Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Grupa VIII psów FCI – Aportery, płochacze i psy dowodne

Aporter, pies dowodny i płochacz są stworzone do pomagania ludziom. Cenione w policji, dogoterapii, w ośrodkach rehabilitacji, jako pomocnicy osób niepełnosprawnych czy jako pewniaki w psich sportach. Z czego wynikają te umiejętności psów z VIII grupy Związku Kynologicznego FCI? Czy ich historia miała na to wpływ? Przybliżamy sylwetki najbardziej pracowitej grupy psów, w której skład wchodzą konkretnie ukierunkowane psy myśliwskie.

 

Jaki jest pies z grupy VIII – aporter, pies dowodny i płochacz?

Wszystkie psy z grupy VIII są nastawione na pracę z ludźmi. W połączeniu z wesołym usposobieniem i dużym zasobem energii, psy te stają się idealnymi kompanami do szkolenia i pomocy. Od lat są doceniane w różnych zawodach związanych z pomaganiem. Słyną z szybkości wykrywania określonych substancji, delikatności w dogoterapii, skuteczności w pomocy osobom niepełnosprawnym i prowadzeniu osób niedowidzących lub niewidomych. Ich łagodność zapewniła im stanie się popularnymi psami do towarzystwa i rodzinnymi. Bowiem aporter, płochacz i pies dowodny świetnie dogaduje się z najmłodszymi członkami rodzin, a także z innymi zwierzętami w domu. Aporter, płochacz i pies dowodny są psami bardzo zrównoważonymi, mają wysoki próg tolerancji. Są niekłopotliwe, rzadko szczekają bez przyczyny.

Jednak wszystko to nie wyklucza potrzeb, jakie wynikają z myśliwskiego charakteru tych psów. Potrzebują one stymulacji umysłowej i regularnej porcji treningów – różnego rodzaju, dopasowanego do danej rasy:

Pies aporter – szkolenia, praca z człowiekiem, pomoc człowiekowi, najlepsze sporty to agility, aportowanie

Płochacz – szkolenia, praca z człowiekiem, zabawy węchowe, najlepsze sporty to obedience, slalomy

Psy dowodne – szkolenia, zabawy węchowe, pomoc człowiekowi, najlepsze sporty to te wodne, aportowanie, agility, obedience

 

Pies dowodny.

 

Dla kogo aportery i inne psy z grupy?

Aporter polecany jest właściwie każdemu, szczególnie początkującym w opiece nad psami. Pies aporter odnajdzie się jako pies w dużej rodzinie, a także jako pies osoby starszej, której przyda się psie wsparcie.

Plusy aporterów:

  • pojętne
  • chętne do szkolenia i pracy
  • towarzyskie i wesołe
  • z powodzeniem działają w służbach, jako psy policyjne, ratownicze, psy opiekunowie
  • osiągają dobre wyniki w psich sportach
  • rodzinne, lubią kontakt z dziećmi

 

Minusy aporterów:

  • konieczność zapewnienia wyspecjalizowanych aktywności
  • należy uważać na dietę psów z tej grupy, łatwo przybierają na wadze przy nadmiernym dokarmianiu. Warto zdecydować się na wysokiej jakości karmę dla psa, a podawane w ciągu dnia przysmaki wliczać psu do dziennej dawki kalorii
  • bez pracy i częstego kontaktu z człowiekiem, psy te „zaczynają gasnąć w oczach”

Pies aporter, 

 

Pochodzenie psa aportera, płochacza, dowodnego

FCI do tej grupy psów zaliczyło wszystkie wyspecjalizowane na konkretne aktywności psy myśliwskie. Psy te brane uczestniczyły w polowaniach, a ich celem było najpierw wyszukanie i wypłoszenie wskazanej ofiary, a po jej zastrzeleniu przez myśliwego, pies miał ofiarę szybko przynieść, czyli zaaportować. Płochacze i aportery specjalizowane były w przynoszeniu ofiar z ziemi, bagien i zarośli, natomiast psy dowodne z wody.

Sekcja 1 grupy VIII, czyli retrievery wywodzą się od pierwotnych nowofundlandów. To Anglicy mieli największy wpływ na kształtowanie się ras i wyspecjalizowanie sekcji. Początki ich hodowli sięgają początków XIX wieku.

Sekcja 2 – płochacze, w której to sekcji najwięcej jest spanieli. Psy te mają swoje wizerunki pochodzące już z IV w. p.n.e., są więc jednymi z najstarszych. Rozwój spanieli zawdzięcza się Hiszpanom, który w VII wieku intensywnie pracowali nad hodowlą, udoskonalaniem i uporządkowaniem psów tego typu. Spaniele miały swój wkład w kształtowaniu się wielu innych ras psów, m.in. seterów.

 

Wygląd psów z grupy VIII wg FCI

Pies aporter, płochacz i dowodny mają cechy wspólne wyglądu. Ich sylwetka jest przysadzista, wpisana w prostokąt.

Sierść mają miękką w dotyku. U ras długowłosych, okrywa włosowa jest lśniąca i mocna. Psy te wymagają regularnego czesania i częstych kąpieli, ze względu na upodobanie sobie wszelkich kałuż, błota i różnych brudnych nawierzchni.

 

Pies płochacz.

 

Rasy należące do grupy VIII FCI aporterów, płochaczy i psów dowodnych

Spis ras alfabetyczny:

1. Sekcja 1 – Retrievery:2. Sekcja 2 – Płochacze:


Spaniele lądowe:

Spaniele wodne:3. Sekcja 3 - Psy dowodne:

 

 

Przeczytaj również: Grupa I psów w FCI - sekcja 1 Owczarki

                             Grupa III w FCI - teriery

                             Grupa V w FCI - szpice

                             Grupa VI w FCI - psy gończe

                             Grupa IX w FCI: Psy ozdobne i do towarzystwa

 
Karolina ŁuszczykZdjęcia: Canva.comKomentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość