Nr 1 2020
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!

Szczepienia psa – które należy wykonać? Jakie są terminy i koszty?

Właściciel ma wiele obowiązków związanych z opieką nad psem. Między innymi należy do nich przestrzeganie daty szczepień. Tak jak w przypadku ludzi, są one tematem dość dyskusyjnym. Mają zwolenników i przeciwników. Zatem pojawia się pytanie, czy szczepienia dla psów są obowiązkowe?

  Wielu opiekunów zaniedbuje swoich pupili, nie pilnując daty ich szczepień. Mimo że zgodnie z prawem w Polsce obowiązuje kilka podstawowych szczepień, to warto zadbać o inne, profilaktyczne szczepienia zwierzęcia, które pomogą zabezpieczyć jego zdrowie i kondycję. Weterynarz, po dokładnym zbadaniu psa, będzie mógł stwierdzić, które oprócz obowiązkowych szczepień warto mu podać. Ostateczną decyzję podejmuje oczywiście właściciel, ale powinien pamiętać, że są one skutecznym zabezpieczeniem przed groźnymi chorobami.

 

 

Szczepienie psa – co warto wiedzieć?


Szczepienia psa, zarówno szczeniaka i dorosłego osobnika, są tak samo ważne, jak u ludzi. Niestety wielu opiekunów lekceważy ten dość kontrowersyjny temat. Tymczasem bez zaszczepienia pies nie będzie umiał poradzić sobie z groźnymi chorobami, takimi jak wścieklizna czy nosówka, które mogą być niebezpieczne nie tylko dla niego, ale również dla człowieka. Co ważne, nie można zwlekać z wizytą u weterynarza. Warto zapytać lekarza o kalendarz szczepień obowiązkowych i tzw. zasadniczych lub zalecanych dla konkretnej rasy. Przypominamy o zestawieniu kalendarza szczepień opracowanego na podstawie VACCINATION GUIDELINES GROUP (VGG) OF THE WORLD SMALL ANIMAL VETERINARY ASSOCIATION (WSAVA)

Istnieją trzy kalendarze szczepień, tzw. wczesny, standardowy i późny. W zależności od programu terminy podana preparatów są różne. Pierwsze szczepienia szczeniaka wykonuje się już w 2. miesiącu życia. Zgodnie z polskim prawem wymagane jest szczepienie przeciw wściekliźnie. Pies pierwszy raz powinien być zaszczepiony w ciągu 30. dni od dnia ukończenia 3. miesiąca. Do szczepień zasadniczych, które chronią czworonoga przed najgroźniejszymi chorobami zaraźliwymi, należą te przeciw nosówce, parwowirozie, wirusowemu zapaleniu wątroby (robi się je między 5. a 7. tygodniem w standardowym cyklu) i kaszlowi kenelowemu (w 8–10. tygodniu w cyklu standardowym). Szczepienie chroniące przed kaszlem kenelowym jest często zalecane, ponieważ chroni przed groźnym zapaleniem dróg oddechowych, w szczególności, jeżeli pies jeździ na wystawy lub zostawiany jest w hotelu dla zwierząt.

Warto pamiętać, że wiele chorób jest groźniejszych dla szczeniaka niż dla dorosłego osobnika. Co więcej, między poszczególnymi szczepieniami należy zachować wskazany przez weterynarza okres karencji. Organizm zwierzęcia na pewien okres się osłabia, co wiąże się z ryzykiem infekcji, dlatego zachowanie odstępów jest bardzo ważne. Aby zniwelować to zagrożenie, należy zwrócić uwagę na harmonogram szczepień i skrupulatnie zaplanować ich kolejność.


Szczeniak leży na kocyku. Patrzy smutnymi oczami w dal.


Ile kosztuje szczepienie psa?


Ceny szczepień różnią się w zależności od rodzaju preparatu. Za pierwszą szczepionkę szczeniaka należy zapłacić około 50 zł. Szczepienia na wściekliznę kosztują około 30 zł, a wieloskładnikowe osiągają cenę nawet 80 zł. Jedną z najdroższych szczepionek jest ta na leptospirozę – kosztuje około 100 zł. Podane ceny są orientacyjne. Cykl szczepień należy powtarzać co 12 miesięcy do ukończenia przez psa 3. roku życia, a następnie co 2–3 lata lub według zaleceń weterynarza. Wyjątkami są szczepienia na leptospirozę i przeciw wściekliźnie, które należy odnawiać co 12 miesięcy.

 

 


Kara za nieszczepienie psa

W 2018 roku nastąpiło zaostrzenie kar dla właścicieli nieszczepionych psów. Ich wykaz znajdziemy w kodeksie wykroczeń. Zwiększony wymiar kary dotyczy przede wszystkim ras uchodzących za najbardziej agresywne, m.in. amerykańskiego pitbulteriera, buldoga, doga argentyńskiego, rottweilera czy doga akbash. Właściciel, w przypadku opóźnienia lub niewykonania szczepienia u tych ras, zapłaci karę o wysokości kilku tysięcy złotych. Grozi mu nawet wyrok więzienia. Zaostrzenie kar dotyczy nie tylko agresywnych psów, również przedstawicieli ras uchodzących za niegroźne - kara to nawet 1000 zł, czyli czterokrotnie więcej niż wcześniej. W przypadku nieprzestrzegania obowiązkowych terminów szczepień właścicielowi grozi kara pieniężna, zgodnie z art. 85. ustępu 1 ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt.

 Bibliografia:


1. Ustawa o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, stan prawny aktualny na dzień: 25.08.2019. Dz.U.2018.0.1967 t.j. - Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt.

 

Teksty na blogu nie są poradą lekarską oraz nie zastępują wizyty u lekarza weterynarii.

 

 

Martyna Sokołowska

Milena Kostrubiec

Komentarze

Nowa wiadomość
Mam dwa psy. Jork 15 lat i shit ztu nie 10 lat. Psy mieszkają na ogrodzonej posesji nie wychodząc po za bramki. Nie szczepiłam psów na wściekliznę w czasie gdy zaczęła się pandemia Moje pytanie Czy już tak starego pieska bez zębów wiek 15 i 10 lat szczepi się na wściekliznę
Pani Mario, tak, szczepienie psa można wykonać również w innej przychodzi. Należy jednak zabrać ze sobą książeczkę zdrowia psa.
moja przychodnia wet jest w remoncie czy mogę zaszczepić psa w dowolnej przychodni.
11000232
 

Producent: 

TRIXIE

wysyłamy w 48 godziny

3539
149.80  159.80   

Linia produktowa: 

Josera Festival Adult, 

Waga opakowania (kg): 

15, 

Wielkość pupila: 

Uniwersalne, 

Producent: 

JOSERA

Faza życia: 

Dorosły, 

Wiek pupila od: 

12 miesiąca, 

Białko dominujące: 

Drób

Karma Super Premium dla psów Josera Festival Bezglutenowa karma dla wybrednych, dorosłych psów średnich i dużych ras Swoją wyjątkową smakowitość karma zawdzięcza granulkom otoczonym w pysznym sosie oraz dodatkowi łososia. Może być podawana w formie...
Kupując ten produkt otrzymasz: 37 pkt
wysyłamy w 48 godziny
+

55093
37.98   

Wielkość pupila: 

Rasy duże, 

Waga opakowania (kg): 

1.4, 

Producent: 

ROYAL CANIN

Faza życia: 

Dorosły, 

Białko dominujące: 

Produkty pochodzenia zwierzęcego

Royal - Canin Maxi Adult Zalety Skład Opinie eBook Promocje Pytania i porady Maxi Adult Rozwiązanie żywieniowe opracowane specjalnie dla dorosłych psów, powyżej 15 miesiąca życia, ras dużych, o masie ciała 26-44 kg. Dowiedz się...
Kupując ten produkt otrzymasz: 9 pkt
wysyłamy w 48 godziny
+