Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Czy warto wysłać szczeniaka do przedszkola dla psów?

Jeśli marzysz o posiadaniu psa, ale nie masz wystarczającej wiedzy i umiejętności, żeby odpowiednio go wychować, to właśnie dla Ciebie powstały psie przedszkola. Są to kursy przeznaczone dla szczeniąt i ich opiekunów, które są prowadzone przez doświadczonych behawiorystów lub psich trenerów. Na takich zajęciach uczy się nie tylko podstawowych komend czy skupiania uwagi na właścicielu, ale przede wszystkim socjalizuje się szczenięta, wystawiając je na doświadczanie różnorodności – innych psów, ludzi, dźwięków, zapachów. Udział w takich zajęciach znacznie minimalizuje szansę wystąpienia problemów behawioralnych w przyszłości, a opiekunom dostarcza kluczowej wiedzy dotyczącej pracy ze swoim psem. Z tego artykułu dowiesz się, jak wygląda program psiego przedszkola, jaka jest jego cena, w jakim wieku szczenię może wziąć udział w zajęciach, i wiele więcej!

 

Szczeniak siedzi zanurzony w błocie.

 

Psie przedszkole - program

Do głównych punktów programu zajęć w przedszkolu dla psów należą:
- socjalizacja, czyli kontakt z innymi szczeniętami, dorosłymi psami, ludźmi, dźwiękami, zapachami, przedmiotami;
- nauka pracy z przewodnikiem, skupiania na nim uwagi;
- chodzenie na luźnej smyczy;
- podstawowe komendy;
- przyzwyczajenie do zabiegów pielęgnacyjnych;
- nauka oddawania przedmiotów;
- praca z klikerem;
- zabawa z przewodnikiem;
- ćwiczenia węchowe i budowanie świadomości ciała.

 

 

Cena przedszkola dla psów

Ceny wahają się w zależności od miasta, programu i czasu trwania kursu. Przykładowa cena za 6 zajęć po 45 min. to 450 zł.

 

 

Co należy zabrać do psiego przedszkola?

Na zajęciach zazwyczaj wymaga się zabrania kilku podstawowych pomocy. Rzecz jasna, są to obroża lub szelki wraz ze smyczą. Niezbędne przy wszelkiego rodzaju zajęciach z czworonogami będą smakołyki, służące do nagradzania – wzmacniania pożądanych zachowań. Opiekun powinien też zabrać zabawkę typu szarpak, która będzie wykorzystana w trakcie ćwiczeń. Na część wykładową warto zabrać notes i długopis, by zapisać najważniejsze informacje.

 

Szczeniak leży w legowisku różowym.

 

Psie przedszkole – na co zwrócić uwagę?

Wybierając psie przedszkole dla naszego pupila, należy zwrócić uwagę na pewne podstawowe cechy. Istotna jest liczebność grupy – pożądana to maksymalnie kilka szczeniąt przypadających na grupę. Prowadzący nie będzie w stanie poświęcić wystarczającej uwagi większej ilości uczestników ani zapanować nad pieskami. Kolejną kwestią jest miejsce, które powinno być bezpieczne, ogrodzone i sprzątane przed każdymi zajęciami. Może to być duża sala lub ogrodzony teren na wolnym powietrzu. Przed wyborem dobrze jest sprawdzić opinie poprzednich uczestników oraz wykształcenie i doświadczenie osoby prowadzącej.

 

 

Wiek szczenięcia

Do jakiego wieku można zapisać szczenię na zajęcia? Zazwyczaj w zajęciach przedszkola dla psów mogą wziąć udział szczenięcia do 5-6 miesiąca życia. Trzeba pamiętać o zachowaniu okresu kwarantanny u bardzo młodego szczenięcia, które nie ma jeszcze dobrze rozwiniętej odporności. Jako wiek minimalny podaje się ukończenie 2 miesięcy.

 

 

Psie przedszkole – opinie

Na pytanie, czy warto zapisać swojego pupila do psiego przedszkola, odpowiada jeden z byłych uczestników:

„Warto z tego powodu, że pies to nie człowiek. Psy myślą i postrzegają otoczenie odmiennie od nas. Dla psa jest ogromna różnica między mężczyzną a kobietą, między człowiekiem niskim i wysokim, między człowiekiem w czapce i bez czapki itd. Psy nie robią też nigdy na złość, bo to wyłącznie nasz konstrukt. Pies nie ziewa, bo jest zmęczony, tylko najczęściej z powodu stresu - jest to jeden z sygnałów uspokajających, taki sam, jak oblizywanie się. Dodatkowo pierwsze miesiące życia psa to okres, w którym następuje jego socjalizacja z otaczającym światem. Od niej zależy jego przyszłe funkcjonowanie w tym świecie, a po paru miesiącach to okno socjalizacyjne się zamyka, i możemy zostać z dużym problemem. Podchodzenie do wychowania psa na zasadzie: wychowałem dziecko, to i z psem sobie poradzę, jest po prostu naiwne, to inny gatunek, z którym nie mamy wspólnego języka. Od naszego przygotowania oraz od tego, jak będą wyglądać pierwsze miesiące życia pieska, zależy jego późniejszy dobrostan. Takie przedszkole to najlepsza inwestycja. Koszt przedszkola to mniej więcej 300-400 zł, czyli mniej niż dwie konsultacje z behawiorystą. Warto jednak wiedzieć, że są różne przedszkola. Moim zdaniem zajęcia grupowe, na których jest dziesięć innych szczeniąt, są bez sensu i niewiele się różnią od wybiegu, a to jest stratą czasu w tym krytycznym okresie. Gdybym dzisiaj szukał przedszkola, to postawiłbym na zajęcia indywidualne lub prowadzone w małych grupach.”

Zajęcia w psim przedszkolu są wspaniałą pomocą przy wychowaniu naszego pupila, nawet jeśli mamy już doświadczenie z psami. Zapewniają różnorodne doświadczenia, dzięki którym szczenię przyzwyczaja się do otaczającego go świata i uczy się pożądanych przez nas zachowań. Dla właściciela jest to dodatkowa motywacja do systematycznej pracy z psem, co jest szczególnie istotne w krytycznym okresie rozwoju. Pod okiem doświadczonego behawiorysty lub trenera właściciel nauczy się poprawnego sposobu nagradzania, wyznaczania granic oraz zabawy z psem. Zdecydowanie warto skorzystać z szerokiej oferty psich przedszkoli, zwracając uwagę na liczebność grupy oraz doświadczenie osoby prowadzącej.


Lida Pieczulis

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość