Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Golden Retriever - charakterystyka, pielęgnacja, zdrowie (Encyklopedia psów)

Golden retriever to rasa psa, najbardziej znana jako towarzysz dla dzieci, osób niewidomych, psi terapeuta, pomocnik policji i służb ratunkowych. Łagodny, ułożony, zawsze chętny do zabawy.

Patrząc na usposobienie tego kochanego psiaka, może dziwić, że został wyhodowany, by polować na dzikie ptactwo. W końcu obecnie znamy go jako niezwykle przyjaznego towarzysza rodziny.

 

 Biszkoptowy Golden retriever.

 

Golden Retriever - historia rasy 

Początki rasy sięgają XIX wieku, kiedy to w 1864 roku sir Dudley Marjoribanks zakupił od pewnego szewca żółtego wavy-coated-retrievera. Pies ten jako jedyny z miotu urodził się z żółtym umaszczeniem. Lord rozpoczął hodowlę, mającą na celu rozwinięcie doskonałego psa aportującego do polowań na dzikie ptactwo. Lord Marjoribanks skrzyżował Nous (tak nazywał się kremowy samiec odkupiony od szewca) z suczką Belle, rasy tweed water spaniel. To właśnie dzięki skrzyżowaniu z tweed water spanielami, obecne goldeny tak bardzo lubią wodę i uwielbiają aportować.

Następnie w latach 1868 - 1890 lord Tweedmouth krzyżował nowofundlanda z flat coated retrieverem, seterem irlandzkim, bloodhoundem, czarnym labradorem, irish water spanielem oraz właśnie tweed water spanielem (rasa obecnie nieistniejąca). Po latach pracy hodowlanej udało mu się stworzyć psa - idalnego aportera o przepięknej, leistej i aksamitnej złotej sierści.

To jednak nie wystrczyło pozostałym hodowcom, ani związkom kynologicznym, aby zaakceptować nową rasą i wygląd nowych psów. Rasa golden retriever została zaakceptowana dopiero w roku 1930, wtedy też powstał wzorzec rasy.

 

 

Pies Golden Retriever - wygląd i sylwetka

Psy tej rasy osiągają w kłębie:

56-61 cm (psy)

51-56 cm (suki)

Natomiast standardowa waga golden retriervera oscyluje w granicach:

29-45 kg (psy)

24-29 kg (suki)

 

Goldeny występują w dwóch liniach hodowlanych: angielskiej (Europejskiej) i amerykańskiej (pochodzącej z USA). Psy z linii angielskiej mają żółte lub kremowe umaszczenie, a ich sierść jest prosta lub falowana. Z kolei czworonogi z linii amerykańskiej mają szerszą gamę kolorów umaszczenia: od złotej po brązową, czy czekoladową. Ciało goldenów z linii amerykańskiej jest drobniejszae w porównaniu do linii amerykańskiej, ale każdy z nich ma budowę ciała silną, ale harmonijną. Nie jest dopuszczalne umaszczenie czerwone.

Głowa golden reterivera ma mocno zaznaczony stop, oczy są szeroko rozstawione, na tym samym poziomie co uszy. Klatka piersiowa jest głęboka, wydatne przedpiersie. Nogi proste, mocne, zakończone okrągłymi i zwartymi łapami. Ogon golden retrievera nie może się zawijać, powinien być noszony na linii grzbietu i być mocno owłosiony. 

Dużym atutem goldenów jest ich chód - pewny, ale dynamiczny. 

 

Biszkoptowy Golden Retriever.

 

Golden Retriever - usposobienie

Golden retrievery to typowe przylepki. Uwielbiają się przytulać i towarzyszyć swojej rodzinie, więc jeśli zależy Ci na czworonogu, który będzie mógł czasami pełnić rolę stróża, ta rasa nie będzie najlepszym wyborem. Są też niebywale życzliwe, dlatego często żartuje się, że w przypadku włamania do domu, zamiast obszczekać i powstrzymać włamywacza, raczej pomogłyby mu wynosić kosztowności.

Ich symaptyczne usposobienie, łagodność i ogromne przywiązanie do właściciela są znane na całym świecie. Golden retrievery dodatkowo słyną z łatwości w szkoleniu.

Golden będzie wspaniałym i lojalnym przyjacielem, jednak warto pamiętać o odpowiednim wychowaniu psiaka i zapewnieniu mu dużej ilości ruchu i zabawy. Bardzo nie lubi samotności i trudno ją znosi, dlatego jeśli nie jest odpowiednio przyzwyczajony do tego, że opiekunowie czasami wychodzą, zdarza się, że właściciele wracają i zastają w domu istny kosmos. Nadgryzione buty, kwiatki, czy zrzucone bibeloty to często norma. Przyzwyczajenie do tego, że właściciele czasami zostawiają go samego to jedno, natomiast kupno golden retrievera w przypadku, kiedy jest się gościem w domu jest naprawdę kiepskim pomysłem.

 

Uwielbiają zabawę i aportowanie - za rzuconym patykiem, czy piłeczką pobiegną wszędzie, a już szczególnie do wody.

 

 

 

 Przeczytaj także: Najłagodniejsze psy dla dzieci - poznaj rasy

 

 

Pielęgnacja Golden retrievera

Pielęgnacja goldenów nie powinna przysparzać wielu problemów, natomiast bardzo ważne jest regularne wyczesywanie jego sierści. W zależności od potrzeb, powinno się to robić mniej więcej dwa razy w tygodniu, a w okresie linienia codziennie, by wyczesać nadmiar podszerstka, kurz i drobne zabrudzenia. Szczotka powinna mieć proste i gładko zakończone ząbki, tak, by nie plątała i nie wyrywała sierści.

Nie częściej niż na 2-3 miesiące powinniśmy też zafundować psiu kąpiel. Oczywiście czasami trzeba zrobić to częściej, szczególnie, kiedy wróci naprawdę mocno zabrudzony po spacerze. Lepiej jednak nie przesadzać z częstotliwością kąpieli, ponieważ naruszenie naturalnej warstwy lipidowej grozi alergiami i infekcjami skórnymi.

Psy tej rasy tracą naprawdę dużo sierści. Sierść będzie wszędzie, a szczególnie w miejscach, w których zupełnie się jej nie spodziewasz. Dlatego jeśli nie jesteś gotowy, by na te kilkanaście lat poświęcić się codziennemu sprzątaniu jej nadmiaru z wszystkich zakamarków, lepiej będzie zastanowić się nad inną rasą.

Golden retrievery mają tendencje do tycia. Należy zwrócić więc szczególną uwagę na ich poprawne żywienie. Wiele producentów oferuje specjalne karmy dedykowane tej rasie psów, jednak najważniejsze jest dobranie wysokiej jakości karmy - bezzbożowej dla psa.

 

 Golden Retriever wszedł do jeziora pośród gór. Goldeny uwielbiają wodę i jak tylko mogą to do niej wskakują.

 

 

Zdrowie Golden Retrievera 

Goldeny są z reguły zdrowymi psiakami, jednak zwiększenie ich popularności przyniosło negatywne skutki. Niektórzy hodowcy krzyżowali psy w bardzo nieprzemyślany sposób, co doprowadziło do powstania chorób, na które niestety przedstawiciele tej rasy często cierpią.

Do popularnych chorób golden retrievera należą:

 

Goldeny posiadają status rasy pracującej, co oznacza, że właściciele powinni zapewnić im odpowiednią ilość ćwiczeń fizycznych, a także zabierać na codzienne, długie spacery, najlepiej do lasu czy okolic podmiejskich. Jest to szczególnie ważne ze względu na wysoką konieczność golden retrieverów do poczucia bycia potrzebnym i chęci pracy oraz współpracy z człowiekiem. Decydując się na golden retrievera należy wziąć pod uwagę codzienną dużą dawkę ruchu.

Warto również pamiętać, że te psy uwielbiają wodę. Nie musi być czysta, nie musi być głęboka. Błoto też jest wspaniałą okazją do wytaplania się po sam czubek głowy, dlatego istnieje naprawdę małe prawdopodobieństwo, że pies golden wróci do domu w takim stanie czystości, w jakim z niego wyszedł. Niewystarczająca dawka ruchu w połączeniu z niepohamowanym apetytem są ogromną bolączką tej rasy, prowadzą do nadwagi, która przyczynia się do przedwczesnej śmierci czworonogów.

 

 Przeczytaj także: Jak odchudzić psa?

 

Szczeniaki Golden retriever.

 

Golden Retiever cena 

Ile kosztuje golden retriever? Cena zdrowego szczeniaka tej rasy wynosi od 3 000 do 4 000 zł. Tak jak w przypadku wszystkich innych psów rasowych, warto mieć się na baczności i dokładnie sprawdzić hodowlę z jakiej pies pochodzi, a także, czy wybrany hodowca przeprowadził kontrole zdrowotne i wykonał szczepienia psów. Polecam również zapytać o zdrowie rodziców i dziadków psiaka. Jeśli hodowca jest rzetelny, nie powinno być problemu z przedstawieniem wyników badań starszych pokoleń.

 

Ile żyje goldern retriever?

Zdrowy szczeniak ze sprawdzonej hodowli to wiele lat radości dla niego, Ciebie i Twojej rodziny, nie mówiąc o niższym prawdopodobieństwie wystąpienia chorób. Długość życia golden retrievera ze sprawdzonej hodowli wynosi średnio od 12 do 16 lat.

 

Miesięczny koszt golden retrievera zależy od jego wieku i stanu zdrowia, a także przeznaczenia. Psy szkolone i tropiące potrzebują regularnych treningów, które nie są takie, w połączeniu z podstawowymi potrzebami psa za całość może wyjść nawet kilka tysięcy zł! Psy chore i potrzbujące leczenia również 

W przypadku golden retrieverów w sile wieku i zdrowych ich koszt utrzymania to ok. 400 zł miesięcznie - przy zapewnieniu jakościowej karmy, zabawek i akcesoriów treningowych.

 

 Golden retriever dorosły.

 

Ciekawostki o golden retriever:

- goldeny mają błonę pławną między palcami, co czyni z nich świetnych pływaków, którzy potrafią również nurkować.

- zajmują 4 miejsce w rankingu najbardziej inteligentnych psów świata

- są świetnymi tropicielami, a do tego są cenione za delikatny chwyt, dzięki któremu aportowana przez nich zdobycz nie zostaje uszkodzona

- wykrywają narkotyki, substancje łatwopalne, wybuchy gazu, czy ładunki wybuchowe. Często pracują również jako psy ratownicze i psy tropiące.

- potrafią ostrzec osoby chore na padaczkę przed zbliżających się atakiem

 

 

 

 

Maja Magiera

Komentarze

Nowa wiadomość
Nasza Goldenka uwielbia dzieci i od początku na spacerach ciągnęła wręcz na place zabaw! Może dlatego, że dorastała z dziećmi i uwielbiała im towarzyszyć i z nimi broić. Dziś ma 10 lat. Lubi kąpiele w jeziorze, świetnie aportuje, do 2 roku nie szczekała! Nawet zaczęłam się martwić, teraz jej szczekanie wzbudza strach u stojących za drzwiami. Jest najlepszym przyjacielem, bardzo ją kochamy
która rasa psa jest lepsza dla dzieci golden retriver czy haski
A ja się nie zgodzę z poprzednim komentarzem. Mój golden uwielbia ludzi a szczególnie dzieci ???? jest bardzo radosny i życzliwy, wita się z każdą napotkaną osoba na spacerze ???? uwielbia ruch, zabawę jak i wodę. Od szczeniaka wskakuje sam do wody popływać. Jest przylepa ,szuka kontaktu i uwagi. Zostaję sam w domu na parę godzin jak przebywamy w pracy i jak do tej pory nie narobil wielkich szkód. Od malego zostaje czasami sam , dostaje zawsze smaczki na zajęcie i jak się rzeczy schowa np. buty czy przeniesie łatwo dostępne rzeczy w inne miejsce to nie ma problemu ????
image
Często błędnie podaje się, że jest to rasa "dobra dla dzieci". Nic bardziej mylnego: Goldeny nie skrzywdzą dziecka, ale za dziećmi nie przepadają, a jedynie tolerują ich obecność. Golden wymaga dużego zaangażowania osoby dorosłej: treningi i codzienne spacery przynajmniej dwa długie (40min) z zabawą (piłka, etc.) i dwa krótkie