Nr 1 2020
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!

Seter irlandzki – najważniejsze informacje o rasie

Seter irlandzki to pies dla osób aktywnych. Potrzebuje dużo wysiłku fizycznego. Z powodzeniem może towarzyszyć podczas biegania czy jazdy na rowerze. Dodatkowym sposobem na rozładowanie jego pokładów energii będzie zabawa z dziećmi. Jest czuły i towarzyski, dzięki czemu doskonale odnajdzie się w domu z pociechami.

Seter irlandzki mimo przyjaznego usposobienia nie sprawdzi się jako pierwszy pies. Szkolenie tych zwierząt może okazać się kłopotliwe dla niewtajemniczonych. Rasa z uwagi na ogromną szybkość, zapał do pracy i węch była powszechnie wykorzystywana na polowaniach. Obecnie seter pełni głównie rolę psa do towarzystwa. Za osobnika z hodowli renomowanej przez FCI zapłacimy 3500–4500 zł.

 

Seter irlandzki na polanie przy zachodzie słońca

 

Seter irlandzki – krótki rys historyczny

Seter irlandzki powstał w wyniku skrzyżowania irlandzkiego spaniela wodnego z seterem angielskim, pointerierem, springer spanielem. Na początku hodowli największą uwagę przywiązywano do myśliwskich właściwości rasy. Wykorzystywana była ona przede wszystkim do przeszukiwania dużych terenów pod kątem ptactwa. W XVIII wieku zaczęto rozróżniać dwie odmiany kolorystyczne: mahoniowy i czerwono-biały. W Międzynarodowej Federacji Kynologicznej FCI seter irlandzki sklasyfikowany został do grupy VII – Wyżły (psy wystawiające zwierzynę) oraz sekcji 2 – Wyżły brytyjskie i irlandzkie, setery. Rasie nadano numer wzorca 120. Odmiana mahoniowa uznana została za rasę w 1957 roku, a czerwono-biała – w 1989 roku.

 

 

Jak wygląda seter irlandzki?

Seter irlandzki to dość duży pies. Dorosłe suki osiągają 55–62 cm wysokości i 18–23 kg wagi a samce kolejno – 58–67 cm i 20–25 kg. Zwierzę ma atletyczną budowę, umięśnione, proste i silne kończyny, głęboką klatkę piersiową. Głowa jest długa, stop słabo zaznaczony, szczęki mocne, o zgryzie nożycowym. Szyja łagodnie wygięta, o umiarkowanej długości, umięśniona. Uszy są zwisające, cienkie i przylegają do policzków. Ogon, noszony poziomo lub skierowany w dół, nisko osadzony, zwęża się ku końcowi. Oczy mają kształt migdałów, są w kolorach od ciemnoorzechowego po ciemnobrązowy.

Odmiany kolorystyczne setera irlandzkiego różnią się pod względem okrywy włosowej. Seter irlandzki mahoniowy ma jednolicie kasztanową sierść średniej długości. Seter irlandzki czerwono-biały charakteryzuje się z kolei białą sierścią z czerwonymi łatami. Osobniki odmiany dwukolorowej mają długi włos. Sierść jest jedwabista, prosta, przylegająca do ciała. Na tylnych łapach, na górnej części ucha, wzdłuż podbrzusza sierść tworzy tzw. pióra (włosy w tych miejscach są zdecydowanie dłuższe).

 

Seter irlandzki jest szczupłym i atletycznym psem, należącym do ras dużych

 

Seter irlandzki – zachowanie i charakter

Seter irlandzki to pies rodzinny. Bardzo lubi przebywać w towarzystwie ludzi. Często okazuje uczucia opiekunom, ale i sam ceni pieszczoty. Doskonale dogaduje się z dziećmi. Chętnie bierze udział we wspólnych zabawach. Wykazuje wobec nich dużą cierpliwość. Seter irlandzki to inteligentny pies, szybko się uczy, lecz aby szkolenie przyniosło zamierzony efekt, powinno być łagodne (bez kar i krzyku) i stanowcze zarazem. Podczas szkolenia seter może mieć kłopoty z zachowaniem na dłużej koncentracji. Pomocne w zwiększeniu motywacji mogą okazać się przysmaki.

Przedstawiciele omawianej rasy wymagają sporej dawki ruchu. Można z nimi uprawiać agility, canicross, dogtrekking albo zabierać ich na wspólną jazdę na rowerze. Ze względu na silnie rozwinięty instynkt myśliwski psy wykazują tendencję do ucieczek, kiedy poczują trop. Dlatego należy wyposażyć je w chip lub adresówkę. Dobrze dogadują się z innymi zwierzętami. W przypadku obcych ludzi wykazują niepewność i dystans, jednak szybko się do nich przyzwyczają.

 

Seter irlandzki machoniowy ma idealnie gładką i lśniącą sierść, przylegającą na psyku i głowie.

 

Seter irlandzki – zdrowie i pielęgnacja

Średnia długość życia setera irlandzkiego wynosi 12–14 lat. Pies cieszy się z reguły bardzo dobrym zdrowiem. Jest odporny na wysokie i niskie temperatury. Najlepszym środowiskiem dla niego okazuje się przestrzeń na świeżym powietrzu. Nie będzie się dobrze czuł w mieszkaniu. Pielęgnacja nie jest skomplikowana. Wystarczy cotygodniowe szczotkowanie; w okresie linienia częstsze – 3 razy w tygodniu. Zwisające uszy wymagają regularnego czyszczenia i usuwania włosów rosnących wewnątrz małżowiny z uwagi na duże ryzyko infekcji. Jeśli chodzi o żywienie, to seter irlandzki nie jest wybredny. Można mu podawać gotową karmę lub samemu przygotowywać posiłki. Ważne, aby dostosować kaloryczność do aktywności psa. Z uwagi na ryzyko skrętu żołądka zwierzę powinno mieć zapewniony odpoczynek po jedzeniu.Olga Dąbska

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość
11000232
 

Producent: 

TRIXIE

wysyłamy w 48 godziny

3539
149.80  159.80   

Linia produktowa: 

Josera Festival Adult, 

Waga opakowania (kg): 

15, 

Wielkość pupila: 

Uniwersalne, 

Producent: 

JOSERA

Faza życia: 

Dorosły, 

Wiek pupila od: 

12 miesiąca, 

Białko dominujące: 

Drób

Karma Super Premium dla psów Josera Festival Bezglutenowa karma dla wybrednych, dorosłych psów średnich i dużych ras Swoją wyjątkową smakowitość karma zawdzięcza granulkom otoczonym w pysznym sosie oraz dodatkowi łososia. Może być podawana w formie...
Kupując ten produkt otrzymasz: 37 pkt
wysyłamy w 48 godziny
+

55093
37.98   

Wielkość pupila: 

Rasy duże, 

Waga opakowania (kg): 

1.4, 

Producent: 

ROYAL CANIN

Faza życia: 

Dorosły, 

Białko dominujące: 

Produkty pochodzenia zwierzęcego

Royal - Canin Maxi Adult Zalety Skład Opinie eBook Promocje Pytania i porady Maxi Adult Rozwiązanie żywieniowe opracowane specjalnie dla dorosłych psów, powyżej 15 miesiąca życia, ras dużych, o masie ciała 26-44 kg. Dowiedz się...
Kupując ten produkt otrzymasz: 9 pkt
wysyłamy w 48 godziny
+