Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Jakie to są psy podwórkowe i domowo-podwórkowe?

Jakie rasy psów mogą mieszkać na zewnątrz? Jak dbać o psa podwórkowego? Jak często go kąpać i jak zadbać o jego bezpieczeństwo? Poznaj top 10 ras, które docenią życie w ogrodzie.

Istnieje grupa psów, które przez wzgląd na swoje zadanie mieszkają na zewnątrz – należą do nich przede wszystkim psy stróżujące, ale powodów, dla których właściciele chcą trzymać psy poza domem, może być więcej. Niezależnie od motywacji warto wiedzieć, jak dbać o psa podwórkowego i jaką rasę wybrać, aby przebywanie cały sezon na podwórku było dla niego bezpieczne.

 

Pies domowo-podwórkowy.

 

Czy psa w ogóle można trzymać na podwórku?

W dobie dbałości o dobrostan psów to pytanie jest jak najbardziej zasadne, bo u wielu osób hasło „pies podwórkowy” wywołuje obraz wiejskiego pieska, przywiązanego do budy. Takie praktyki oczywiście są nie tylko nieetyczne, ale też niezgodne z prawem. Przy spełnieniu jednak określonych warunków, pies żyjący poza domem może być nie tylko zdrowy, ale też szczęśliwy.

 

Rasy psów podwórkowych

Nie każdy pies może mieszkać w ogrodzie czy kojcu – te wrażliwe na niskie temperatury, pozbawione podszerstka lub całkowicie sierści jak np. Grzywacz chiński – bezwzględnie muszą mieszkać w domu i w ogrodzie mogą przebywać tylko w czasie sprzyjających warunków atmosferycznych.

Jakie więc rasy nadają się do mieszkania w ogrodzie?


Psy tych ras mają gruby podszerstek i są w naturalny sposób przygotowane na wszystkie warunki atmosferyczne.


Istnieje też grupa psów, które warunkowo mogą mieszkać – lub pomieszkiwać – na zewnątrz o ile mają odpowiednio ocieploną budę, a warunki nie są zbyt wymagające. Należą do nich np.: Golden Retrievery czy beagle. Psy tych ras najczęściej mieszkają w kojcu od wiosny do jesieni – a zimą przebywają w domu, zwłaszcza w mroźne noce.

Małe psy podwórkowe praktycznie nie istnieją – z reguły nie są one tak odporne na warunki atmosferyczne, jak te duże.

 

Zaniedbany pies podwórkowy.

 

Odpowiednia buda dla psa podwórkowego

Polskie przepisy dotyczące ochrony zwierząt mówią jednoznacznie, że psu należy zapewnić odpowiednie warunki bytowe. Art. 9. 1. Kto utrzymuje zwierzę domowe, ma obowiązek zapewnić mu pomieszczenie chroniące je przed zimnem, upałami i opadami atmosferycznymi, z dostępem do światła dziennego, umożliwiające swobodną zmianę pozycji ciała, odpowiednią karmę i stały dostęp do wody.

2. Zabrania się trzymania zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały dłużej niż 12 godzin w ciągu doby lub powodujący u nich uszkodzenie ciała lub cierpienie oraz niezapewniający możliwości niezbędnego ruchu. Długość uwięzi nie może być krótsza niż 3 m.

 

Oznacza to, że decydując się na całoroczne trzymanie psa na dworze, musimy mu zapewnić odpowiednią budę, a najlepiej kojec – chroniący go przed warunkami atmosferycznymi – zwłaszcza mrozem i deszczem. O tym, jak powinien wyglądać, więcej informacji tutaj: Jak zrobić kojec dla psa? Drewniany, metalowy, a może składany?

 

Beagle pies domowo podwórkowy

 

Odpowiednia pielęgnacja psa podwórkowego

O psa mieszkającego na podwórku należy dbać dokładnie w ten sam sposób jak o psa mieszkającego w domu. Oznacza to odpowiednią dbałość o sierść – jej wyczesywanie i kąpanie zwierzęcia. Regularne odrobaczanie i sprawdzanie, czy nie ma kleszczy, bądź innych pasożytów. Szczepienie i kontrolowanie u lekarza weterynarii. Istotne jest również prawidłowe żywienie psa podwórkowego, który na zimnie traci więcej kalorii niż pies domowy – warto o tym pamiętać i zapewniać mu odpowiednią podaż energetyczną. Istotne jest również regularne dostarczanie wody – zwłaszcza zimą należy zadbać o to, by nie była zamarznięta.

 

Kosmetyki dla psa.

 

Nie zapominaj – pies podwórkowy potrzebuje być z człowiekiem!

Pies domowy w naturalny sposób spędza dużo czasu z opiekunem – już sama obecność obok jest ważna, a do tego dochodzą konieczne spacery czy zabawa. Psy podwórkowe w tym względzie mają spory deficyt, dlatego tak ważne jest, aby o tym przypominać. Psy podwórkowe także potrzebują regularnych spacerów (!), nie wspominając o kontakcie z ludźmi czy zabawie. To bardzo ważne, dla prawidłowego rozwoju psa i kształtowania pożądanych zachowań. Pies, który jest pozbawiony kontaktu z człowiekiem, może przejawiać problemy behawioralne w tym m.in. zachowania agresywne.

 

Może Cię zainteresować: Pies domowy, czyli jaki?

                                    Psy idealne do bloku

 



Natalia Bąk

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość