia zawsze zareaguje, gdy podopiecznemu dzieje się krzywda. Niestety każdemu psu może się przytrafić choroba wywołująca ból. Nie należy wtedy sięgać po leki przeznaczone dla ludzi, nie należy prosić w aptece o lek dla psa. Trzeba jak najszybciej pojechać z pupilem do lekarza weterynarii. Także w nagłych wypadkach, które mogą się zdarzyć w przysłowiowym środku nocy lub w dniu wolnym od pracy – istnieją placówki czynne nocą lub w święta. Aby być przygotowanym na taką ewentualność i nie szukać nerwowo adresu i telefonu – warto znaleźć takie dane wcześniej i powiesić w widocznym miejscu. Zaoszczędzimy dzięki temu sporo czasu i nerwów w nagłej sytuacji.

 

 Smutny mops na w zaciemnionym pokoju. Mopsy są rasą psów dosyć chorowitą, często mogą odczuwać dyskomfort szczególnie ze strony układu pokarmowego.

Teksty na blogu nie są poradą lekarską oraz nie zastępują wizyty u lekarza weterynarii. 

 

Marta Miszczak

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość