Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Dom tymczasowy dla psa - co to, jak zostać? Przewodnik

Dom tymczasowy to ratunek i szansa na nowe życie dla zwierząt. Jeśli planujesz stworzyć dom zastępczy dla psa, koniecznie przeczytaj nasz przewodnik i zobacz: jak zostać domem tymczasowym dla psa, dlaczego warto to zrobić oraz jak przebiega procedura adopcyjna i koszty.

Co to jest dom tymczasowy dla psa?

Dom tymczasowy dla psów (DT) to bezpieczna przystań dla porzuconych i bezdomnych zwierząt. Dom tymczasowy to, przede wszystkim, ludzie dobrego serca – cała rodzina, jak i fizyczna przestrzeń: dom/mieszkanie, w którym okresowo przebywa pupil.

Celem domu zastępczego jest zapewnienie zwierzakowi czasowej opieki, dopóki zwierzak nie znajdzie swojej rodziny i stałego domu adopcyjnego. Zatem w dom tymczasowy wpisane jest rozstanie. Dzięki domom tymczasowym zwalniane jest miejsce w schroniskach czy fundacjach, które przez to mogą przyjąć nowe, bardziej potrzebujące aktualnie pomocy zwierzęta.

 

Pies w domu tymczasowym.

 

Na czym polega bycie domem tymczasowym dla psa?

W chwili gdy tworzysz tymczasowy dom dla psa, odpowiadasz za jego dobrostan:

  • wychodzisz z psem na spacery,
  • zapewniasz sprawdzoną i pełnowartościową karmę dla psa,
  • chodzisz z pupilem do weterynarza,
  • jeśli jest potrzeba, wspierasz się pracą z behawiorystą zwierzęcym.


Przywracasz, często poturbowanego przez życie psa, do życia – obdarzasz go miłością.

W zależności od umowy z fundacją/schroniskiem możesz stworzyć tymczasowy dom:

  • awaryjny: awaryjny dom tymczasowy to krótkoterminowa pomoc – opiekujesz się pupilem 1-2 dni do tygodnia. Ta forma jest zbawienna, bo pomaga godnie przeżyć psom, które zostały zgarnięte z ulicy, z interwencji i nie mają się gdzie podziać,
  • czasowy: masz ściśle określony termin, do którego sprawujesz opiekę nad zwierzęciem,
  • bezterminowy: opiekujesz się psem do momentu, w którym fundacja albo Ty nie znajdziecie domu docelowego. W umowie nie ma określonej konkretnej daty przekazania pupila.

Bezterminowy dom tymczasowy dla psa jest najbardziej pożądaną opcją, bo poturbowane zwierzaki najmocniej leczy miłość opiekuna i czas. Każda zmiana domu jest stresująca.

Ważne: kiedy tworzysz tymczasowy dom zastępczy dla psa, nie stajesz się jego właścicielem. Prawnym właścicielem pupila jest fundacja, z którą podpisujesz umowę.

 

Płatny dom tymczasowy dla psa – czy ponosisz jakieś koszty?

Możesz, ale nie musisz partycypować w kosztach. Masz do wyboru dwie opcje:

  • dom tymczasowy dla psa partycypujący w kosztach: w tym modelu częściowo/w całości pokrywasz koszty,
  • dom tymczasowy dla psa niepartycypujący w kosztach: w drugiej opcji nie ponosisz żadnych kosztów opieki nad psem: fundacja wszystko zapewnia.

Główne koszty to:

  • pożywienie: karma najlepszej jakości,
  • wizyty u weterynarza i leki (jeśli pies potrzebuje),
  • smycz, szelki, adresówka, miseczki, zabawki dla psa,
  • spotkania z behawiorystą (jeśli są potrzebne).
  • żeby rozliczyć koszty, musisz dostarczyć fundacji dowód zakupu – fakturę, paragon od weterynarza i ze sklepu zoologicznego. Może być też tak, że wcale nie będziesz płacić za wizytę u weterynarza, bo on samodzielnie rozliczy się z fundacją. Fundacja wtedy wskaże Ci placówkę leczniczą.

 

Tymczas dla psa.

 

Dom tymczasowy dla psów – korzyści

Adopcja tymczasowa to duża odpowiedzialność, ale niesie ze sobą ogromne korzyści:
  • dajesz psu nowe życie,
  • czujesz głęboki sens swojego działania: robisz coś ważnego, potrzebnego,
  • pies to dar: nie raz ludzie, którzy decydują się na stworzenie DT mówią, że to te poturbowane zwierzaki im bardziej pomogły, niż oni im,
  • uczysz swoje dzieci odpowiedzialności, empatii i wrażliwości na zwierzęta,
  • budujesz więzi z ludźmi, którzy tak jak Ty, pomagają bezdomnym zwierzakom,
  • jeśli czujesz samotność, towarzystwo pupila może rozjaśnić Ci serce, dać nadzieję, wskazać cel,
  • ruszasz w naturę: obecność psiaka zaprasza do zdrowego ruchu i spacerów,
  • obecność zwierzaka koi i dobrze wpływa na układ nerwowy,
  • jesteś świadkiem i sprawcą pięknej metamorfozy u psa, który odżywa psychicznie i fizycznie. To bardzo poruszający proces.

Pamiętaj, że masz pełne wsparcie od pracowników fundacji, którzy na każdym kroku służą pomocą i radą.

Przeczytaj też artykuł: Jak zdobyć zaufanie psa?

 

Jak zostać domem tymczasowym dla psa – proste wskazówki

Jak założyć dom tymczasowy dla psa? Spójrz.

  • Pierwszy krok: wcale nie startujesz od telefonu czy mejla do fundacji, ale w pierwszym kroku zadajesz sobie pytania: czy jestem gotowy na przyjęcie psa? Czy mam czas? Czy nie planuję w najbliższym okresie dłuższych wyjazdów? Jak na tymczasowy dom dla zwierząt zapatruje się najbliższa rodzina: małżonek, dzieci? To podstawowe pytania, od których zaczynasz cały proces. Nawet chwilowe przyjęcie pod swój dach nowego domownika, to duże przeżycie i zmiana. Cała najbliższa rodzina powinna być na tak.
  • Drugi krok: jeśli Ty i Twoi bliscy chcą stworzyć dom tymczasowy dla psa, szukacie fundacji, która ma pod swoimi skrzydłami zwierzaki, czekające na zaopiekowanie.
  • Trzeci krok: – czas na spotkania: fundacja przeprowadza Cię przez cały proces tworzenia tymczasowego domu zastępczego dla psa. Pracownicy fundacji chcą poznać przyszłego opiekuna ich pupila. Spotykacie się u Ciebie w domu, na terenie fundacji, masz szansę nie tylko zobaczyć pieska, ale też dowiedzieć się o jego potrzebach, stanie zdrowia i charakterze. Otrzymujesz fachową pomoc przed przyjęciem pupila, jak i przez cały czas pobytu zwierzaka w Twoim domu.
  • Czwarty krok: jeśli wszystko gra, podpisujecie umowę i czekasz na swojego kochanego przyjaciela. Czas oczekiwania jest różny.

 

Jak pomóc psu w domu tymczasowym?

 

Dom tymczasowy dla psa – „zgrzyty”

Czasami przyszłym opiekunom trudno jest zrozumieć procedury i chęć poznania ich samych oraz warunków, w których będzie przebywał zwierzak. Pracownicy fundacji robią to w trosce i w interesie trzech stron: zwierzaka, opiekuna i swoim. Muszą mieć pewność, że przekazują psa, który często już dużo przeszedł, w odpowiednie ręce. Dzięki procedurom eliminujemy złe decyzje i sytuacje, w których opiekun po tygodniu oddaje psa: bo, na przykład, zwierzak nie spodobał się dziecku lub okazało się, że ktoś w domu ma alergię na sierść (nie wszystko sam przewidzisz, a przedstawiciele fundacji mają już doświadczenie). Z drugiej strony solidna procedura pomaga przyszłym opiekunom świadomie podjąć decyzję o przyjęciu pod dach żywej istoty.

Absolutnie nie twórzmy domu tymczasowego dla psa na zasadzie prezentu dla dzieci. To musi być decyzja wszystkich członków rodziny. Jeśli chcemy pomóc, a planujemy wyjazdy i nie możemy przez dłuższy okres zaopiekować się psem: możemy wesprzeć fundację, tworząc awaryjny dom tymczasowy. Kolejną opcją pomocy jest adopcja wirtualna. Każdy gest jest na wagę złota.

Psy do domu tymczasowego potrzebują miłości

Psy, które korzystają z domu tymczasowego, często są po przejściach:

  • czasami są lękliwe, nadpobudliwe,
  • niekiedy na spacerach nie potrafią chodzić na smyczy,
  • czasem nie są nauczone załatwiania się poza domem,
  • potrzebują chwili na oswojenie i ponowne zaufanie człowiekowi,
  • czasem potrzebują dodatkowego leczenia.

Niejednokrotnie zostały zabrane z klatkowej hodowli, w której nie zaznały wolności, były zamknięte w boksach, załatwiając swoje potrzeby „pod siebie”. Zwierzaki mogły też być przetrzymywane w budzie, na łańcuchu albo błąkały się samotnie po wyrzuceniu z domu.

Oczywiście, wśród psów, które trafiają do fundacji, są też i zadbane zwierzaki, które nagle straciły opiekuna oraz szczeniaczki, których los jeszcze tak okrutnie nie doświadczył.

Przeczytaj też: Jak uspokoić nerwowego psa?

 

Psy do domu tymczasowego często są po przejściach i mogą posiadać problemy behawioralne.

 

Schronisko czy tymczasowy dom zastępczy dla psa?

Mimo tego, że w schronisku dla bezdomnych zwierząt często pracują osoby, które kochają zwierzaki, nie da się przeskoczyć systemu. Schronisko to ostateczność. Psy, koty są tam zamknięte w klatkach, między zwierzakami może dochodzić do walk. Schronisko to smutne miejsce. Jest szczególnie trudne dla zwierząt, które potrzebują socjalizacji, są przestraszone i wycofane. Jeśli możesz stworzyć dla kochanego pupila tymczasowy dom zastępczy – darujesz mu drugie życie.

Może zaciekawi Cię też artykuł: Adopcja psa – jak się przygotować?


Dominika Tarnacka

Zdjęcia: Canva.com

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość