Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

W jaki sposób schłodzić psa w upalne dni w domu i na świeżym powietrzu?

Upał to dla psa ciężkie doświadczenie. Ze względu na budowę ciała (niemal całkowity brak gruczołów potowych) zwierzę nie może tracić ciepła poprzez pocenie się, a głównym miejscem wymiany termicznej jest układ oddechowy. Jak schłodzić psa w upały, aby się nie męczył?

 

Podczas upałów psy dobrze czują się przy wiaterku, tam gdzie znajdą cień i przewiew. Zwierzęta chętnie schładzają się np. w wodnej mgiełce z ogrodowej fontanny. Niezależnie czy pies znajduje się na dworze czy w domu to można, a nawet trzeba przynieść ulgę w upalne dni.

 

Psy chłodzą się poprzez ziajanie, posiadają znikomą ilość gruczołów potowych jedynie w niektórych miejscach, np. na opuszkach łap. Dlatego też bardzo ważne jest zapewnienie im cienia i dużo wody do picia podczas upalnych dni.

 

Dlaczego psy źle znoszą upały?

W upalne dni pies jest bardziej niż człowiek narażony na niekorzystne działanie wysokiej temperatury – przegrzanie czy odwodnienie. Ze względu na niewielką ilość gruczołów potowych i obecność sierści zwierzę praktycznie nie poci się. Proces ochładzania się organizmu jest ograniczony do biernej wymiany ciepła przez powierzchnię skóry I przede wszystkim poprzez dyszenie.

 

Dyszenie stanowi podstawowy sposób usuwania ciepła z organizmu. Jeśli zwierzę siedzi z otwartym pyskiem, wywieszonym językiem i ciężko, szybko oddycha, najczęściej jest to właśnie próba ochłodzenia się, spowodowana upałem albo intensywnym wysiłkiem. Szybka wymiana powietrza w płucach i możliwość odparowywania wody zawartej w ślinie sprawia, że zwierzę może obniżyć swą temperaturę.

 

 

Jak schłodzić psa w upalne dni w ogrodzie?

Pies przebywający w ogrodzie czy na terenie gospodarstwa w upalny dzień musi mieć zapewniony spokój. Podstawową zasadą jest przygotowanie odpowiedniej ilości wody do picia, w misce ustawionej w cieniu. Poziom wody należy na bieżąco kontrolować i często wymieniać ją na świeżą i chłodną, lecz nie zimną.

 

W upały pies powinien także mieć dostęp do cienia. Najlepiej, aby mógł przebywać po północnej stronie domu. W przeciwnym razie lepszy efekt zapewni cień drzew niż postawienie parasola przeciwsłonecznego. Jeśli pies przebywa w kojcu, musi on być ustawiony w miejscu, które nie jest wystawione na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.

 

Aby skutecznie ochłodzić psa w upały, warto wmontować w instalację ogrodową rozpylacz, tworzący wodną mgiełkę. Może on być uruchamiany okresowo lub działać przez cały czas. Psu można też przygotować dużą wanienkę z wodą, w której będzie się mógł zanurzyć.

 

Nawet jeśli pies może w upalne dni schładzać się na świeżym powietrzu, powinien mieć możliwość wejścia do pomieszczenia (np. do murowanego garażu), w którym panuje temperatura niższa niż na zewnątrz.

 

Pies przebywający na dworze podczas upałów musi mieć zapewniony dostęp do dużej ilości wody i do cienia. Warto też umożliwić mu dostęp do pomieszczeń - domu, garażu, a także pomyśleć nad montażem spryskiwacza lub rozpylacza ogrodowego.

 

Jak schłodzić psa w domu?

Jeśli opiekun nie dysponuje ogrodem albo nie ma w nim odpowiednich dla zwierzęcia warunków, psa należy schłodzić w domu. Oczywiście przede wszystkim trzeba zapewnić mu zapas chłodnej wody do picia. Pies nie może przebywać w nasłonecznionym pomieszczeniu – powinien mieć możliwość wyboru dogodnego dla siebie miejsca. Warto dodatkowo stworzyć w nim przewiew, uruchamiając wentylator. W przypadku gdy w domu jest balkon czy taras, pupil powinien mieć do niego swobodny dostęp. W domu psa schodzić można czystą wodą ze spryskiwacza do kwiatów albo nawet wykąpać go pod prysznicem. Ulgę przyniosą zwierzęciu także kamizelka lub mata chłodząca. Są one skonstruowane tak, by przez kilka godzin utrzymywać temperaturę niższą od otoczenia (np. wypełnione specjalnym żelem chłodzącym aktywowanym ciśnieniowo). Poprzez bezpośredni kontakt z ciałem wspomagają regulację jego temperatury.

 

W upalne dni na dłuższy spacer z psem najlepiej jest wyjść wcześnie rano i wieczorem. Dzięki temu nie będzie musiał opuszczać domu w południe, kiedy słońce najsilniej grzeje. W ciągu dnia można wybrać się nad jezioro, rzekę czy staw, w których pies będzie mógł się schłodzić. Tam również należy zapewnić odrobinę cienia, nie przesiadywać w samym słońcu długi czas. Należy zaopatrzyć się w butelkę na wodę dla psa. Absolutnie za zaleca się takich wycieczek psom ras brachycefalicznych – mopsów, shih tzu, buldogów, boxerów i innych – są one szczególnie narażone na przegrzanie i udar cieplny.

 

 

Anna Dobroń

Milena Kostrubiec

 

Komentarze

Nowa wiadomość
ale Płaczek nie wytrzyma od rana do wieczora,wychodzę z Nim ok.13:30 i tylko w cieniu,