Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Pies domowy – przegląd ras, które dobrze czują się w mieszkaniu

Przygarnięcie psa to bardzo poważna decyzja. Należy ją dokładnie rozpatrzyć, aby mieć pewność, że stworzy się zwierzęciu bezpieczny i kochający dom. Ważny jest wybór psa pod względem stopnia aktywności, cech charakteru, wymagań pielęgnacyjnych, kosztów utrzymania, ale i środowiska funkcjonowania.

Towarzystwo psa potrafi dostarczyć naprawdę sporo radości. Na czworonoga warto się zdecydować, kiedy jest się singlem, bo doskonale spisze się w roli towarzysza, ale i kiedy ma się rodzinę – bardzo dobrze wpływa na rozwój dzieci. Decydując się na psa, należy rozważyć wiele kwestii, w tym najlepsze dla niego warunki życia. Nie każda rasa nadaje się do życia na podwórku czy w mieszkaniu.

 

Pies leży na kanapie obok kobiety z notatnikiem

 

Pies domowy – czym powinien się charakteryzować?

Wśród psów wyróżnić można rasy, które zupełnie nie nadają się do życia w mieszkaniu na niewielkiej przestrzeni, ale i takie, które nie odnajdą się w domu z ogrodem. Sprawdźmy, czym powinien charakteryzować się pies, który zamieszka w domu.

Dokonując wyboru, należy wziąć pod uwagę kilka czynników, w tym m.in.:

● tolerancję na zamkniętą przestrzeń – niektóre psiaki najlepiej czują się puszczone luzem po posesji, lubią jej doglądać, obwąchiwać ją, oznaczać. Zamknięcie ich w mieszkaniu nie będzie dobrym pomysłem;

● wrażliwość na hałas miejski – psy, które źle znoszą kontakt z obcymi ludźmi, miejski zgiełk, ruch na ulicy, nie sprawdzą się do mieszkania w bloku. Każde wyjście na spacer w takim otoczeniu, zamiast je cieszyć, będzie dla nich kłopotliwe;

● potrzebę ruchu – psy mające w naturze dużą aktywność nie będą dobrze czuły się w zamknięciu. Brak odpowiedniej dawki ruchu może odbić się na ich zdrowiu;

● stan budynku – mieszkając w bloku bez windy, należy wziąć pod uwagę to, czy pies będzie mógł chodzić po schodach. Młody, silny, zdrowy piesek przemierzy je bez problemu. Starszego lub schorowanego trzeba będzie wnosić. Im mniejsza jest rasa, tym łatwiej będzie ją nosić na rękach podczas ewentualnych kontuzji;

● łatwość szkolenia – ważne, aby pies szybko nauczył się posłuszeństwa i zasad odpowiedniego zachowania w mieszkaniu;

● rozmiar – pies do bloku nie zawsze musi być maleńki, jednak im jest większy, tym więcej przestrzeni należy mu zapewnić.



Wybierając psa domowego, trzeba rozważyć kwestię szczekilwości. Nie zawsze udaje się trafić na tolerancyjnych sąsiadów. Wielu może przeszkadzać, że czworonóg często i głośno szczeka. Do bloku polecane są zatem psy, które mają spokojny temperament i nie informują o każdym ruchu czy dźwięku dobiegającym z klatki schodowej albo zza okna. Mimo tych wszystkich wytycznych do wyboru jest wiele ras, które dostosują się do niewielkiej przestrzeni. Poznaj bliżej kilka ras psów, które będą dobrze czuły się w mieszkaniu.

 

Może Cię zainteresować: Pies podwórkowy - co to właściwie oznacza?

Pies siedzi na krześle w kuchni obok kobiety z laptopem

 

Przegląd ras psów do mieszkania

● Buldog francuski – niewielki, łagodny, o pogodnym i łagodnym usposobieniu. Dobry kompan dla rodziny z dziećmi – wykazuje dużą cierpliwość, łatwo uczy się sztuczek, jest skory do zabawy. Akceptuje inne zwierzęta w swoim otoczeniu. Przywiązuje się silnie do właściciela. Nie wymaga dużo ruchu, chociaż dobrze sprawdza się w psich sportach, takich jak agility czy obedience.

Yorkshire terier – jest niewielkich rozmiarów – dorosły przedstawiciel rasy ma około 18–20 cm wysokości i waży średnio 3 kg. Jest bardzo inteligentny, dzięki czemu łatwy w szkoleniu. Wystarczy mu umiarkowana dawka ruchu, aby spożytkować energię. Psy tej rasy nie są agresywne i lubią towarzystwo ludzi. Czasami jednak mogą być dosyć szczekliwe.

● Shih tzu – najprościej można opisać go jako małego i słodkiego śpiocha. Kiedy zostaje sam w domu, większość czasu przesypia. Jest towarzyski i wesoły. Nadaje się do rodzin z dziećmi. Nie ma problemu z tolerowaniem innych zwierząt. Dostosowuje się do trybu życia rodziny.

● Maltańczyk – zajmuje ważne miejsce wśród psów domowych. To typowy pies do towarzystwa. Uwielbia pieszczoty, przytulanie, czesanie. Doskonale czuje się wśród ludzi. Wymaga krótkich spacerów, lecz o regularnych porach, zwłaszcza kiedy jest młody.

● Buldog angielski – większy kuzyn buldoga francuskiego. Dorosłe osobniki osiągają około 18–23 kg i 30–40 cm wysokości. Czują się dobrze na małych przestrzeniach. Mają zrównoważony charakter i bardzo umiarkowany temperament. Są sympatyczne, wesołe, łagodne, tolerancyjne wobec dzieci. Kochają właściciela. Nie wymagają zbyt dużo ruchu i z reguły nie są hałaśliwe.



Olga Dąbska

Zdjęcia: Canva.com

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość