Nr 1 2020
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!

Głaskanie psa ma znaczenie! Sprawdź, jak sprawić psu najwięcej radości

Każdy miłośnik psów chciałby wiedzieć jak sprawić psu największą przyjemność. Czy istnieje zatem mapa miejsc, w których pies lubi być głaskany? A może chociaż miejsc, których lepiej nie dotykać? Podpowiadamy!


Głaskanie psa to czynność, którą uważamy za zupełnie naturalny kontakt z psem. Tym bardziej że już dzieci są uczone, że psa można „pogłaskać”. Jest to tak bardzo naturalne, że rzadko zastanawiamy się, jak i czy każdy pies lubi głaskanie, a jeśli tak czy są jakieś miejsca wskazane lub zakazane. Tymczasem warto znać kilka ważny przykazań.

 

Człowiek głaska psa po pysku.

 

Nie każdy pies lubi być głaskany – zwłaszcza przez obcych!

Niemalże żaden człowiek nie byłby zadowolony, gdyby nagle ktoś obcy zaczął go przytulać czy głaskać po głowie. Dlaczego z psem miałoby być inaczej? Z reakcją na taką sytuacją także jest jak u ludzi – jeden człowiek się zdziwi i łagodni odsunie, a drugi zareaguje agresją, gdy zostaną przekroczone jego granice. Z psami jest podobnie – nie każdy rzuci się z zębami, co nie znaczy, że będzie to dla niego sytuacja przyjemna lub komfortowa. Oczywiście są psy, które lubią być głaskane przez każdego – i nawet dotyk obcych ludzi im sprawia przyjemność, ale nie należy tego brać za pewnik. Dlatego absolutnie zawsze należy zapytać właściciela o to, czy można pogłaskać psa – jeśli już koniecznie musimy lub jeśli pies sam rzuca nam się w ramiona.

 

 

Głaskanie psa, a jego charakter

Są psy, które spędzałyby najchętniej całe dnie pod czułymi dłońmi opiekuna. Najczęściej jest to domeną psów do towarzystwa i tzw. „kanapowców”. Takie psy kochają pieszczoty i zdawać by się mogło, że nigdy nie mają ich dość. Jeżeli pies wskakuje na kolana opiekuna i z rozkoszą przekręca się tylko z brzucha na plecy i z pleców na brzuch – sytuacja jest jasna – pies kocha być głaskany. I jak należy go głaskać? Jak najdłużej!

Są też psy, które nie lubią być głaskane nawet przez właściciela i nie ma to nic wspólnego z relacją z właścicielem. Ot, nie lubią tej formy dotyku. Owszem, pozwalają się głaskać, ale robią to tylko dla przyjemności opiekuna. Może się zdarzyć, że pies pozwala się głaskać tylko jednemu opiekunowi – na przykład dziecku. Co wtedy zrobić – najlepiej uszanować to i poszukać innych form sprawiania psu przyjemności – o czym poniżej.

Najczęściej jednak jest tak – znów jak z ludźmi – że psy lubią umiarkowanie. Są momenty, kiedy pies chce być sam i najczęściej wtedy kładzie się w swoim legowisku, a są chwile, że potrzebuje pieszczot i głaskania. Przychodzi wtedy do opiekuna i ten zwykle nie ma wątpliwości, o co chodzi. Po kilku głaśnięciach zwykle pies jest usatysfakcjonowany i albo odchodzi, albo zachęca do innej aktywności.

 

Dzieci podchodzą głaskać psa na ulicy.

 

Gdzie psy lubią być głaskane?

Przede wszystkim – i to dotyczy wszystkich psów – nigdy nie należy głaskać znienacka. Nagły dotyk zwyczajnie może psa przestraszyć. Jeżeli chodzi o miejsce, to już sprawa bardzo indywidualna. Niektóre psy lubią głaskanie za uchem, inne po brzuchu, a jeszcze inne po karku – właściciele zwykle szybko orientują się jaki rodzaj i miejsce dotyku sprawia psu największą przyjemność. Zresztą psy same doskonale to potrafią pokazać, układając się pod dłonią. Jednym z czulszych miejsc jest nasada ogona lub wnętrze ud i tutaj należy być ostrożnym z dotykiem.
Jeżeli chcemy pogłaskać nieznajomego psa to najbezpieczniejszym miejscem na pierwszy kontakt kark, podbródek lub przedpiersie psa.

 

 

Jak nie głaskać psa?

Są miejsca na ciele psa, których głaskanie może powodować u psa dyskomfort, a nawet stres. Należy do nich przede wszystkim głowa. Oczywiście jak wszędzie zdarzają się wyjątki, ale zwykle psy głaskanie po głowie co najwyżej dobrze tolerują – podobnie zresztą jak obejmowanie głowy. Kolejnymi miejscami, których raczej nie powinniśmy dotykać bez potrzeby, są ogon i łapy.

 

 

Co zamiast głaskania?

Mając psa, który głaskany być nie lubi, lub lubi być tylko czasem – warto znaleźć inne sposoby na budowanie przywiązania i przyjaźni. Jednym z najlepszych jest wspólna zabawa zabawkami dla psów lub grami dla psów, sport, treningi lub po prostu zwyczajne, długie spacery – które lubi niemalże każdy czworonóg.
Łakomczuchom miłość można okazać, kupując zdrowe przysmaki dla psów i dobrej jakości karmę, a zmarzluchom ciepłe ubranko dla psa na zimę.
Najważniejszym jednak dowodem miłości jest dbanie o zdrowie psa – regularne wizyty u weterynarza, szczepienia, odrobaczanie i ochrona przed kleszczami.
Jak widać, sposobów na budowanie więzi z psem jest ogromna ilość, więc jeżeli nasz psiak nie przepada za pieszczotami i głaskaniem – lepiej się przy nim nie upierać dla własnej przyjemności.


Jeśli jednak sami czujemy potrzebę posiadania przyjaciela, który lubi być głaskany, postarajmy się wybrać rasę, która z reguły uwielbia pieszczoty np. ChihuahuaMaltańczyk czy Lhasa Apso.

 

 

Może Cię zainteresować: Jaki pies pasuje do Ciebie?

 Natalia Bąk

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość
66253
37.39   

Wielkość pupila: 

Uniwersalne, 

Waga opakowania (kg): 

0.2, 

Producent: 

SMART BONES

Faza życia: 

Dorosły, 

Białko dominujące: 

Produkty pochodzenia zwierzęcego

Gryzak z kurczakiem dla psów wszystkich ras. SmartBones to smaczne i zdrowe przekąski, które mogą być podawane między posiłkami, sprawiając wiele radości czworonogom i budując dobre relacje pomiędzy właścicielem a psem. Smart Bones Chicken Sticks przeznaczone są dla każdego psa. Zewnętrzna...
Kupując ten produkt otrzymasz: 9 pkt
wysyłamy w 72 godziny
+

61256
22.06   

Waga opakowania (kg): 

0.158, 

Producent: 

SMART BONES

Faza życia: 

Dorosły, 

Białko dominujące: 

Produkty pochodzenia zwierzęcego

Gryzak z batatami i piersią kurczaka dla psów ra średnich. Dla miłośników psów, SmartBones to smaczne i zdrowe przekąski pomiędzy posiłkami, które wzmacniają relację właściciela z psem i sprawiają wiele radości naszym czworonożnym przyjaciołom.   Najważniejsze cechy: Ze...
Kupując ten produkt otrzymasz: 6 pkt
wysyłamy w 72 godziny
+

61253
22.06   

Wielkość pupila: 

Rasy średnie, 

Waga opakowania (kg): 

0.158, 

Producent: 

SMART BONES

Faza życia: 

Dorosły, 

Białko dominujące: 

Produkty pochodzenia zwierzęcego

Gryzak o smaku wołowiny dla psów ras średnich. Dla miłośników psów, SmartBones to smaczne i zdrowe przekąski pomiędzy posiłkami, które wzmacniają relację właściciela z psem i sprawiają wiele radości naszym czworonożnym przyjaciołom. Gryzaki nie zawierają surowej skóry, dzięki czemu są...
Kupując ten produkt otrzymasz: 6 pkt
wysyłamy w 72 godziny
+