Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Chihuahua – najważniejsze informacje o rasie

Chihuahua ma taką samą nazwę jak największy meksykański stan, a sam uważany jest za najmniejszego spośród czworonogów. Jego dużym atutem jest zdolność szybkiego przystosowywania się do zmieniających się warunków. Chihuahua to psy inteligentne, odważne i czułe.

 

Chihuahua to jedna z bardziej medialnych psich ras. Nie raz można było ją zobaczyć na wielkim ekranie. Psy te są skore do zabaw i lubią pieszczoty. Występują w odmianie krótko- i długowłosej.

 

Chihuahua uważane są za najmniejszą rasę psów domowych na świecie.

 

Chihuahua – historia rasy

Chihuahua to potomkowie starożytnych psów żyjących na dworach azteckich władców. W porównaniu do tzw. techichi są nieco mniejsze. Uważane są za najstarszą z psich ras w Północnej Ameryce. To rasa przeznaczona wyłącznie do towarzystwa i zupełnie pozbawiona instynktu drapieżnika.

 

Chihuahua – sylwetka

Pies chihuahua ma zwartą sylwetkę, kształtem przypomina kwadrat. Dorosłe osobniki chihuahua ważą do 3 kg i mierzą 16–20 cm. Mogą mieć sierść w rozmaitym kolorze i odcieniu, z wyjątkiem umaszczenia marmurkowego. Najczęściej są brązowe, płowe, kremowe. Wyróżnia się chihuahua długowłose – sierść prosta lub lekko falista, delikatna, jedwabista, o niezbyt gęstym podszerstku oraz krótkowłose – sierść lśniąca, miękka, przylega do ciała, z podszerstkiem. W niesprzyjającą pogodę warto ubrać te psiaki w strój, który dobrze grzeje, trzyma ciepło, będzie wiatro- i wodoodporny, a dodatkowo ładnie się prezentuje. Zobacz, jakie ubranka można wybrać dla miniaturowych psów, jak chihuahua. Oferta jest bardzo szeroka. Znajdują się w niej płaszcze, kurteczki, swetry, pelerynki itd.

 

Chihuahua może mieć sierść długą lub krótką, o różnych odcieniach.

 

Chihuahua – charakter

Pies chihuahua jest bardzo czuły i przywiązany do opiekuna. Za to dość zdystansowany i podejrzliwy w stosunku do obcych. Wtedy też dużo szczeka. Kiedy nie jest odpowiednio stymulowany fizycznie i umysłowo, jego potrzeby nie są zaspokojone, ma skłonności do niszczenia. Rasa psa chihuahua wykazuje spory upór. Dlatego w tresurze najlepiej wspomóc się pozytywnym wzmocnieniem w postaci smaczka. Opiekunom zaleca się nabycie specjalnych toreb i pasów biodrowych na przysmaki, dzięki którym będą mieć je zawsze pod ręką. Szkolenie należy rozpocząć jak najwcześniej, by nie doszło do wypracowania złych nawyków.

 

 

Chihuahua lubi zabawę. Jest wesoły, pełen energii i aktywny. Potrzeby związane z wysiłkiem fizycznym warto łączyć z pracą umysłową, bowiem rasa chihuahua charakteryzuje się wysoką inteligencją. Warto zatem wyposażyć go w edukacyjne zabawki, a najbardziej znane spośród nich to piłki, do których chowa się smakołyki. Sprawdź, jakie jeszcze zabawki edukacyjne możesz kupić dla swojego czworonoga. Pamiętaj tylko, aby dopasować je wielkością do niego.

 

Podstawowe potrzeby psa chihuahua

Psy chihuahua, mimo że są na tyle małe, że z powodzeniem mogłyby załatwiać potrzeby fizjologiczne w kuwecie, potrzebują regularnych spacerów. Nie nadają się do wspólnego podejmowania z opiekunem intensywniejszych form aktywności. Dlatego przykładowo jeżdżąc rowerem, dobrze jest zabrać czworonoga ze sobą w specjalnej torbie transportowej. Pies musi mieć zapewnione bezpieczeństwo, wygodę, dopływ powietrza i móc bez przeszkód oglądać, co dzieje się wokół. Zobacz, jakie będą najlepsze torby dla psów miniaturowych ras. Wychodząc z psem na dwór, zabezpieczamy go też przed pasożytami. W tym celu można nabyć płyn lub obrożę przeciw pchłom i kleszczom.

 

Jeśli chodzi o odżywianie, z powodzeniem sprawdzi się sucha karma, lecz pamiętajmy, by była wysokiej jakości, dostosowana do kondycji, stanu zdrowia i etapu życia pupila. Sprawdź, jakie rodzaje karm przeznaczone są dla chihuahua.

 

Mimo swojego małe rozmiaru ciała i słodkiego wyglądu, nie można zapominać, że chihuahua to pies i posiada takie same potrzeby gatunkowe jak jego więksi pobratymcy. Chihuahua nie jest zabawką.

 

Ile żyje chihuahua?

Przez wiele lat można cieszyć się ich towarzystwem, bowiem średnia długość życia chihuahua wynosi 12–16 lat.

Chihuahua biała i czarna.

 

 

Chihuahua – pielęgnacja i zdrowie

Zarówno krótka, jak i długa sierść psów chihuahua wymaga pielęgnacji. Poleca się zwłaszcza furminatory. Zwróćmy jednak uwagę na wybór odpowiedniego rozmiaru. Wypadanie sierści nasila się w okresie jesiennym i wiosennym. Konieczne jest ponadto regularne czyszczenie oczu i uszu. Warto zatem nabyć specjalne krople lub płatki. Kąpieli powinno być kilka w ciągu roku. Do tych zabiegów pielęgnacyjnych stosować trzeba szampony dla psów o sierści krótkiej, długiej lub przeznaczonych typowo dla psów rasy chihuahua. Ważna jest też higiena jamy ustnej. Przydają się kości i gryzaki, ale również preparaty typu płyny, pasty, szczoteczki, nici.

 

Najczęstsze schorzenia u chihuahua to choroby serca (choroba zwyrodnieniowa zastawki mitralnej, zwężenie zastawki tętnicy płucnej), zwyrodnienie chrząstek tchawiczych z towarzyszącymi mu zaburzeniami oddechowymi, łysienie, łagodne epizody kichania wstecznego, dystrofia rogówki (zmętnienie rogówki), podrażnienia i choroby oczu (w tym zwłaszcza jaskra, zwichnięcie soczewki). Stąd konieczne są regularne kontrole u weterynarza i odpowiednie leczenie. Ważne jest też wspomaganie organizmu witaminami i suplementami.

 

 

Chihuahua - cena

Chihuahua są rasą popularną i w Polsce znajduje się wiele hodowli z tymi psami. Cena za szczeniaka chihuahua wynosi od 2000 do 3000 zł. Dodatkowo, na szczeniaka chihuahua nie czeka się długo. Droższe są odmiany długowłose chihuahua.

Miesięczne utrzymanie chihuahua nie jest drogie i wynosi od 200 zł. To dzięki niewielkiemu zapotrzebowaniu tych psów na kalorie, a także niewielkie rozmiary ciała, co jest równoznaczne z tańszymi akcesoriami spacerowymi czy treningowymi.

 

 

 

Olga Dąbska

Milena Kostrubiec

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość