Nr 1 2020
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!

Jak prawidłowo wychować psa, by był dobrym towarzyszem?

Pojawienie się w domu psa to wielkie, budzące wiele radosnych emocji wydarzenie w życiu rodziny. Jednak już od pierwszej chwili warto w konsekwentny sposób uczyć pupila – w szczególności szczeniaka – tego, co jest dozwolone, a czego pod żadnym pozorem nie powinien robić.Wychowanie to wyrabianie u czworonoga dobrze utrwalonych odruchów, które sprawiają, że będzie on czuł się bezpiecznie w swoim środowisku, a życie z nim nie będzie sprawiało opiekunom codziennych problemów. Aby wychować idealnego psa, należy opierać się na systemie nagradzania, unikając kar, które mogą przynieść odwrotny do zamierzonego skutek i niepotrzebnie przysporzyć pupilowi cierpienia.

  Wychowanie psa powinno opierać się przede wszystkim na pozytywnym wzmacnianiu. Nie zaleca się metod awersyjnych oraz karcenia psa.

 

Jak dobrze wychować psa?

Każdy z opiekunów ma inne oczekiwania wobec swojego czworonożnego przyjaciela i innych umiejętności chce go nauczyć. Niezależnie od tego jednak, czy pies ma się stać kompanem długich wycieczek, czy przede wszystkim towarzyszyć właścicielowi w domowych aktywnościach, wychowuje się go w podobny sposób. Podstawową zasadą jest motywowanie zwierzęcia do wykonywania pożądanych czynności poprzez nagradzanie go za to np. smakołykiem czy chwilą zabawy. Należy także pamiętać, że bezcelowe jest karcenie pupila za to, co zrobił przed momentem, ponieważ nie skojarzy on kary ze swoim niewłaściwym działaniem, a jednie zacznie tracić zaufanie do swojego opiekuna. Znacznie lepiej jest zainwestować energię w naukę alternatywnych, prawidłowych zachowań.

Kiedy w domu pojawia się pies – a w szczególności odłączony od matki i rodzeństwa szczeniak – należy pamiętać, że znajduje się on w nowej, stresującej sytuacji i w procesie wychowania ani przez chwilę nie pomijać jego podstawowej potrzeby bezpieczeństwa, ciepła, kontaktu. Jeśli zaprzyjaźnimy się z psem w początkowym okresie, staniemy się członkiem jego „stada” i zyskamy na zawsze jego przywiązanie. W przypadku młodych psów musimy też połączyć wychowanie z procesem socjalizacji (oswojenia pupila z ludźmi i innymi zwierzętami) i habituacji (przyzwyczajenia go do rozmaitych bodźców).

 Jak wychować małego psa?

Umiejętnościami, jakie przede wszystkim musi opanować szczeniak, są:

  • załatwianie swoich potrzeb fizjologicznych podczas spaceru,
  • reagowanie na podstawowe komendy (zostaw, siad, do nogi),
  • samodzielne zostawanie w domu.


Wypracowanie pierwszej z umiejętności wymaga cierpliwości i ciągłej obserwacji pieska. Należy z nim regularnie, często (początkowo co 2–3 godziny) wychodzić na spacery, szczególnie po posiłkach lub wtedy, gdy pupil staje się niespokojny. Za postępy w nauce szczenię nagradza się pochwałą słowną oraz smakołykiem.Z podobną konsekwencją musi odbywać się trening reagowania na komendy, dzięki któremu pies nauczy się, co mu wolno, a czego nie powinien robić pod żadnym pozorem (np. gryźć domowych sprzętów). Warto przy tym zawsze zwracać się do pupila po imieniu. Już od pierwszych chwil opieki nad szczeniakiem warto uczyć go siadania, zostawania w danym miejscu, chodzenia na luźnej smyczy, spokojnego czekania na napełnienie miski.Naukę samotnego przebywania w domu przeprowadzić trzeba małymi krokami, zostawiając psa samego najpierw na chwilę, a stopniowo – na coraz dłużej. Należy przy tym zapewnić szczeniakowi całkowite bezpieczeństwo w domu (np. ukryć przewody elektryczne) i zostawić mu zabawki, którymi będzie mógł się zająć pod nieobecność opiekuna.

 Pierwsze dni psa w nowym mieszkaniu z nowymi osobami wiąże się z dużym stresem, wtedy należy zachować podwójną dawkę cierpliwości w wychowaniu psa.


Jak wychować psa ze schroniska?

Przy wychowaniu dorosłego psa należy stosować te same metody, co w przypadku szczeniaka. Proces ten może być nieco trudniejszy ze względu na złe, często wręcz traumatyczne doświadczenia, jakie ma zwierzę. Jednocześnie taki pies wiele pożądanych zachowań już zwykle doskonale opanował.

W przypadku problemów z wychowaniem psa, w szczególności rocznego lub starszego zwierzęcia, którego przeszłość nie jest znana, trzeba skorzystać z pomocy behawiorysty. Organizowane są także kursy, które pomagają w sposób systematyczny wychować czworonoga i oduczyć go niekorzystnych nawyków.

 

Anna Dobroń

Milena Kostrubiec

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość
3539
149.80  159.80   

Linia produktowa: 

Josera Festival Adult, 

Waga opakowania (kg): 

15, 

Wielkość pupila: 

Uniwersalne, 

Producent: 

JOSERA

Faza życia: 

Dorosły, 

Wiek pupila od: 

12 miesiąca, 

Białko dominujące: 

Drób

Karma Super Premium dla psów Josera Festival Bezglutenowa karma dla wybrednych, dorosłych psów średnich i dużych ras Swoją wyjątkową smakowitość karma zawdzięcza granulkom otoczonym w pysznym sosie oraz dodatkowi łososia. Może być podawana w formie...
Kupując ten produkt otrzymasz: 37 pkt
wysyłamy w 48 godziny
+

55093
37.98   

Wielkość pupila: 

Rasy duże, 

Waga opakowania (kg): 

1.4, 

Producent: 

ROYAL CANIN

Faza życia: 

Dorosły, 

Białko dominujące: 

Produkty pochodzenia zwierzęcego

Royal - Canin Maxi Adult Zalety Skład Opinie eBook Promocje Pytania i porady Maxi Adult Rozwiązanie żywieniowe opracowane specjalnie dla dorosłych psów, powyżej 15 miesiąca życia, ras dużych, o masie ciała 26-44 kg. Dowiedz się...
Kupując ten produkt otrzymasz: 9 pkt
wysyłamy w 48 godziny
+

30707
98.99   

Linia produktowa: 

BAYER FORESTO małe, 

Substancja czynna: 

imidaklopryd, flumetryna, 

Waga opakowania (kg): 

0.2, 

Wielkość pupila: 

Rasy małe, 

Producent: 

BAYER

Foresto 1,25 g + 0,56 g obroża dla kotów i psów < 8 kg   Produkt z długą datą ważności - do 04.2025   Obroża Foresto to produkt służący do zwalczania i ochrony przed inwazją kleszczy z gatunku Rhipicephalus sanguineus orazIxodes ricinus oraz pcheł Ctenocephalides canis,...
Kupując ten produkt otrzymasz: 25 pkt
wysyłamy w 48 godziny
+