Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Dlaczego pies ucieka i jak temu zaradzić? Odpowiadamy!

Pies, który ucieka od swojego pana, to dość częsty widok, szczególnie w przypadku młodych szczeniaków i niedoświadczonych właścicieli. Pies może uciec na spacerze, kiedy coś zwróci jego uwagę czy coś go wystraszy. Powodów ucieczek może być wiele, wszystko zależy od psa i zachowania właściciela.

Dlaczego pies ucieka? Co jest przyczyną takiego zachowania u czworonogów? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań w poniższym artykule.

 

Pies uciekł.

 

Dlaczego pies ucieka od właściciela?

Powodów uciekania od właściciela jest wiele, wszystko zależy od sytuacji, usposobienia czworonoga i podejścia właściciela.

1. Brak wychowania i treningu z psem

Pies podczas spaceru jest ciekawy świata, chce jak najwięcej zobaczyć i wiele rzeczy przyciąga jego uwagę. Jeśli natomiast czworonóg nie słucha się komend właściciela i przykładowo pies ucieka na spacerze, ciągnie za smycz lub nie potrafi iść obok pana, prawdopodobnie mamy do czynienia z problemem wychowawczym lub nieodpowiednio przeprowadzoną tresurą szczeniaka. Komendy takie jak:
- zostań
- do nogi
- do mnie

Powinny być wprowadzane już w pierwszych miesiącach życia psa. Szczeniaki najtrudniej okiełznać, szczególnie kiedy idziemy z nimi na pierwszy spacer i czworonóg spotyka psy na drodze czy widzi nowe rzeczy i ludzi po raz pierwszy.

 

2. Brak socjalizacji psa

Kolejnym powodem ucieczek psów jest strach. Każdy z czworonogów reaguje inaczej podczas takich momentów. Hałas często stresuje psy, które mogą zacząć uciekać. Kluczowa jest tutaj socjalizacja psa, należy uczyć go jak sobie radzić i opanowywać strach.

 

3. Znudzenie psa

Nuda i brak zaspokojenia podstawowych potrzeb psa może również doprowadzić do ucieczek. Jeśli pies nie ma okazji na wybieganie się, zabawę czy kopanie może szukać okazji do ucieczek. Dlatego, jeśli zastanawiacie się, dlaczego pies ucieka z podwórka, warto zastanowić się, czy pupilowi nie brakuje uwagi i aktywności fizycznej. Pomocne w takich momentach będą zabawki interaktywne, gryzaki, które zajmą uwagę psa. Zabawa z pupilem jest bardzo ważna, wzmacnia więź między właścicielem a zwierzęciem, buduje relację i zaufanie.

 

4. Silny instynkt myśliwski i niezapewnienie potrzeb rasy

Pies ucieka z domu, również poprzez swój silny instynkt łowiecki. Niektóre rasy psów mają szczególne predyspozycje do uczestniczenia w polowaniach, jeśli taki pies nie dostaje odpowiednio dużo uwagi i specjalnych aktywności na powietrzu będzie szukał ich sam. Dlatego też pies nie słucha i ucieka od pana, ma zbyt dużo energii, którą chcę wykorzystać. Warto zawsze przed zdecydowaniem się na konkretną rasę psa, dowiedzieć się więcej o ich upodobaniach i stylu życia, jaki preferują, aby uniknąć sytuacji, podczas których pies ucieka z podwórka czy posesji.

 

Pies ucieka. 

 

Jak oduczyć psa uciekania?

Nauka oduczania psa uciekania to czasem długotrwały proces, który wymaga cierpliwości i poświęcenia dużo czasu i uwagi. Pies nie słucha i ucieka, kiedy czuje, że może sobie na to pozwolić lub po prostu boi się czegoś i nie czuje się pewny. Tresura czworonogów jest szczególnie ważna, oczywiście zdarzają się sytuacje, których nie da się przewidzieć.
Jak oduczyć psa uciekania z podwórka? Najważniejsza jest tresura, ustalenie granic, których pies nie może przekroczyć. Dodatkowo pomocne będzie ogrodzenie posesji, szczególnie jeśli mieszkamy obok ruchliwej ulicy, warto się zabezpieczyć. Czasem pies ucieka pod siatką, czworonogi bywają szczególnie sprytne i potrafią znaleźć nawet najmniejszą szparę, przez którą są w stanie się przedostać.

Przeczytaj: Jak napisać ogłoszenie o zaginionym psie?

 

Pies ucieka i nie reaguje na wołanie

Dlaczego pies ucieka mimo wołania i nie reaguje na podstawowe komendy? Niestety każdy właściciel, decydując się na psa, musi mieć świadomość, że w tej chwili jest odpowiedzialny za pupila. Jeśli chcemy, by pies był wiernym i oddanym towarzyszem, jego tresura już od najmłodszych lat jest punktem obowiązkowym. Podstawowy zestaw komend, powinien być wprowadzony od razu. Oczywiście to wymaga wielu godzin treningów i cierpliwości, warto w tym okresie przygotować dużą liczbę przeysmaki i zabawek, które umilą codzienną tresurę. Dlatego też odpowiadając na jedno z najczęstszych pytań: jak oduczyć psa uciekania z posesji? Musimy zdobyć zaufanie pupila, nauczyć zasad, których musi się trzymać. Relacja właściciel — pies jest tu znacząca. Jeśli pies nie reaguje na komendy, warto czasem sięgnąć o radę lub pomoc specjalisty, który pomoże nam okiełznać charakter pupila.

Przeczytaj więcej: Jak nauczyć psa komend?

 

Kolekcja akcesoriów treningowych Fera Octagon Sharky. 

 

Co zrobić jak pies ucieka?

Ucieczki psów niestety są dość częstym problemem i nawet mimo starań właścicieli pies ucieka pod bramą czy wymyka się z posesji. W takich sytuacjach ważna jest szybka reakcja, warto zapoznać się z artykułem na temat kilku praktycznych porad podczas ucieczki psa. Dodatkowo pamiętajmy o adresówkach dla psa, dzięki którym odnalezienie czworonoga będzie znacznie prostsze. Na rynku dostępne są również nadajniki GPS, które pomagają zlokalizować pupila, warto zainwestować w tego typu produkty, jeśli nasz pies notorycznie przechodzi przez ogrodzenie czy ucieka z posesji.

 

Przeczytaj również: Jaki to pies podwórkowy?

Lida Pieczulis

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość
 
 
 
 
 
 
 
SIMPLY FROM NATURE Salmon oil Olej z łososia 1000 ml

*****

45.99  (4.60 zł / 100 ml)
46.00