Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Labradoodle – najważniejsze informacje o rasie

Labradoodle to jedna z najpopularniejszych psich hybryd. Powstał ze skrzyżowania labradora retrievera i pudla. Występuje w trzech rozmiarach – standardowym, średnim, czasami mieszance są również z mniejszymi odmianami pudli, dlatego też labradoodle występują w wielu rozmiarach.

 

Powstanie labradoodle tłumaczy się zapotrzebowaniem na psa przyjaznego alergikom oraz wykazującego chęć współpracy z człowiekiem. Twórcą rasy jest Wally Cornen. Zwierzęta te są dobrymi przewodnikami. W zależności jaką pulę genów pies dostanie – czy w większości od pudla czy labradora – może mniej lub bardziej linieć. Bardzo przywiązują się do swoich opiekunów.

 

 Labradoodle czekoladowy.

 

Labradoodle – historia rasy

Labradoodle znany też jako australijski labradoodle to hybryda. Mimo że nie jest oficjalnie przyjęta przez FCI, to funkcjonuje wzorzec jasno określający cechy, jakie powinny wykazywać te czworonogi. Rasa labradoodle znana jest zwłaszcza w USA i Australii. Coraz bardziej popularna staje się w Europie. W naszym kraju jest w dalszym ciągu rzadko spotykana. Pierwszą polską hodowlę labradoodle założono w 2009 roku.

 

 

Labradoodle – sylwetka

Labradoodle australijski występuje w wielu wielkościach, można wyróżnić między innymi:

  • labradoodle miniaturowy – osiąga 30–40 cm wysokości i 6–12 kg masy ciała,
  • labradoodle średni – osiąga 40–51 cm wysokości i 12–23 kg masy ciała,
  • labradoodle standardowym – osiąga 51–66 cm wysokości i 23-45 kg masy ciała.

 

Połączenie dwóch ras – pudla oraz labradora może dać różne rezultaty. Pudle nie linieją, natomiast labradory bardzo intensywnie. Nie da się przewidzieć jakie geny w większości oddziedziczy szczeniak. Jeżeli przeważają geny pudla to sierść labradoodle może być w dwóch typach, mianowicie wełna i runo. Ta pierwsza przypomina sierść pudla, a druga owcy, tyle że jest delikatnie pofalowana i dłuższa. Jednak zasadniczo sierść może być długa, krótka, z miękkim lub twardym włosem, kręconym czy prostym. Labradoodle mogą mieć rozmaite umaszczenie. Skala kolorów jest bardzo duża – od biszkoptowego po czarny. Mają okrągłe, duże oczy, opadające uszy, nieco kwadratowy, duży nos.

 

Labradoodle biszkoptowy.

 

Labradoodle – zachowanie i charakter

Labradoodle już w wieku szczenięcym mają określony typ charakteru. Wyróżniają się aktywnością. Z tego względu zaleca się je osobom lubiącym sport, czynnie spędzających czas, energicznym. Pozostałe cechy są trudne do określenia ze względu na połączenie dwóch różnych ras myśliwskich – wszystko zależy od genów. Z reguły labradoodle są przyjacielskie, posłuszne, rodzinne. Dobrze dogadują się z innymi zwierzętami. Osobniki z niepewnych hodowli, gdzie rodzice nie przeszli testów osobowości lub szczenięta zostały źle zsocjalizowane lub za szybko odebrane, mogę wykazywać skłonność do zachowań agresywnych, głównie z lęku i strachu, a także do nadmiernej wokalizacji i lęku separacyjnego.

 

Labradoodle bardzo lubią zabawę w wodzie, dlatego mając ogródek, warto kupić psu basen. Zwierzęta te uwielbiają aportować.

 

 

Labradoodle – zdrowie, potrzeby, pielęgnacja

Labradoodle zmagają się z chorobami, które wynikają przeważnie z obciążeń genetycznych macierzystych ras. Wśród nich wymienia się m.in.: choroby tarczycy, dysplazję stawów łokciowych i biodrowych, postępujący zanik siatkówki. Psy tej rasy są wymagające pod kątem okrywy włosowej – należy ją regularnie szczotkowanie średnio co 3 dni.

Jeżeli konieczne jest mycie pupila, to należy używać do tego tylko delikatnych szamponów. Czworonogi te wymagają także czyszczenia uszu, które ze względu na duże nagromadzenie sierści w tej okolicy są narażone na zakażenie. Jeśli chodzi o żywienie, to poleca się dla tej rasy wysokiej jakości, zbilansowane i pełnowartościowe gotowe karmy o dużej zawartości mięsa, najlepiej bezzbożowe.

 

Może Cię zainteresować: Niewidomy pies - jak z nim postępować i jak mu pomóc?

 

Pies labradoodle - cena

Cena australijskiego labradoodle jest dość wysoka. Za szczeniaka labdradoodle zapłaci się od 6000 do 9000 zł. Co więcej, w kraju istnieje jak dotąd niewiele hodowli tych czworonogów. Być może w miarę pojawiania się kolejnych cena spadnie.

Z tego względu, że labradoodle nie jest uznane przez FCI, to nie ma organizacji sprawdzającej poprawność prowadzenia ich hodowli oraz linii hodowlanych. Decydując się na zakup labradoodle należy bardzo uważać na pseudohodowle ukierunkowane tylko na zysk na sprzedaży szczeniaków. Przed wpłaceniem pieniędzy na szczeniaka należy odwiedzić daną hodowlę, porozmawiać z hodowcą oraz poprosić go o aktualne badania i wyniki od całej psiej gromadki. Rozejrzyj się w miejscu hodowli, sprawdź jak zachowują się i jak wyglądają pozostałe szczenięte z miotu oraz starsze pokolenia.

Pamiętaj, że zbyt niska cena, a także próba urkywnia czegoś przez hodowcę nie są dobrymi znakami. Nie wspieraj pseudohodowli, to zawsze są miejsca powiązane z cierpieniem zwierząt.

 

 

Olga Dąbska

Milena Kostrubiec

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość