Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Psy dla dzieci – jaką rasę wybrać? Czym powinien charakteryzować się pies dla dziecka?

Najlepsze psy dla dzieci to takie o łagodnym usposobieniu, opiekuńcze, cierpliwe, odporne. Czworonogi wykazują bardzo dobry wpływ na dzieci. Uczą je odpowiedzialności i wrażliwości. Kontakt z psami sprawdza się w przypadku dzieci autystycznych, nadpobudliwych, z zespołem Aspergera.

Marzeniem wielu dzieci jest posiadanie psa. Decyzja o sprowadzeniu go do domu powinna być dokładnie przemyślana i świadomie podjęta. Psy nierzadko okazują się najlepszymi przyjaciółmi dzieci. Wśród polecanych ras znajdują się m.in.: buldog angielski, mops, labrador.



Psy dla dzieci – korzyści z posiadania czworonoga w rodzinie

Decyzja o wyborze psa nie może być podjęta pod wpływem chwili. Pies nie powinien być sposobem na spełnienie dziecięcej zachcianki. Nie jest zabawką, a żywym stworzeniem, o które należy dbać. W wielu domach psy to lojalni, pełnoprawni członkowie rodziny, bez których trudno wyobrazić sobie życie. Dzieci, przebywając w ich towarzystwie, stają się bardziej opiekuńcze, empatyczne, wrażliwsze. Obowiązki związane z posiadaniem psa uczą najmłodszych odpowiedzialności, zarządzania czasem i dobrej organizacji. Na domiar tego badacze podkreślają, że przebywające z psami dzieci mają silniejszy system odpornościowy i rzadziej chorują.

Zobacz również: Pies i dziecko. Co zrobić, gdy w domu pojawia się niemowlę?


Psy dla dzieci autystycznych

Specjaliści zwracają uwagę na korzystny wpływ czworonogów na dzieci nadpobudliwe, z zespołem Aspergera czy autyzmem. W przypadku tych ostatnich pies zmniejsza poziom agresji i frustracji, zwiększa poczucie bezpieczeństwa, ułatwia kontakty z innymi ludźmi. Najlepsze rasy psów dla dzieci autystycznych to: cocker spaniel, owczarek szkocki, labrador retriever, siberian huskygolden retriever.

 



Wiek czworonoga

Nie wszystkie psiaki sprawdzą się do domów z dziećmi. Istotnym czynnikiem, jaki należy rozważyć, decydując się na pupila, jest kwestia wieku. Jeżeli rodzina postanawia przygarnąć starsze zwierzę, powinna upewnić się, czy nie miało ono wcześniej złych doświadczeń z najmłodszymi i czy będzie dobrze reagowało na dzieci. Kłopotliwe może okazać się dla niego przystosowanie do nowej sytuacji. W przypadku szczeniaków proces adaptacji przebiega lepiej. Wymagają one jednak dużo cierpliwości i czasu na trening czystości, co przy małych dzieciach i słabej organizacji może okazać się bardzo trudne. Małe dzieci nierzadko przekraczają granice w kontakcie z psem. Dla czworonoga może to być trudne do zniesienia i wywoływać w nim negatywne reakcje. Dlatego mając na względzie ogólne dobro, rodzic musi nauczyć dziecko, jak należycie obchodzić się ze zwierzęciem.


Wymagania stawiane psom żyjącym z dziećmi

Wybierając psa dla dziecka, trzeba wziąć pod uwagę warunki, jakie jest się w stanie mu zapewnić. Jeżeli ma się w planach wybór dużego zwierzęcia, to trzeba pamiętać, że będzie potrzebowało sporo ruchu i przestrzeni. Najlepiej sprawdzi się zatem w rodzinie posiadającej dom z ogrodem i mającej wystarczająco dużo czasu na długie spacery. Pamiętajmy, że wypuszczanie psa na ogród nie jest substytutem spaceru. Wśród dużych ras poleca się nowofundlandy, owczarki podhalańskie czy berneńczyki. Jeśli mieszkamy w domu, warto zastanowić się nad małym psem – mopsem czy buldogiem angielskim.



Najlepsze dla dzieci są łagodne psy, które nie reagują agresją na zabieranie jedzenia czy tarmoszenie. Zachowanie takie nie jest kwestią rasy. Należy nad tym pracować od szczeniaka. Ważne, by zwierzę wykazywało cierpliwość – było odporne na dziecięce zaczepki. Opiekuńczy pies może zapewnić dziecku bezpieczeństwo i uchronić je przed wypadkami. Czworonogi często stają się dla najmłodszych świetnymi towarzyszami zabaw. Stąd poleca się psy radosne i pełne energii.


Polecane rasy psów dla dzieci

Oprócz wyżej wymienionych ras dla rodzin z dziećmi behawioryści polecają:

  • samojedy – świetnie dogadują się z dziećmi, nie są agresywne, cieszy je przebywanie w dużym gronie ludzi;
  • west highland white terrier – chętny do zabawy, bardzo oddany, łagodny, inteligentny, szybko uczy się zasad panujących w domu;
  • bichon frise – lubi bliskość i pieszczoty, łagodny, przyjacielski, nie odstępuje małych właścicieli na krok;
  • cavalier king charles spaniel – ceni sobie bliskość człowieka, szybko przywiązuje się do właścicieli, uwielbia przytulanie i głaskanie.



Mimo że rasa mówi dużo o charakterze i usposobieniu czworonoga, to jednak nie powie wszystkiego o konkretnym zwierzęciu. Zachowanie psa zależy od tego, jak został wychowany, jakie ma lub miał w przeszłości relacje z człowiekiem.

 

Olga Dąbska

Milena Kostrubiec

 

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość