Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Czym jest obedience i posłuszeństwo sportowe

Psie sporty to nie tylko wyścigi czy inne tego typu czynności, to również obedience zdobywające coraz większą popularność. Dyscyplina ta polega na wykonywaniu sekwencji ruchów wedle odpowiednich reguł, które oceniają sędziowie. Obedience pomaga usprawnić komunikację pomiędzy pupilem a właścicielem, uczy posłuszeństwa i poprawia koncentrację u psa.

 

Jamnik na treningu posłuszeństwa.

 

Co to jest obedience?

Obedience jest nazywane również posłuszeństwem sportowym i polega na precyzyjnym wykonywaniu poszczególnych ćwiczeń wedle regulaminu. To umiejętność pracy w każdych warunkach. Zdobycie zaufania u psa, który po usłyszeniu konkretnej komendy przejdzie do wykonania jej bez względu na poziom rozproszenia czy widocznej nagrody. Obedience wymaga dużego nakładu czasu i cierpliwości psa, jak i jego trenera, sukcesem jest konsekwencja i precyzja, która zwłaszcza podczas zawodów jest oceniana.

 

 

Obedience jak zacząć?

Rozpoczęcie przygody z obedience powinno przebiegać pod okiem doświadczonego trenera, osoby, która już miała kiedykolwiek styczność z tego rodzaju sportem. Najważniejsze są wzorce ruchowe i precyzja, podczas zawodów to właśnie na szczegóły zwraca się największą uwagę. Warto już na początkowych treningach nauczyć psa precyzyjnych zachowań i prawidłowego wykonywania ćwiczeń. Pamiętajmy o nagradzaniu czworonoga podczas treningów, zwłaszcza na początku, aby motywacja szybko nie spadła. Poleca się sięgać po niewielkie przekąski, które będą zachęcały do dalszych ćwiczeń.

 

Przeczytaj więcej jak zmotywować psa do treningu?

 

 

Trening obedience

Psie sporty wymagają dużego zaangażowania i poświęcenia wielu godzin pracy oraz treningów. Warto poszukać seminariów prowadzonych przez czołowych polskich trenerów czy zawodników w obedience, aby poznać od podszewki funkcjonowanie tej dyscypliny i zasady w niej obowiązujące. W treningu potrzebny oczywiście jest sprzęt, czyli elementy, które usprawnią cały proces nauczania. Na samym początku powinniśmy zaopatrzyć się w smakołyki dla psa, dwie zabawki do rzucania, które muszą być takie same i na zmianę będziemy z nich korzystać. Jeśli planujemy uczestnictwo w zawodach, warto zakupić dodatkowe sprzęty takie jak:


- kwadrat i małe pachołki,
- słupki zręcznościowe,
- drewniany koziołek,
- ubrania treningowe, z kieszeniami na smakołyki lub torebkę na przysmaki dla psa.


Sprzęt do tylko dodatek do całego treningu, najważniejsze są komendy i wzorce ruchowe, których musimy nauczyć naszego psa.

 

Boston terrier uczy się komendy siad.

 

Zawody obedience

Zawody obedience to zwieńczenie wielu godzin spędzonych na codziennych treningach z psem, to czas, kiedy można sprawdzić swoje siły i zobaczyć jak działa konkurencja. Jeśli po raz pierwszy wybieramy się na zawody, powinniśmy przygotować psa na dość spory stres i nowe otoczenie. Często pupile czują się skrępowani wśród innych czworonogów. Na tego typu wydarzeniach zawsze jest dość dużo ludzi, co również nie pomaga w koncentracji. Warto pokazać psu, że zawody to dobra zabawa i nie ma czym się martwić, nawet jeśli popełni błąd, to nie można krzyczeć na psa ani go forsować. Po każdym wykonanym zadaniu nagradzamy pupila smakołykiem.

Zawody obedience to forma sprawdzia i oceniania swoich możliwości. Podczas tego typu wydarzenia sędziowie obednice zwracają szczególną uwagę na regulamin, czyli szereg zasad i komend, na jakie pies musi reagować. Do nich zaliczyć można:
- siad przez jedną minutę,
- chodzenie przy nodze,
- przywoływanie,
- zmiana pozycji,
- stosunek psa do otoczenia.


Regulamin obedience klasyfikuje psy wedle ich zdolności, klasy są od 0 do 4 i aby przejść poziom wyżej musimy dostać jedną, dwie lub trzy oceny doskonałe. Przejście na kolejny etap nie jest tak trudne, jak może się wydawać, ale najważniejsze są szczegóły, to właśnie one decydują, do której klasy zaliczymy psa.

 

Przeczytaj również: Jak nauczyć psa podstawowych komend?

 

Dwa labradory podczas nauki komendy zostań.

 

Psie sporty - rasy

Czy każdy pies jest w stanie nauczyć się komend i uczestniczyć w zawodach obedience? Trudno odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie, gdyż to nie tylko od czworonoga zależy czy nauczy się wykonywania komend. Sam trener i jego podejście do tematu jest znaczące, ważna jest cierpliwość oraz wytrwałość. Oczywiście są rasy psów, które mają większe predyspozycje do konkretnych dyscyplin sportowych, takich jak obedience. Przykładowo border collie, to rasa uznawana za jedną z najinteligentniejszych na świecie. Dlatego też tresura ich przebiega dość szybko i w obedience border collie z pewnością będzie osiągał wysokie poziomy. Kolejna rasa również posiadająca talent do tego typu wydarzeń to kelpie, która w większości wygrywa obedience, lub zajmuje trzy pierwsze miejsca na podium. Australian cattle dog w obedience poradzi sobie znakomicie, to rasa, która szybko się uczy i jest inteligentna.


Jak widzimy, są rasy psów, którym cały proces tresury przebiegnie szybciej, bo mają ku temu większe zdolności, ale to nie oznacza, że kundelki nie mają szans w obedience.

 


Lida Pieczulis

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość