Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Amerykański pitbulterier (pitbull) – najważniejsze informacje o rasie

Amerykański pitbulterier to rasa niefigurująca w klasyfikacji FCI. Nierzadko mylona bywa z amerykańskim staffordshire terierem. W Polsce uznawana jest za agresywną. Za granicą zaś psy te opisuje się jako silnie przywiązane do ludzi, lubiące aktywność i zabawę.

Amerykański pitbulterier początkowo używany był do walk. Dziś pełni funkcję psa ochronnego i stróżującego. W USA jest popularnym psem rodzinnym. Niektórzy obawiają się jednak trzymania go w domu ze względu na krążące na temat rasy pogłoski. Uważany bywa przez cześć społeczeństwa za psa niebezpiecznego.

 

Amerykański pitbulterier nie jest uznany przez Międzynarodową Organizację Kynologiczną FCI za odrębną rasę.

 

Amerykański pitbulterier – historia ras

Amerykański pitbulterier (spotykana jest też pisownia American Pit Bull Terrier) powszechnie znany jako pitbull to rasa nie uznawana przez FCI, czyli największą europejską organizację kynologiczną. Oficjalnie przyjęta została przez niektóre amerykańskie stowarzyszenia, jak np. UKC. Wbrew nazwie pitbulterier amerykański najprawdopodobniej nie pochodzi z Ameryki, tylko z Wielkiej Brytanii. Pierwsze informacje o rasie notuje się z przełomu XVIII i XIX w. Istnieje kilka teorii dotyczących jej powstania. Jedna z częściej przywoływanych głosi, iż pitbull powstał ze skrzyżowania buldoga z terierem. Chciano otrzymać psa szybkiego i zawziętego, jak teriery oraz silnego, wytrzymałego i odpornego na ból, jak buldogi.

 

 

Amerykański pitbulterier – sylwetka

Amerykański pitbulterier to duży pies. Dorosłe osobniki osiągają: suki 43–50 cm wzrostu i 14–27 kg masy ciała, a psy 45–53 cm i 16–30 kg masy ciała. Pitbull jest dobrze zbudowany. Ma proporcjonalną i kwadratową sylwetkę. Przedstawiciele tej rasy powinni mieć średniej długości i dość prostokątną głowę, czaszkę stosunkowo płaską, najszerszą na wysokości uszu. Pitbulle mają głęboki, szeroki, kwadratowy pysk. W ich przypadku dopuszczalny jest wyłącznie nożycowy zgryz. Oczy są nisko i głęboko osadzone, szeroko rozstawione, w dowolnym kolorze. Jeśli chodzi o umaszczenie amerykańskiego pitbulteriera, to każdy kolor jest dozwolony. Sierść powinna być krótka, sztywna, lśniąca.

 

Jako rasa niegdyś hodowana do walk, amerykański pitbulterier ma niski próg cierpliwości, potrzebuje dobrego wychowania od najmłodszych lat i nie jest polecany dla niedoświadczonych opiekunów.

 

Amerykański pitbull - charakter i zachowanie 

Na temat usposobienia amerykańskiego pitbulteriera krąży wiele mitów. Ze względu na pierwotne przeznaczenie uważny jest za psa konfliktowego i agresywnego. Opiekunowie i osoby trudniące się hodowlą tej rasy dążą do rozpowszechnienia wiedzy o prawdziwym jego charakterze. Najważniejsze bowiem jest wychodzenie młodego psa I jego socjalizacja. Złe postępowanie w młodości pozostawi ślady, które będą ciążkie do naprawienia w późniejszym czasie. Z tego też powodu pitbulle nie są polecane dla niedoświadczonych opiekunów. Z reguły amerykański pitbulterier mocno przywiązuje się do ludzkiej rodziny. Jest wierny, lojalny, posłuszny, pogodny i wesoły. Dobrze wychowany I od zawsze obcujący z innymi zwierzętami I dziećmi, dobrze się z nimi dogaduje. Niektóre osobniki mogą wykazywać tzw. gameness. Cechę tą tłumaczy się jako nieustępliwość, silną potrzebę wygranej mimo doświadczania dyskomfortu czy nawet bólu. Opiekunowie tych psiaków powinni pamiętać, aby podczas przebywania w publicznej przestrzeni zakładać im kagańce lub specjalne uprzęże.

Psy te bardzo lubią spędzać czas aktywnie. Wykazują liczne umiejętności sportowe, jak skakanie, pływanie, bieganie, itd. Aby spełniać ich potrzebę ruchu, można rozpocząć zabawę w psie sporty. Powinno się też nabyć zabawki do rzucania.

 

 

Amerykański pitbulterier – zdrowie, potrzeby, pielęgnacja

Amerykański pitbulterier charakteryzuje się dobrym zdrowiem. Najczęściej występującymi dolegliwościami u tej rasy są: dysplazja stawów biodrowych, problemy skórne, choroby oczu i uzębienia. Pitbull powinien dostawać wysokiej jakości karmę o dużej zawartości mięsa. Pitbull nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Wystarczy szczotkowanie raz w tygodniu. Konieczne jest czyszczenie oczu i kontrola kamienia nazębnego.

 

 

Olga Dąbska

Milena Kostrubiec

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość
 
 
 
 
 
 
 
8IN1 Kośc dla psa Beef Delights Bone L

*****

18.74  (187.40 zł / kg)