Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Border collie – najważniejsze informacje o rasie

Border collie jest jedną z najbardziej popularnych ras psów pasterskich i zaganiających. To pies posłuszny, mądry, wytrzymały. Najlepszym właścicielem dla niego będzie osoba doświadczona w opiece na psami, zdolna do zaspokojenia licznych fizycznych i umysłowych potrzeb czworonoga.

 

Border collie to średniej wielkości pies o krótkiej, średniej lub długiej sierści. Może mieć różnorakie ubarwienie. Wyróżnia się ponad sto odmian kolorystycznych, a czarno-biały jest najpopularniejszy. Jest inteligentny, wesoły, lubi zabawę i pieszczoty. Stanley Coren – badacz psiej psychologii uznał border collie za najbardziej inteligentną rasę psów. Właścicielką kilku przedstawicieli tej rasy była królowa Wielkiej Brytanii Wiktoria.

 

Border collie należą do psów pasterskich i zaganiających. Takie zachowania mają wpisane w geny, co trzeba wziąć pod uwagę decydując się na psa tej rasy.

 

Historia i opis rasy border collie

Dzisiejszy pies border collie to potomek roboczych collie zamieszkujących hrabstwa położone na pograniczu Szkocji i Anglii. W XIX w. funkcjonował pod nazwą working sheepdog, co tłumaczy się jako pracujący owczarek. W 1915 roku zmieniono ją na border collie. Pies ten znany był i nadal jest z pracy z owcami, podczas której potrafi przebiec 65–80 km. Ze względu na duże możliwości fizyczne i umysłowe może brać udział w różnych psich dyscyplinach sportu (canicross, agility, treibball). Doskonale sprawdza się w roli psa tropiącego i lawinowego. Wykorzystywany bywa w terapii chorych oraz jako pies do wykrywania narkotyków w służbach celnych.

 

Może Cię zainteresować: Jakie są rasy psów policyjnych i na czym polega ich praca?

 

Border collie - wielkość i umaszczenie

Border collie to pies średniej wielkości. Dorosła suczka border collie osiąga 48–52 cm wysokości, zaś samiec 50–55 cm. Psy te ważą średnio 15–20 kg. Mają proporcjonalną budowę ciała i harmonijną sylwetkę.

Rasa psa border collie ma różny kolor sierści. W większości przypadków czworonogi mają dwukolorową szatę – czarno-białą. Dość często spotyka się również border collie brązowe, rude marmurkowe, niebieskie marmurkowe, rudo-białe, trójkolorowe. Należy jednak zaznaczyć, że dominującym kolorem umaszczenia border collie nie powinna być biel. Przewaga tego koloru wyklucza psy z hodowli. Jeżeli chodzi o długość sierści, wyróżnia się trzy typy: border collie krótkowłose, długowłose i o średniej długość włosa. Psy te mają gęsty włos okrywowy oraz miękki i bujny podszerstek. Oczy mają zazwyczaj brązowe.

 

Border collie wymaga bardzo dużo aktywności zarówno fizycznej jak i umysłowej. Świetnie nadają się do wszelkich sportów z udziałem psów.

 

Border collie – zachowanie i charakter

Border collie to bardzo oddany towarzysz życia. Jest przywiązany do właściciela i z tego powodu może wykazywać sporą nieufność wobec obcych. Border collie nie są psami dla dzieci, nie polecane są dla wielodzietnych rodzin. Jako psy pasterskie wykazują zachowania zaganiające. Należy od małego uczyć psa posłuszeństwa, aby w przyszłości nie ganiał za dziećmi, rowerzystami, osobami na hulajnogach, itp. Jest to niestety częsty problem tej rasy psów. Ich stopień akceptacji wobec dzieci i ich zachowania w dużej mierze zależy od linii hodowlanej, jednak nie ma pewności, że border zaakceptuje dzieci.

Charakteryzuje go duża inteligencja. To doskonały obserwator, zachowuje czujność i analizuje najdrobniejsze gesty. Potrzebuje też ciągłej stymulacji, dlatego warto zapewnić mu zabawki rozwijające zmysły, spostrzegawczość, pamięć itd. Dobrym pomysłem będą psie gry. Uwielbia także aktywność fizyczną. Przy tej okazji warto wykorzystać zabawki sznurkowe, piłki i inne akcesoria do rzucania. Bardzo ważne, aby pies rasy border collie miał zapewnione warunki do spożycia energii i nieustannego oddziaływania bodźców. Jeśli jego potrzeby nie są zaspokojone, bywa szczekliwy, może niszczyć elementy wyposażenia domu.

 

Owczarek border collie niezwykle szybko przyswaja nowe umiejętności. Dlatego też ważna jest ciągła nauka i pielęgnowanie jego ogromnego potencjału. Opiekunowie muszą pamiętać, aby stopniowo zwiększać stopień trudności. W innym wypadku psiak może się znudzić i stracić motywację. Żeby temu zapobiec, warto wspomóc się specjalnymi akcesoriami, w tym m.in. gwizdkami, clickerami, torbą z przysmakami. Jeśli szczeniak border collie ma zapewnioną wczesną i odpowiednią socjalizację, spokojnie funkcjonuje z innymi psami, co do innych zwierząt może wykazywać nadaktywne zachowania, a także chęć pogoni.

 

Może Cię zainteresować: Szkolenie klikerem - jak powinno wyglądać?

Border collie są psami wymagającymi, bez odpowiedniej aktywizacji mogą wykazywać zachowania niszczące, a nawet depresyjne.

 

Jak wychować border collie?

W opisie rasy border collie należy zaznaczyć, że mimo dużych zdolności adaptacyjnych pies ten lepiej czuje się na otwartym terenie. Nie znaczy jednak, że nie nadaje się do mieszkań. Nadaje, jednak wymaga to od opiekuna więcej pracy w zapewnienie należytej aktywności umysłowej oraz fizycznej - długie i i ntensywne spacery w połączeniu z treningiem i zabawą, a w pomieszczeniu zajęcia aktywizujące. Decydując się na bordera mając domek należy zapewnić mu odpowiednie schronienie. Sprawdź ofertę psich bud i wybierz najlepszą dla swojego pupila. Border collie dobrze znosi podróże, o ile zapewni się mu należyte warunki. Aby podróż przebiegła bez problemów, konieczne jest oczywiście odpowiednie wychowanie – wczesne przyzwyczajania psa do niej oraz pewne akcesoria. Podstawą są transportery - zobacz, w których twój border collie może wygodnie podróżować.

 

Jeśli chodzi o żywność, pamiętajmy, że jako pies pracujący border collie potrzebuje zwiększonego zapotrzebowania energetycznego. Informacje na ten temat najlepiej uzyskać od hodowcy lub żywieniowca. Znajdziesz u nas ogromny wybór karmy i przysmaków dla swojego pupila.

 

Akcesoria przydatne w treningu psa

  

Border collie – choroby

Border collie traci dość dużo sierści, szczególnie wiosną i jesienią. Konieczne jest częste czesanie. W tym celu wskazane są szczotki i grzebienie, które znajdziesz w naszym sklepie. Wystarczą przy tym okresowe kąpiele.

 

Najczęstsze problemy zdrowotne dotykające border collie to: urazy, dysplazja stawu biodrowego, zespół skręcenia i rozszerzenia żołądka, problemy z oczami (atrofia siatkówki), wady genetyczne. Obecność genu MDR1 sprawia, że stają się nadwrażliwe na niektóre leki (mogą okazać się one dla nich toksyczne).

 

Border collie - cena

Ceny za psa border collie są wyjątkowo zróżnicowane. Ma to związek z wieloma liniamii hodowlanymi i umaszczeniami tej rasy. Psy wystawowe i sportowe będą droższe niż border collie użytkowe. Im bardziej wyróżnieni rodzice danego miotu, oraz bardziej doceniona hodowla, tym również cena będzie wyższa. Średnio szczeniak border collie kosztuje od 5500 zł do nawet 7000 zł. W tej cenie szczeniaki mogą już brać udział w wystawach.

Zakup border collie bez rodowodu to loteria i branie psa w typie rasy, a nie rasowego. Cena takich szczeniąt jest znacznie niższa od rasowych border collie, ale łączy się to z liczymi komplikacjami - zdrowotnymi i behawioralnymi.

 

Olga Dąbska

Milena Kostrubiec

Komentarze

Nowa wiadomość
ja myślę że nasze colliczki są dobrymi psami dla dzieci.wiecie aktywne,kochane i zapał do zabawy to cechy sa dla dzieci które posiada border collie.przydatny artykuł