Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Portugalski pies dowodny (Cão de Água Português) - encyklopedia ras psów

Portugalski pies dowodny nazywany jest w skrócie Portie. Rasa ta zasłynęła dzięki byłemu prezydentowi USA Barackowi Obamie, który to posiadał dwa urocze portugalskie psy dowodne, a dostał je od Edwarda Kennedy’ego.

 

Portugalski pies dowodny – historia rasy

Pierwszy zapis o portugalskim psie dowodnym pochodzi z 1297 roku. Jest to więc rasa bardzo stara i aż do XX wieku bardzo ceniona za swoje umiejętności pływackie, stróżujące i aportujące. Pies wyśmienity do współpracy. Pomagał rybakom w połowach ryb, gonił ryby, które wymykały się z sieci, utrzymywał holujące się łodzie, a nawet ratował tonących. Dowodny pies portugalski stanowił ostoję ludzi morza i był nieodłącznym elementem ich życia. Niestety, rozwój techniki spowodował wyparcie pomocy psów na rzecz sprzętów. Doprowadziło to do zmniejszenia liczebności psów portugalskich, do tego stopnia, że w 1970 roku rasa została wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa jako najrzadsza na świecie. Pogłowie psów szacowano wtedy na 50 osobników. Do odbudowy rasy Cão de Água Português przyczynił się bogaty przewoźnik Vasco Bensaude, który skupił kilka ostałych się przedstawicieli rasy i rozpoczął planowaną i świadomą ich hodowlę. Ustalił również wzorzec rasy, który oficjalnie został zatwierdzony przez FCI dopiero w 2009 roku. Pies portugalski dowodny został wpisany do grupy VIII aportery, płochacze i psy dowodne. Przed śmiercią Vasco Bensaude przekazał swoje psy hodowlane oraz zapiski genetyczne Conchicie Cintron de Castelo Branco, która podjęła się dalszych prac nad udoskonaleniem rasy, a także dostarczyła portugalskie psy dowodne do USA. Do Polski pierwsze okazy trafiły w roku 2007.

Aktualnie rasa jest najbardziej popularna w USA, Niemczech i w Skandynawii. W USA niebagatelną rolę do zwiększenia popularności rasy miał Barack Obama, który posiadał dwa portugalskie psy dowodne i wraz z całą swoją rodziną otwarcie chwalił i podziwiał tę rasę.

 

 

Portugalski pies dowodny – wygląd

Psy należą do ras średnich. Dorosły portugalski pies dowodny osiąga 57 cm w kłębie, suka ok. 52 cm. Średnia masa ciała to 25 kg. Sylwetka psa wpisana w kwadrat. Klatka piersiowa portugalskiego psa jest głęboka i szeroka. Nogi szczupłe, ale umięśnione. Grzbiet prosty, zakończony chudym ogonem sięgającym do pięt psa. Głowa duża, oczy okrągłe o barwie brązowej lub ciemnej. Portugalski pies dowodny ma uszy wiszące, niewielkie.

Cechą charakterystyczną psa tej rasy jest jego okrywa włosowa. Na szyi, karku i piersi portugalski pies dowodny posiada kryzę, układającą się w lwią grzywę. W tych okolicach sierść jest naturalnie dłuższa, podczas przygotowywania psów do wystawy czy po prostu specjalnego cięcia u grommera, efekt grzywy jest wzmacniany. Sierść na głowie strzyżona jest na okrągłą czuprynę, przednie łapy pozostawione luźno. Sierść od bioder, przez tylne łapy, aż po zad jest golona na krótko. Sierśc na ogonie pozostawiana jest jedynie w formie pompona na końcu.

Portie najczęściej występuje w umaszczeniu czarnym, brązowym lub łaciatym. Mogą występować białe znaczenia, ale kolor biały w żadnym z umaszczeń nie powinien być dominujący, może maksymalnie zajmować 1/3 całej sierści. Znaczenia najczęściej na pysku psa, łapach, ogonie. Portugalski pies dowodny występuje w wariancie długowłosym (włos falisty) i krótkowłosym (włos kręcony).

 

Portugalski pies dowodny strzyżenie.

 

Portugalski pies dowodny – charakter

Dowodny pies portugalski, mimo że doskonalony był pod kątem użytkowym i pracującym, aktualnie bardzo dobrze sprawdza się jako pies domowy i rodzinny. Jest przyjaźnie nastawiony do ludzi i dzieci, posiada dużą dozę cierpliwości i wesołości, co pozwala na wytworzenie dobrych kontaktów i mocnych więzi z każdym członkiem rodziny. Portie jest psem sprytnym i ciekawskim, chętnie podejmuje się postawionych mu zadań, zabaw i zagadek do rozwiązania. Nie można też zapomnieć, że jest to rasa pracująca i potrzebująca regularnej aktywności na dworze, wszelkie psie sporty – agilityobecience i inne – są idealną rozrywką dla portugalczyka. Psy portugalskie dowodne są świetnymi pływakami, kochają wodę i jak tylko mają okazję to wskakują do niej, chociażby miała to być błotna kałuża na trasie spaceru. Wiąże się to z czystą frajdą dla psa, ale i równie mocnym jego zabrudzeniem. Portugalski pies szybko łapie brud na sierści i po spacerach przynosi na niej całe mnóstwo zebranych liści, gałęzi, błota.

Pogodny i łagodny charakter w stosunku do ludzi nie współgra z konfliktowością portugalskich psów dowodnych w stosunku do innych psów. Portie łatwo popada w konflikty ze współbratymcami. Jest to pies terytorialny i odważny, nie lubi psich intruzów na swoim terenie, nawet jeśli oznacza to przechodzącego obok na spacerze psa. Treningi i uczestniczenie w szkole dla psów pomaga uporać się portugalskiemu psu dowodnemu ze swoją niechęcią do innych psów, ale nadal będzie to raczej pies jedynak. Pies dowodny portugalski jest z natury uparty, z silnym temperamentem, potrzebuje równie pewnego siebie opiekuna, który wskaże mu granice i pokieruje w prawidłowym życiu u boku rodziny.

Aktualnie portugalskie psy dowodne często wykorzystywane są do dogoterapii oraz jako psi asystenci. Szczególnie często ma to miejsce w USA. W Polsce rasa nie jest jeszcze popularna, głównie przez zalecenia trzymania jej w domach z dużymi działkami i powierzchniami do zabawy na dworze.

Przeczytaj również: Trening pozytywnego wzmacniania u psów - na czym polega, na co uważać?

 

Charakter dowodnego psa portugalskiego.

 

Portugalski pies dowodny – zdrowie

Portugalski pies dowodny żyje średnio 14 lat. Posiada predyspozycje do występowania chorób:
  • Postępujący zanik siatkówki
  • Zaćma
  • Ślepota wywołana nieleczonymi schorzeniami oczu
  • Kardiomiopatia rozstrzeniowa

 

Pielęgnacja Portie

Sierść portugalskiego psa dowodnego intensywnie rośnie przez całe jego życie. Konieczne jest regularne jej przycinanie - szczególnie w okolicach pyska, w przeciwnym razie włosy mogą przysłaniać oczy psa, podrażniać je i powodować infekcje. Portugalski pies dowodny nie linieje w ustalonych okresach, gubi sierść całorocznie, ale w stosunkowo niewielkich ilościach. Należy przynajmniej raz w tygodniu dokładnie wyczesać sierść na całym ciele psa, co miesiąc lub co dwa miesiąca zalecana jest dokładna kąpiel Portie.

Ze względu na wiszące uszy i gęstą sierść na nich są one podatne na występowanie infekcji np. grzybiczych. Zalecane jest regularnie sprawdzanie stanu uszu i szybkie reagowanie na niepokojące zmiany.

 

Szczeniak portugalskiego psa dowodnego.

 

Portugalski pies dowodny – cena

W Polsce rasa bardzo rzadko występuje. Po szczeniaka portugalskiego psa dowodnego najlepiej udać się za granicę, gdzie hodowle psów tej rasy występują znacznie częściej. Najwięcej hodowli portugalskiego psa znajduje się w USA oraz w Niemczech i w Skandynawii. Do ceny szczeniaka portugalskiego psa dowodnego, która wynosi ok. 7000 zł, należy wtedy doliczyć koszty dojazdu lub lotu do danego państwa. W wymienionych krajach należy dokładnie sprawdzić hodowlę i jej przynależność do Związku Kynologicznego FCI, ponieważ ze względu na dużą popularność tam rasy pojawiło się sporo pseudohodowli oferujących psy bez badań genetycznych i bez prawidłowo prowadzonej pracy hodowlanej. Szczeniak Portie z hodowli FCI powinien mieć aktualne badania, również to genetyczne odnośnie zaniku siatkówki, powinien mieć ukończony 12 tydzień życia, a także wykonane szczepienia adekwatnie do wieku.

Średni miesięczny koszt utrzymania psa portugalskiego dowodnego to ok. 500 zł.

 

Portugalski pies dowodny – zdjęcia

Brązowy szczeniak portugalskiego psa dowodnego.  Portugalski pies dowodny czarno-biały.

Wystrzyżony z lwią grzywą portugalski pies dowodny.  Czarne psy portugalskie dowodne.

Czarny szczeniak portugalskiego psa dowodnego.  Czarny portugalski pies dowodny.

 


Karolina Łuszczyk

Zdjęcia: Canva.com

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość