Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Głaskanie psa ma znaczenie! Sprawdź, jak sprawić psu najwięcej radości

Każdy miłośnik psów chciałby wiedzieć jak sprawić psu największą przyjemność. Czy istnieje zatem mapa miejsc, w których pies lubi być głaskany? A może chociaż miejsc, których lepiej nie dotykać? Podpowiadamy!


Głaskanie psa to czynność, którą uważamy za zupełnie naturalny kontakt z psem. Tym bardziej że już dzieci są uczone, że psa można „pogłaskać”. Jest to tak bardzo naturalne, że rzadko zastanawiamy się, jak i czy każdy pies lubi głaskanie, a jeśli tak czy są jakieś miejsca wskazane lub zakazane. Tymczasem warto znać kilka ważny przykazań.

 

Człowiek głaska psa po pysku.

 

Nie każdy pies lubi być głaskany – zwłaszcza przez obcych!

Niemalże żaden człowiek nie byłby zadowolony, gdyby nagle ktoś obcy zaczął go przytulać czy głaskać po głowie. Dlaczego z psem miałoby być inaczej? Z reakcją na taką sytuacją także jest jak u ludzi – jeden człowiek się zdziwi i łagodni odsunie, a drugi zareaguje agresją, gdy zostaną przekroczone jego granice. Z psami jest podobnie – nie każdy rzuci się z zębami, co nie znaczy, że będzie to dla niego sytuacja przyjemna lub komfortowa. Oczywiście są psy, które lubią być głaskane przez każdego – i nawet dotyk obcych ludzi im sprawia przyjemność, ale nie należy tego brać za pewnik. Dlatego absolutnie zawsze należy zapytać właściciela o to, czy można pogłaskać psa – jeśli już koniecznie musimy lub jeśli pies sam rzuca nam się w ramiona.

 

 

Głaskanie psa, a jego charakter

Są psy, które spędzałyby najchętniej całe dnie pod czułymi dłońmi opiekuna. Najczęściej jest to domeną psów do towarzystwa i tzw. „kanapowców”. Takie psy kochają pieszczoty i zdawać by się mogło, że nigdy nie mają ich dość. Jeżeli pies wskakuje na kolana opiekuna i z rozkoszą przekręca się tylko z brzucha na plecy i z pleców na brzuch – sytuacja jest jasna – pies kocha być głaskany. I jak należy go głaskać? Jak najdłużej!

Są też psy, które nie lubią być głaskane nawet przez właściciela i nie ma to nic wspólnego z relacją z właścicielem. Ot, nie lubią tej formy dotyku. Owszem, pozwalają się głaskać, ale robią to tylko dla przyjemności opiekuna. Może się zdarzyć, że pies pozwala się głaskać tylko jednemu opiekunowi – na przykład dziecku. Co wtedy zrobić – najlepiej uszanować to i poszukać innych form sprawiania psu przyjemności – o czym poniżej.

Najczęściej jednak jest tak – znów jak z ludźmi – że psy lubią umiarkowanie. Są momenty, kiedy pies chce być sam i najczęściej wtedy kładzie się w swoim legowisku, a są chwile, że potrzebuje pieszczot i głaskania. Przychodzi wtedy do opiekuna i ten zwykle nie ma wątpliwości, o co chodzi. Po kilku głaśnięciach zwykle pies jest usatysfakcjonowany i albo odchodzi, albo zachęca do innej aktywności.

 

Dzieci podchodzą głaskać psa na ulicy.

 

Gdzie psy lubią być głaskane?

Przede wszystkim – i to dotyczy wszystkich psów – nigdy nie należy głaskać znienacka. Nagły dotyk zwyczajnie może psa przestraszyć. Jeżeli chodzi o miejsce, to już sprawa bardzo indywidualna. Niektóre psy lubią głaskanie za uchem, inne po brzuchu, a jeszcze inne po karku – właściciele zwykle szybko orientują się jaki rodzaj i miejsce dotyku sprawia psu największą przyjemność. Zresztą psy same doskonale to potrafią pokazać, układając się pod dłonią. Jednym z czulszych miejsc jest nasada ogona lub wnętrze ud i tutaj należy być ostrożnym z dotykiem.
Jeżeli chcemy pogłaskać nieznajomego psa to najbezpieczniejszym miejscem na pierwszy kontakt kark, podbródek lub przedpiersie psa.

 

 

Jak nie głaskać psa?

Są miejsca na ciele psa, których głaskanie może powodować u psa dyskomfort, a nawet stres. Należy do nich przede wszystkim głowa. Oczywiście jak wszędzie zdarzają się wyjątki, ale zwykle psy głaskanie po głowie co najwyżej dobrze tolerują – podobnie zresztą jak obejmowanie głowy. Kolejnymi miejscami, których raczej nie powinniśmy dotykać bez potrzeby, są ogon i łapy.

 

 

Co zamiast głaskania?

Mając psa, który głaskany być nie lubi, lub lubi być tylko czasem – warto znaleźć inne sposoby na budowanie przywiązania i przyjaźni. Jednym z najlepszych jest wspólna zabawa zabawkami dla psów lub grami dla psów, sport, treningi lub po prostu zwyczajne, długie spacery – które lubi niemalże każdy czworonóg.
Łakomczuchom miłość można okazać, kupując zdrowe przysmaki dla psów i dobrej jakości karmę, a zmarzluchom ciepłe ubranko dla psa na zimę.
Najważniejszym jednak dowodem miłości jest dbanie o zdrowie psa – regularne wizyty u weterynarza, szczepienia, odrobaczanie i ochrona przed kleszczami.
Jak widać, sposobów na budowanie więzi z psem jest ogromna ilość, więc jeżeli nasz psiak nie przepada za pieszczotami i głaskaniem – lepiej się przy nim nie upierać dla własnej przyjemności.


Jeśli jednak sami czujemy potrzebę posiadania przyjaciela, który lubi być głaskany, postarajmy się wybrać rasę, która z reguły uwielbia pieszczoty np. ChihuahuaMaltańczyk czy Lhasa Apso.

 

 

Może Cię zainteresować: Jaki pies pasuje do Ciebie?

 



Natalia Bąk

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość