Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Buldog francuski (French Bulldog) - charakterystyka, pielęgnacja, zdrowie (Encyklopedia psów)

Buldog francuski – charakterystyka i historia rasy

Buldogi francuskie wywodzą się z Anglii, gdzie do XIX wieku występowały w dwóch odmianach – dużych, czyli buldogów angielskich oraz małych – buldogów miniaturowych (toy). Oby dwie odmiany były hodowane ku uciesze ludzi i regularnie organizowano z ich udziałem walki psów.

Buldogi francuskie miniaturowe przedostały się z Anglii do północnej Francji wraz z emigrantami w połowie XIX wieku. Ze względu na swoje niewielkie rozmiary ciała i małe potrzeby, buldożki stały się ulubieńcami ubogich, którzy na potęgę trzymali je w domostwach i używali do łapania myszy i szczurów. Rzeźnicy, rolnicy, woźnicy, dokerzy czy handlarze zabierali psy do miejsca pracy, w którym buldogi również miały spełniać rolę łapaczy, a także zjadać resztki z ziemi.

Proletariat, chcąc jeszcze bardziej udoskonalić buldożki pod kątem użytkowości, rozpoczął ich krzyżowanie z terierami. Działanie takie wzmocniło instynkty łowieckie, spryt oraz zwinność psów. Następnie, w celu poprawienia urody psów i uzyskania nieco innej sylwetki, łączono je z mopsami, co dało charakterystyczny spłaszczony pysk, bardziej wypukłe oczy oraz uśmiechnięte ułożenie fafli. Zmiana wyglądu poniosła za sobą zmianę pozycji buldogów francuskich w społeczeństwie. Stały się one ulubieńcami wyższych sfer.

Oficjalnie rasa buldogów francuskich została zarejestrowana w 1898 roku. W Polsce buldożki pojawiły się w okresie międzywojennym, około 1918 roku.

 

Buldog francuski miniaturka pochodzi z Anglii. Wraz z buldogiem angielskim uczestniczył w walkach psów. Słodki wyraz pyszczka nie pasuje do takiej roli.

 

Wzorzec buldożka francuskiego - waga i wzost

Buldogi francuskie należą do sekcji psów molosowatych i idealnie się w to wpasowują. Małe, ale krępe i muskularne. Masa ich ciała powinna się mieścić między 8 a 14 kg. Wysokość w kłębie to ok. 30 cm. Sylwetka buldożków wpisuje się w prostokąt, z lekko uniesionym zadem. Związane jest to z tylnymi nogami dłuższymi od przednich.

Głowa buldogów jest szeroka i mocna, z intensywnie zaznaczonym stopem. Oczy okrągłe, raczej duże i lekko wypukłe. Nos mały i krótki, zadarty. Uszy buldożków francuskich są szerokie u podstawy, wysoko osadzone, stojące i duże.

Buldożki mają bardzo szeroką i głęboką klatkę piersiową. Kończyny natomiast krótkie, proste, z widocznym zarysem mięśni buldoga francuskiego. Ogon nie powinien przekraczać linii grzbietu, nawet w ruchu. U nasady jest gruby, zwężą się ku końcowi. Dopuszczalne są ogony zakręcone lub proste, jednak powinny zakrywać odbyt.

Buldog francuski - umaszczenie

Umaszczenie buldogów dopuszczalne jest we wszystkich odcieniach, od beżowego i jasnobrązowego po czerwony i czarny. Możliwe są całkiem płowe i gładkie maści oraz pręgowane, ze znaczeniami, łaciate. Ostatnio dużą popularnością cieszy się buldog francuski niebieski (blue) z posrebrzanym efektem.

 

Buldogi francuskie są małymi molosami.

 

Pielęgnacja – jak dbać o buldoga francuskiego

Jako psy krótkowłose nie potrzebują intensywnych zabiegów pielęgnacyjnych. Nie posiadają one podszerstka, tylko jeden z rodzaj włosów - te okrywowe. Sierść mają krótką, niezbyt gęstą, lśniącą i przylegającą. Przy prawidłowym żywieniu, sierść powinna mocniej wypadać tylko w okresach linienia. Regularne kąpiele w szamponach dla psów krótkowłosych oraz przeczesanie pupila od czasu do czasu to tak naprawdę koniec zabiegów na sierść. Podczas linienia sesje czesania można prowadzić częściej, wtedy przyda się przyrząd typu furminator i zwykła rękawica lub szczotka gumowa, która sprawnie zbierze martwy włos.

Buldożki francuskie muszą mieć regularnie czyszczone małżowiny uszne, gdyż przez ich rozmiary szybko osadza się na nich brud i kurz. Przynajmniej raz w tygodniu należy przemywać przegotowaną wodą lub specjalnym preparatem okolice oczu buldożka. Fałdy na pysku wymagają najbardziej intensywnych zabiegów – najlepiej codziennie lub co dwa dni je czyścić i przemywać, dokładnie odsuwając każdy zakamarek. Buldogi ze względu na skróconą kufę już w młodym wieku mogą mieć problem z osadzaniem się kamienia nazębnego. Mają również predyspozycje do zapychania się gruczołów okołoodbytowych, dlatego bardzo ważna jest dobra dieta oraz częste wizyty u lekarza weterynarii.

Do wyprowadzania buldogów francuskich bardziej polecane są szerokie obroże. Szczególnie w wieku szczenięcym, podczas wzrostu i rozwoju kośćca nie zaleca się używania szelek (często źle dopasowane, na ciasne, za grube), gdyż może to doprowadzić do wychylania się łokci na zewnątrz, uszkadzając już w młodym wieku stawy. Dorosły buldog francuski, który jest w pełni rozwinięty, lepiej aby był prowadzony w szelkach, zwłaszcza w upalne dni gdzie obroża może utrudniać oddychanie i podduszać psa. Jeżeli zdecydujemy się na szelki dla buldożka, to należy pamiętać, aby nie przechodziły one pod pachami, tylko były to modele np. z paskami na klatce piersiowej. 

 

Sprawdź karmy bezzbożowe dla buldożków 

 

 

Żywienie buldogów francuskich

Specyficzna budowa ciała buldogów i predyspozycje do chorób, wymuszają poniekąd na opiekunach dobrania karmy, która sprosta wszystkim wymaganiom. Buldożki co prawda nie mają tendencji do tycia, ale przy niewłaściwym żywieniu i tak mogą nabawić się otyłości. Pamiętajmy, że buldogi francuskie powinny być umięśnione, powinna być widoczna talia, ale nie żebra. Każdy nadprogramowy dekagram będzie dodatkowo obciążał i tak słabe stawy tych psów. Dobierając karmę należy wziąć pod uwagę również problemy gastryczne tej rasy. Tendencje do zapychania się gruczołów okołoodbytowych mogą się pogłębić przy złym żywieniu. Dobrze uformowany, twardy stolec samoczynnie oczyszcza gruczoły. Dlatego tak ważna jest zbilansowana dieta, o wysokiej strawności, karma, którą buldożki będą mogły w pełni wykorzystać. 

Przeczytaj więcej: Opowiednia zawartość białka w żywieniu psów

Najlepsza karma dla buldożków powinna być bezzbożowa, z dużą zawartością mięsa. Dodatki takie jak glukozamina i chondroityna - z naturalnych źródeł - wzmocnią kościec, nienasycone kwasy tłuszczowe poprawią stan sierści psa. Buldogi powinny być żywione karmami z jak najprostszym składem, każdy niepotrzebny zapychacz zwiększa możliwość wystąpienia alergii i nieprawidłowych stolców. Brak zbóż w karmie zwiększa jej strawność, nie obciąża aż tak żołądka psa i rozregulowuje pracy układu pokarmowego. Należy uważać również na składniki łatwo fermentujące, czyli raczej wystrzegać się w karmach warzyw strączkowych, jabłek, a także pulp warzywnych czy owocowych. Dobrym dodatkiem do karm wysokomięsnych są zioła. 

W profilaktyce prawidłowego żywienia buldogów francuskich bardzo ważna jest liczba posiłków. Zaleca się podawanie małych porcji, ale jak najczęściej. Minimalna ilość posiłków na dzień to 3.

Ogórki są dozwolone w diecie buldogów francuskich, ale z umiarem, ze względu na dużą zawartość wody i soli mineralnych mogą powodować na dłuższą metę rozwolnienie.

Buldog francuski je plasterek ogórka. Ogórki są dozwolone w diecie buldogów francuskich, ale z umiarem, ze względu na dużą zawartość wody i soli mineralnych mogą powodować na dłuższą metę rozwolnienie.

Ogórki są dozwolone w diecie buldogów francuskich, ale z umiarem, ze względu na dużą zawartość wody i soli mineralnych mogą powodować na dłuższą metę rozwolnienie.

 

Buldog francuski - wady i choroby

Buldogi francuskie mimo pięknej i słodkiej urody, niestety są genetycznie obarczone wieloma schorzeniami. Niektóre z nich związane są z budową ich ciała, szczególnie twarzoczaski, do niektórych mają predyspozycje, ale odpowiednia profilaktyka i wybór dobrej hodowli może im zapobiec.

Spłaszczona kufa wiąże się z problemami z oddychaniem, często również z rozszczepieniem podniebienia. Liczne fałdy na pysku stanowią idealne środowisko dla bakterii i grzybów, między nimi jest ciepło i wilgotno – a to może skutkować zapaleniami skóry i odparzeniami. Wyłupiaste oczy często łzawią, mogą pojawić się zapalenia spojówek, a podczas silnych urazów mechanicznych – wypadnięcia gałek ocznych. Krótki tułów oddziałuje na cały układ pokarmowy psa. Buldożki często cierpią na gazy, wzdęcia, refluks i złe trawienie. Wąska miednica właściwie uniemożliwia naturalny poród, a krótkie i krępe nogi narażone są na problemy ze stawami.

Francuski buldog ma predyspozycje do schorzeń kręgosłupa. Dlatego tak ważna jest profilaktyka wprowadzona już za szczeniaka. Nie powinno się ich forsować zbytnio, nie pozwalać na wysokie skoki i zeskakiwanie np. z kanapy, ryzykowane jest również wchodzenie i schodzenie ze schodów.

Dysplazja stawu biodrowego dotyka ponad 30% buldogów francuskich, co plasuje je na szczycie listy ras psów najczęściej cierpiących na to schorzenia.

 

Ile żyje buldog francuski? Średnia długość życia buldoga francuskiego wynosi od 10 do 13 lat.

 

Zobacz legowiska dla buldoga francuskiego.

 

Buldog francuski - cena

Cena buldoga francuskiego zaczyna się od 4000 zł i w zależności od osiągnięć hodowli, może wynieść nawet 6000 zł. Dotyczy to psa nieprzeznaczonego do dalszego rozrodu, Cena szczeniaka buldożka hodowlanego osiąga jeszcze wyższe sumy.  Dodatkowo ten przedział cenowy okresla buldogi francuskie z hodowli FCI, ale tylko takie szczeniaki mają rodowód i są najmniej narażone na choroby i wady genetyczne. Psy pochodzące z niepewnych źródeł i nielegalnych hodowli mają znacznie większe predyspozycje do chorób, są także mniej zsocjalizowane. Cena takich szczeniąt buldogów francuskich jest niższa, jednak późniejsze koszty leczenia takich psów wielokrotnie przewyższą tę różnicę. Decydując się na psa tej rasy należy dokładnie poszukać, a następnie udać się na parę wizyt do hodowli buldogów francuskich. W różnych okresach popularne są różne umaszczenia buldożków, a co za tym idzie te najbardziej popularne - osiągają największe ceny. Aktualnie buldog francuski niebieski jest najdroższym z możliwych.

Wybierając hodowlę buldogów francuskich należy szczególnie zwrócić uwagę na posiadane przez hodowcę badania wczesniejszych pokoleń psów oraz szczeniaków z danego miotu. Rozstaw nozdrzy i ich szerokośc jest tutaj niezwykle istotna, ze względu na możliwośc oddychania tej rasy. Hodowle zmniejszające jeszcze bardziej nozdrza oraz spłaszczające kufę tych psów przyczyniają się do ich cierpienia. Na szczęście coraz częściej wykonywane są korekcje wielkości nozdrzy, jednak taki zabieg jest kosztowny i wykonywany jest pod narkozą - więc nie każdy pies może być mu poddany.

 

Miesięczne koszty utrzymania dorosłego buldoga francuskiego są stosunkowo niskie i oscylują w granicach 150 - 200 zł. Jednak cena ta dotyczy zdrowego psa. W przypadku decydowania się na zakup czy adopcję psa obarczonego wadami oraz skróconą kufą zawsze trzeba mieć zaplecze finansowe na ewentualne zabiegi weterynaryjne.

 

Buldog francuski szczeniaki.

 

Buldog francuski - charakter

Buldożki francuskie są psami mało kłopotliwymi. Polecane nawet niedoświadczonym domatorom. Jedynym warunkiem jest możliwość poświęcania czasu buldożkowi. Są to bowiem psy bardzo uczuciowe, szybko i mocno przywiązujące się do opiekunów, towarzyskie. Nie mogą przebywać całe dnie same w domu, mogą podupaść wtedy na zdrowiu i posmutnieć.

Psy tej rasy cechują się cierpliwością i wyrozumiałością. Uwielbiają dzieci, chętnie się z nimi bawią i spacerują spokojnie na smyczy. Buldogi francuskie dobrze odnajdują się w miastach i mieszkaniach, nawet tych niewielkich. Nie potrzebują bardzo dużej dawki ruchu, chociaż są dobre w psich sportach, takich jak agility czy obedience. Dla buldożków najważniejszy jest kontakt z ludźmi i innymi przedstawicielami swojego gatunku oraz innych. Po odpowiednim wprowadzeniu, psy te dobrze współżyją z kotami czy królikami. Jednak niektóre samce buldogów francuskich mogą przedstawiać zachowania agresywne w stosunku do innych samców psów. Dodatkowo, należy mieć na uwadze, że charczenie i chrumkanie buldogów może być odbierane przez inne psy jako sygnał ostrzegawczy – warczenie – z tego też powodu mogą występować konflikty wśród psów, mimo przyjaznego nastawienia samych buldożków.

Buldożki są inteligentnymi psami, szybko się uczą i pojmują nowe komendy. Nauka psa powinna jednak przebiegać w spokojnej i miłej atmosferze, z dużą dozą cierpliwości ze strony opiekuna. Jako pamiętliwe psy, nie wybaczą one wrzasków, krzyków czy kar. Te cechy charakteru psa, w połączeniu z odwagą i dużą czujnością, sprawiają, że są one dobrymi stróżami – szybko zauważą i usłyszą niestandardowe dźwięki i zaalarmują o niebezpieczeństwie.

 

 Buldog francuski dorosły.

 

Buldog francuski - ciekawostki : 

  • W Anglii buldogi były hodowane do walk psów i kąsania bydła

  • Ulubieńcami rasy byli m.in. król Wielkiej Brytanii i Irlandii Edward VII, księżna rosyjska Tatiana Romanowa, projektant mody Yves Saint Laurent

  • Pierwszy klub zrzeszający hodowców buldogów francuskich powstał w 1880 roku w Paryżu, w Polsce miało to miejsce dopiero w 1937 roku

  • W 2019 roku w Holandii zakazano prowadzenia hodowli i rozmnażania psów tej rasy ze względu na liczne problemy zdrowotne i wiążący się z nimi ból, jaki odczuwają psy

  • W 2016 w Wielkiej Brytanii Stowarzyszenie Weterynarzy po raz pierwszy ostrzegło przed kupowaniem psów tej rasy, ze względu na liczne problemy zdrowotne

  • Buldogi francuskie źle reagują na upały, duszne dni, duży smog i zanieczyszczenia powietrza. To wszystko utrudnia im oddychanie. W gorące lato należy maksymalnie skrócić spacery, a te dłuższe planować wczesnym rankiem czy wieczorem. Nie jest wskazane zabieranie buldożków na wycieczki w gorące kraje, na opalanie na plaży itp. są to miejsca, które mogą doprowadzić do przegrzania, a nawet udaru cieplnego psa

 Przeczytaj więcej: Jak pomóc psu w upał?

 

 

Karolina Łuszczyk

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość