Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Jak nauczyć psa podstawowych komend?

Podstawowe komendy dla psa to „siad”, „na miejsce” czy skupienie uwagi na przewodniku. Ich nauka przy zachowaniu kilku zasad nie nastręczy większych trudności ani opiekunowi, ani psu. Ma typowo praktyczny charakter – ustanowienie właściwych zachowań zwierzęcia.

Komendy dla psa sprawiają, że zwierzę staje się bardziej posłuszne, ponieważ potrafi lepiej zapanować nad swoimi emocjami. Dobrym momentem na rozpoczęcie szkolenia jest osiągnięcie przez czworonoga 2 miesiąca życia. Najlepiej zacząć od treningu czystości. Wraz z dojrzewaniem zwierzęcia poszerza się zakres komend.

 

Nauka psa komend zazwyczaj rozpoczyna w 2 miesiącu jego życia i obejmuje: siad, na miejsce, zostań i przywołanie.


Nauka komend – kilka głównych zasad

Uczenie psa komend można rozpocząć na każdym etapie jego życia, jednak im wcześniej, tym lepiej. Początek szkolenia może mieć miejsce już w 2 miesiącu życia. Starszemu zwierzęciu przyswojenie wiedzy zajmie trochę więcej czasu. Tresurą mogą być objęte wszystkie psy bez względu na rasę. Podstawą osiągnięcia sukcesu w nauce psa komend jest konsekwencja i systematyczność. Opiekun nie powinien łatwo się zniechęcać ani denerwować. Nie wolno mu też okazywać zniecierpliwienia. W ten sposób bowiem zdemotywuje jedynie zwierzę. Najlepszą metodą nauki jest ta bazująca na wzmocnieniu pozytywnym. Należy sukcesywnie ćwiczyć z psem, koniecznie wykorzystując przy tym jego ulubione zabawki i przysmaki. To doskonała forma zachęty. Zawsze trzeba mu poza tym precyzyjnie wyjaśnić komendę. Nie może mieć wątpliwości, czego oczekuje się od niego. Pomocne będzie przy tym używanie tych samych komend słownych i optycznych. Pamiętać trzeba o chwaleniu psa przy każdej sesji ćwiczeniowej. W przypadku, gdy mimo podejmowanych starań treningi nie przyniosą zamierzonych efektów, warto zwrócić się z prośbą o pomoc do specjalisty.

 

 

Kiedy uczyć szczeniaka komend?

Bez znaczenia jest to, od jakiej komendy przewodnik chce rozpocząć naukę. Szkolenie zaleca się zacząć od nauki czystości, przywoływania, luźnej smyczy – wszystkie te komendy, które są najbardziej potrzebne w codziennym życiu z psem. Kiedy zwierzę je zrozumie i przyswoi, można przejść do kolejnych.

Komendy, które z pewnością warto uczyć już młodego psa to siad, leżeć, daj głospodaj łapę czy prosić.

 

Do nauki psa danych komend potrzebna jest cierpliwość i systematyczność. Przydają się także przekąski treningowe.

 

Jak nauczyć psa skupiania uwagi?

Skupianie uwagi, czyli inaczej „patrz”, to podstawa pracy z psem. To nauka koncentracji, która pozwoli psu usłyszeć sygnały i zauważyć gesty opiekuna. Od czego zacząć? Przygotuj garść przysmaków. Przykucnij na środku pokoju i zainteresuj nimi czworonoga. Następnie wstań i powiedz imię psa oraz oczekuj jego spojrzenia. Złap kontakt wzrokowy z psem, w momencie, gdy pies spojrzy na przewodnika, pochwal go i nagródź smakołykiem. Po kilku dniach udanych prób staraj się zatrzymać uwagę psa na dłużej. Kiedy uda mu się, pochwal i daj przysmak. Powtórz kilkakrotnie ćwiczenie. Pamiętaj o wydłużeniu czasu oczekiwania na nagrodę. Jeśli pies ciągle patrzy, chwal go miłym głosem. Po kilku udanych próbach w domu rozpocznij ćwiczenia na dworze w mało rozpraszających warunkach.

 

 

Jak nauczyć psa komendy na miejsce?

Odesłanie pupila na miejsce przydaje się w wielu sytuacjach, np. kiedy chce się odpocząć po pracy, a zwierzę ma chęć na zabawę. Naukę rozpoczyna się od doprowadzenia psa do posłania za pomocą smakołyku. Kolistym ruchem ręki zachęć, by wszedł na nie wszystkimi łapami, po czym by zawrócił i usiadł. Kiedy wykona zadanie, nagródź go przysmakiem. Powtórz ćwiczenie kilka razy. Następnie prowadź psa na posłanie pustą zamkniętą dłoni. Kiedy się na nim znajdzie, pochwal go i nagródź smakołykiem. Powtórz ćwiczenie kilka razy. Pora na ograniczenie gestu. Wystaw tylko palec, którym wskażesz psu miejsce, gdzie ma się udać. Jeśli pójdzie na posłanie, pochwal go i nagródź. Po kilku udanych próbach dodaj komendę słowną. Wydaj hasło „na miejsce” i wykonaj gest. Kiedy pies wykona polecenie, podaj mu smakołyk. Z czasem wydłużaj czas przebywania pupila na posłaniu. Warto w tym celu co pewien czas dawać mu przysmak. Po zakończeniu nauki, aby rozluźnić atmosferę, pobaw się z psem.

 

Przeczytaj również: Jak wychować psa?

 

Olga Dąbska

Milena Kostrubiec

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość