Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Labrador retriever – najważniejsze informacje o rasie

Labrador retriever to jedna z najpopularniejszych psich ras. Wszystko za sprawą niesamowitego charakteru tych czworonogów. Są niezwykle inteligentne. Cechuje je entuzjazm, pogodne usposobienie, łagodność. Posiadają mocno rozwinięte zdolności adaptacyjne.

Labrador retriever to pies wszechstronnie uzdolniony. Pełnić może rozliczne funkcje. Oprócz doskonałego towarzysza rodziny wykorzystywany jest jako aporter podczas polowań. Nierzadko jest psem asystującym osobom zmagającym się z różnymi chorobami lub ratownikiem. Labrador retriever lubi aktywnie spędzać czas, zwłaszcza zaś upodobał sobie sporty wodne.

 

Labrador retriever czekoladowy.

 

Historia rasy labrador retriever

Labrador retriever w klasyfikacji FCI figuruje w grupie 8 - Aportery, płochacze i psy dowodne oraz w sekcji 1 – Aportery. Rasa pochodzi z południa Nowej Fundlandii. W Europie pojawiła się w 1870 roku za sprawą lorda Malmesbury, który rozpoczął w Wielkiej Brytanii jej hodowlę. Niegdyś labrador retriever wykorzystywany był do pracy na kutrach. Pomagał wyciągać sieci, ratował tonących, aportował przedmioty wyrzucone za burtę. Dodatkowo był psem łowieckim. Alternatywnie nazywano go psem św. Jana. Dość często mylony jest z golden retrieverem.

  

Labrador retriever – wymiary i waga

Przedstawiciele tej rasy to to dosyć duże psy. Dorosłe osobniki labradora osiągają: suka 54–56 cm wysokości i 30–35 kg masy ciała, a pies 56–60 cm wysokości i 35–40 kg masy ciała. Labrador retriever ma mocną i zwartą budowę ciała, szeroką czaszkę, dobrze rozwiniętą klatkę piersiową, mocne i szerokie kończyny tylne. Jego sierść jest gęsta, nieco szorstka w dotyku, krótka i przylegająca. Na uwagę zasługuje bardzo gęsty podszerstek, który nie przepuszcza wilgoci. Sierść jest jednobarwna. Może być labrador czekoladowy, czarny lub biszkoptowy.

Przedstawiciele tej rasy mają średniej wielkości, brązowe lub orzechowe oczy, uszy z kolei niezbyt duże, osadzone dość daleko z tyłu, przylegające ściśle do głowy. Charakterystyczny jest wygląd ogona u labradora retrievera – średniej długości, bardzo gruby u nasady, zwęża się ku końcowi, pokryty gęstym, grubym, krótkim włosem.

 

Labradory czarne.

 

Labrador retriever – usposobienie i zachowanie

Labrador retriever to niesamowity pieszczoch. Czworonogi tej rasy są bardzo przywiązane do ludzkiej rodziny i uwielbiają spędzać z nią czas. Labrador retriever lubi zabawę. Dlatego warto wyposażyć go w kilka gadżetów, które urozmaicą mu wolny czas. Ze względu na dużą inteligencję można postawić na zabawki interaktywne, które będą wpływały jednocześnie na kondycję psychiczną i fizyczną. Ze względu na zamiłowanie do ruchu dobrym pomysłem będą zabawki do rzucania.

Ogromne pokłady energii i żywiołowość wiąże się z koniecznością zapewnienia psom tej rasy sporej ilości ruchu. W miejscach publicznych najlepiej zakładać im szelki i smycz. Psy tej rasy tolerują inne zwierzęta domowe. Doskonale dogadują się z dziećmi. Są bardzo wyrozumiałe i cierpliwe w kontaktach z nimi, ale nie należy tego nadużywać.

 

Labrador brązowy.

 

Labrador retriever – choroby, potrzeby, pielęgnacja

Średnia długość życia labradora retrievera wynosi 10–14 lat. Przedstawiciele tej rasy mogą cierpieć na dziedziczne schorzenia oczu oraz na dysplazję stawów biodrowych i łokciowych, która doprowadza do problemów z poruszaniem się. Wykazują sporą predyspozycję do skrętu żołądka, wzdęć i tycia. Najlepiej serwować im gotowe karmy wysokiej jakości przeznaczone dla dużych ras lub karmy dla konkretnie rasy labrador retriever. Pielęgnacja labradora retrievera jest mało wymagająca. Wystarczy szczotkować go raz w tygodniu. Ważne jest profilaktyczne badanie i regularne czyszczenie uszu.

 

Najlepsze karmy dla labradora.

 

Labrador retriever - cena

Cena za szczeniaka labrador retriever to 3 - 5 000 zł. Droższe są labradory czekoladowe lub czarne. Biszkoptowe szczeniaki są najczęściej spotykane, z tego też względu koszt ich zakupu jest niższy.

Jeżeli marzymy o labradorze, a nie stać nas na zakup szczeniaka z profesjonalnej hodowli, to zamiast szukać labradorów bez rodowodu (czyli z pseudohodowli i znacznie tańszych), warto rozejrzeć się za adopcją labradora. Istnieją fundacje specjalizujące się w pomocy głównie tej rasie, często są to również psy trafiające do schroniska. Adopcja psa najczęściej nie wiąże się z dodatkowymi, ukrytymi kosztami. Za to konieczne jest zapewnienie odpowiednich warunków psom i udowodnienie, że sprawdzimy się jako opiekunowie. 

Miesięczny koszt utrzymania labradora oscyluje między 200 - 300 zł.

 

 

Olga Dąbska

Milena Kostrubiec

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość