Nr 1 2020
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!

Labradoodle – najważniejsze informacje o rasie

Labradoodle to jedna z najpopularniejszych psich hybryd. Powstał ze skrzyżowania labradora retrievera i pudla. Występuje w trzech rozmiarach – standardowym, średnim, czasami mieszance są również z mniejszymi odmianami pudli, dlatego też labradoodle występują w wielu rozmiarach.

 

Powstanie labradoodle tłumaczy się zapotrzebowaniem na psa przyjaznego alergikom oraz wykazującego chęć współpracy z człowiekiem. Twórcą rasy jest Wally Cornen. Zwierzęta te są dobrymi przewodnikami. W zależności jaką pulę genów pies dostanie – czy w większości od pudla czy labradora – może mniej lub bardziej linieć. Bardzo przywiązują się do swoich opiekunów.

 

 Labradoodle jest wynikiem połączenia pudla z labradorem, pula genów może być większa od pudla lub od labradora, co skutkuje dużą różnorodnością w umaszczeniu, rodzaju sierści, charakterze.

 

Labradoodle – historia rasy

Labradoodle znany też jako australijski labradoodle to hybryda. Mimo że nie jest oficjalnie przyjęta przez FCI, to funkcjonuje wzorzec jasno określający cechy, jakie powinny wykazywać te czworonogi. Rasa labradoodle znana jest zwłaszcza w USA i Australii. Coraz bardziej popularna staje się w Europie. W naszym kraju jest w dalszym ciągu rzadko spotykana. Pierwszą polską hodowlę labradoodle założono w 2009 roku.

 

 

Labradoodle – sylwetka

Labradoodle australijski występuje w wielu wielkościach, można wyróżnić między innymi:

  • labradoodle miniaturowy – osiąga 30–40 cm wysokości i 6–12 kg masy ciała,
  • labradoodle średni – osiąga 40–51 cm wysokości i 12–23 kg masy ciała,
  • labradoodle standardowym – osiąga 51–66 cm wysokości i 23-45 kg masy ciała.

 

Połączenie dwóch ras – pudla oraz labradora może dać różne rezultaty. Pudle nie linieją, natomiast labradory bardzo intensywnie. Nie da się przewidzieć jakie geny w większości oddziedziczy szczeniak. Jeżeli przeważają geny pudla to sierść labradoodle może być w dwóch typach, mianowicie wełna i runo. Ta pierwsza przypomina sierść pudla, a druga owcy, tyle że jest delikatnie pofalowana i dłuższa. Jednak zasadniczo sierść może być długa, krótka, z miękkim lub twardym włosem, kręconym czy prostym. Labradoodle mogą mieć rozmaite umaszczenie. Skala kolorów jest bardzo duża – od biszkoptowego po czarny. Mają okrągłe, duże oczy, opadające uszy, nieco kwadratowy, duży nos.

 

Labradoodle wbrew obiegowej opinii nie są psami nie powodującymi alergii, to nie rodzaj sierści uczula, a ślina i wydzieliny zwierząt. Przed zakupem zawsze należy sprawdzić jak reagujemy na psa.

 

Labradoodle – zachowanie i charakter

Labradoodle już w wieku szczenięcym mają określony typ charakteru. Wyróżniają się aktywnością. Z tego względu zaleca się je osobom lubiącym sport, czynnie spędzających czas, energicznym. Pozostałe cechy są trudne do określenia ze względu na połączenie dwóch różnych ras myśliwskich – wszystko zależy od genów. Z reguły labradoodle są przyjacielskie, posłuszne, rodzinne. Dobrze dogadują się z innymi zwierzętami. Osobniki z niepewnych hodowli, gdzie rodzice nie przeszli testów osobowości lub szczenięta zostały źle zsocjalizowane lub za szybko odebrane, mogę wykazywać skłonność do zachowań agresywnych, głównie z lęku i strachu, a także do nadmiernej wokalizacji i lęku separacyjnego.

 

Labradoodle bardzo lubią zabawę w wodzie, dlatego mając ogródek, warto kupić psu basen. Zwierzęta te uwielbiają aportować.

 

 

Labradoodle – zdrowie, potrzeby, pielęgnacja

Labradoodle zmagają się z chorobami, które wynikają przeważnie z obciążeń genetycznych macierzystych ras. Wśród nich wymienia się m.in.: choroby tarczycy, dysplazję stawów łokciowych i biodrowych, postępujący zanik siatkówki. Psy tej rasy są wymagające pod kątem okrywy włosowej – należy ją regularnie szczotkowanie średnio co 3 dni.

Jeżeli konieczne jest mycie pupila, to należy używać do tego tylko delikatnych szamponów. Czworonogi te wymagają także czyszczenia uszu, które ze względu na duże nagromadzenie sierści w tej okolicy są narażone na zakażenie. Jeśli chodzi o żywienie, to poleca się dla tej rasy wysokiej jakości, zbilansowane i pełnowartościowe gotowe karmy o dużej zawartości mięsa, najlepiej bezzbożowe.

 

 

Pies labradoodle - cena

Cena australijskiego labradoodle jest dość wysoka. Za szczeniaka tej rasy zapłaci się od 6000 do 9000 zł. Co więcej, w kraju istnieje jak dotąd niewiele hodowli tych czworonogów. Być może w miarę pojawiania się kolejnych cena spadnie.

 

 

Olga Dąbska

Milena Kostrubiec

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość
66253
37.39   

Wielkość pupila: 

Uniwersalne, 

Waga opakowania (kg): 

0.2, 

Producent: 

SMART BONES

Faza życia: 

Dorosły, 

Białko dominujące: 

Produkty pochodzenia zwierzęcego

Gryzak z kurczakiem dla psów wszystkich ras. SmartBones to smaczne i zdrowe przekąski, które mogą być podawane między posiłkami, sprawiając wiele radości czworonogom i budując dobre relacje pomiędzy właścicielem a psem. Smart Bones Chicken Sticks przeznaczone są dla każdego psa. Zewnętrzna...
Kupując ten produkt otrzymasz: 9 pkt
wysyłamy w 72 godziny
+

61256
22.06   

Waga opakowania (kg): 

0.158, 

Producent: 

SMART BONES

Faza życia: 

Dorosły, 

Białko dominujące: 

Produkty pochodzenia zwierzęcego

Gryzak z batatami i piersią kurczaka dla psów ra średnich. Dla miłośników psów, SmartBones to smaczne i zdrowe przekąski pomiędzy posiłkami, które wzmacniają relację właściciela z psem i sprawiają wiele radości naszym czworonożnym przyjaciołom.   Najważniejsze cechy: Ze...
Kupując ten produkt otrzymasz: 6 pkt
wysyłamy w 72 godziny
+

61253
22.06   

Wielkość pupila: 

Rasy średnie, 

Waga opakowania (kg): 

0.158, 

Producent: 

SMART BONES

Faza życia: 

Dorosły, 

Białko dominujące: 

Produkty pochodzenia zwierzęcego

Gryzak o smaku wołowiny dla psów ras średnich. Dla miłośników psów, SmartBones to smaczne i zdrowe przekąski pomiędzy posiłkami, które wzmacniają relację właściciela z psem i sprawiają wiele radości naszym czworonożnym przyjaciołom. Gryzaki nie zawierają surowej skóry, dzięki czemu są...
Kupując ten produkt otrzymasz: 6 pkt
wysyłamy w 72 godziny
+