Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Jak zdobyć zaufanie psa?

Zaufanie jest podstawą dobrej relacji z każdym zwierzęciem. Więzi, jakie tworzą się pomiędzy opiekunem a psem potrafią być bardzo silne, a zwierzę jest traktowanie jako równoprawny członek rodziny. Gdy do naszego domu trafia nowy podopieczny, musi mieć czas i odpowiednie warunki, aby nam zaufać i poczuć się przy nas bezpiecznie.

Jak zdobyć zaufanie psa?

Zarówno psy, jak i ludzie są istotami społecznymi, tworzącymi związki socjalne, więzi, bliskie relacje. Łatwość komunikacji i budowanie przywiązania będą zależały od wcześniejszych przeżyć i historii danego psa. Wpływ będą miały:

  • jego wiek,
  • czas spędzany razem,
  • nasilenie pozytywnych sygnałów od obu stron.

W przypadku adopcji szczenięcia, które przeszło prawidłową socjalizację z matką i resztą miotu sprawa będzie najprostsza. Komplikacje czy trudności mogą pojawić się, gdy adoptujemy szczenię, które nie doświadczyło prawidłowej socjalizacji pierwotnej i wtórnej lub psa, który doświadczył negatywnych bodźców ze strony ludzi, który był porzucony lub nad którym znęcano się. W takich przypadkach zbudowanie zaufania będzie wymagało zdecydowanie więcej czasu i pracy, ale z pewnością w przyszłości przyniesie wiele satysfakcji.

 

Głaskanie psa. Psy nie przepadają za rozpoczynaniem kontaktu i głaskaniem po wierzchu głowy.

 

Co zrobić, aby zbudować i utrzymać bliski kontakt ze swoim psem, a tym samym wzbudzić jego zaufanie?

Jest kilka prostych sposobów.

Po pierwsze, pielęgnacja. Czynności pielęgnacyjne są okazją do wyrażenia bliskości, przywiązania nie tylko między ludźmi i psami, ale także u innych gatunków. Przyzwyczajenie pupila na przykład do wyczesywania sierści i późniejsze regularne pielęgnowanie okrywy włosowej wzmocni relację między psem a człowiekiem. Za prawidłowe zachowanie warto nagrodzić psa zabawką lub smakołykiem, wtedy pozytywne skojarzenia zostaną wzmocnione.

Także dotyk pełni tutaj ważną rolę. Głaskanie lub drapanie psa z pewnością wywoła jego zadowolenie. Charakter pieszczot należy oczywiście dopasować do upodobań pupila, zwłaszcza jeśli jest to pies po przejściach, należy brać poprawkę na jego doświadczenia i ewentualną niechęć do dotykania niektórych rejonów ciała. Trzeba budzić pozytywne skojarzenia i odbudowywać zaufanie do człowieka, jednak nie można na siłę przekonywać psa do dotykania obszaru, w którym np. był bity lub miał wbity łańcuch. Wszystko należy wykonywać z umiarem. W tym miejscu warto wspomnieć o ograniczaniu stresu. W rozładowaniu napięcia u psa może pomóc spokojne przemawianie do niego, głaskanie oraz nagradzanie prawidłowych, oczekiwanych reakcji.

Przeczytaj więcej o tym jak głaskać psa, aby sprawić mu przyjemność? 

 

Równie ważna w budowaniu relacji jest zabawa. Każde zwierzę potrzebuje zaspokojenia potrzeby odpowiedniej ilości ruchu, spożytkowania energii. W przeciwnym wypadku pies może kumulować negatywne emocje i zdarza się, że w przypadku nieobecności właściciela może zniszczyć ze stresu wyposażenie domu. Aby poprawić samopoczucie psa oraz zapobiegać niepożądanym zachowaniom warto zadbać o odpowiednią dawkę ruchu, zabawy na świeżym powietrzu, możliwość eksploracji różnych terenów i towarzyszących im zapachów. Potrzebuje tego każdy, nawet najdrobniejszy pies. Zdecydowanie wypuszczenie małego psa wyłącznie na przydomowy trawnik w celu załatwienia potrzeb fizjologicznych nie jest wystarczające dla jego dobrego samopoczucia. W razie wątpliwości odnośnie tego, jak długich i intensywnych spacerów lub ćwiczeń potrzebuje konkretny pies, należy zwrócić się o poradę do lekarza weterynarii. W zależności od stanu zdrowia zwierzęcia, zaleci wymaganą dla konkretnego pacjenta dawkę ruchu i rodzaje zabaw. W razie wystąpienia zaburzeń zachowania, z którymi właściciel nie będzie potrafił sam sobie poradzić, należy skorzystać z pomocy behawiorysty zwierzęcego.

Pies okazuje zaufanie na parę sposobów, jednym z nich jest chęć spędzania wspólnie czasu i np. przesiadywania między nogami.

 

Jak pies okazuje zaufanie?

Udowodniono, że więź człowieka z psem jest relacją dwukierunkową.

Ze strony psa zachowania wyrażające przywiązanie i miłość są dość łatwe do odczytania. Obserwuje się:

  • domaganie się dotyku,
  • lizanie,
  • zaczepianie pyskiem,
  • zainteresowanie tym, co robi opiekun,
  • rozbudowane rytuały powitalne.
  • Psy będą także zachęcać do zabawy,
  • przynosić akcesoria,
  • przybierać zabawową pozycję ciała.
  • Będą także chciały towarzyszyć człowiekowi podczas codziennych czynności, w tym nierzadko praktykowane jest spanie w jednym łóżku.

 

Wyżej wymienione przykłady są początkiem do zbudowania dobrej, trwałej i silnej relacji. Człowiek również odnosi korzyści z pozytywnej więzi z psem. Bliskość z psem może zredukować stres, obniżyć ciśnienie tętnicze krwi, spowodować rozluźnienie. Osoby posiadające psy najczęściej wykazują także większą aktywność fizyczną niż te, które psa nie posiadają, co jest związane z koniecznością spacerów. To tylko niektóre przykłady korzyści płynących z opieki nad psem. Zwłaszcza w przypadku adopcji psa ze schroniska lub fundacji, nowa wzajemna relacja, nawet jeśli będzie pracochłonna, może poprawić jakość życia nie tylko właściciela, ale przede wszystkim odmienić życie psa.

 

 

Marta Miszczak

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość