Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Dogtrekking – czym są wędrówki z psem i jak je rozpocząć?

Dogtrekking to wspaniała przygoda i rewelacyjny sposób na spędzanie czasu z naszym psem, a także z ludźmi, którzy lubią aktywność fizyczną i dzielą z nami wspólne pasje. Przeczytaj poniższy tekst, dowiedz się, czym jest dogtrekking i odkryj korzyści płynące z dogtrekkingowych wypraw!

 

Co to dogtrekking?

Dogtrekking to zorganizowane, piesze wędrówki z psem, które często mają charakter zawodów. Wędrówki odbywają się w grupie innych miłośników dogtrekkingu i ich czworonożnych przyjaciół. Uczestnicy poruszają się według ustalonej przez organizatorów trasy, mając przy sobie mapę, kompas i serce otwarte na przygody!

 

Para z psem na szlaku górskim.

 

Dogtrekking dla kogo

W dogtrekkingu nie ma w zasadzie żadnych ograniczeń. Priorytetem jest zadbanie o zdrowie i bezpieczeństwo człowieka oraz psa. Jeżeli kochasz ruch i lubisz spędzać czas na świeżym powietrzu ze swoim psem, dogtrekking jest dla ciebie i sprawi ci dużą radość. Oczywiście, twój pupil musi mieć aktualne szczepienia, a przed rozpoczęciem przygody, przechodzi odprawę weterynaryjną, podczas której lekarz sprawdza stan zdrowia psa i daje mu zielone światło do startu.
Dogtrekking może mieć charakter sportowy lub rekreacyjny. Dogtrekking sportowy wybiorą ci, którzy lubią zdrową rywalizację. Po zakończeniu imprezy rozdawane są nagrody i puchary, ale i tak największą frajdą jest wspólny czas ze swoim psem, rodziną i ludźmi, którzy są do ciebie podobni i podzielają twoją pasję.

 

 

Sprzęt do dogtrekkingu

Jaki sprzęt wybrać do dogtrekkingu? Jeżeli dopiero zaczynasz przygodę z dogtrekkingiem i jeszcze nie do końca wiesz, czy to coś dla ciebie, nie kupuj drogiego sprzętu. Wystarczy smycz dobrej jakości i szelki dla psa. Natomiast jeżeli już wiesz, że będziesz regularnie jeździć na dogtrekkingowe wyprawy, zaopatrz się w:
• szelki
• linkę amortyzującą
• pas biodrowy


Taki sprzęt do dogtrekkingu chroni nasz kręgosłup w części lędźwiowej oraz układ stawowo-kostny psa. Dodatkowo lina amortyzuje siłę ewentualnych szarpnięć. Szelki do dogtrekkingu są robione na wymiar i dopasowane do gabarytów psa.


Ale sprzęt do dogtrekkingu to nie wszystko. Na wyprawę zabierz też:
• wodę i pożywienie dla psa. Podczas wędrówki świetnie sprawdzi się butelka z miską lub miska podróżnicza
• mapę
• latarkę - może być czołowa lub zwykła (zapomnij o korzystaniu z komórki jako latarki)
• kompas
• bandaż, plaster, wodę utlenioną


W razie zmiany pogody czy przemoknięcia możesz zabrać ubrania do przebrania. Nie zapomnij o wygodnych butach.

 

Mężczyzna z psem na brzegu jeziora.

 

Dogtrekking - trasa

Podczas dogtrekkingu ty i twój czworonożny przyjaciel będziecie poznawać nową trasę. W zależności od rodzaju dogtrekkingu trasa może prowadzić przez lasy czy tereny górskie zamieszkałe przez dziką zwierzynę. Jeżeli twój pies ma silny instynkt łowcy, warto zamocować mu adresówkę z danymi, która w razie zagubienia psa podczas pościgu za dziką zwierzyną, ułatwi jego odnalezienie. Na wyprawie dobrze sprawdzi się adresówka z diodą, która dodatkowo ułatwia zlokalizowanie psa, kiedy jest już ciemno albo mgliście. Adresówka sprawdzi się także podczas codziennych spacerów, bo jest dodatkowym zabezpieczeniem.
Organizatorzy imprez dogtrekkingowych proponują nam różne długości tras. Najpopularniejsze dystanse to:
• trasa 10-15 km: idealna dla rodzin z dziećmi, starszych osób oraz tych, którzy rozpoczynają swoją przygodę z dogtrekkingiem
• trasa 25-30 km: jeżeli wybierzesz tę opcję, przygotuj się kondycyjnie do wyprawy. Możesz wydłużyć codzienne spacery do dwóch godzin
• trasa 40-50 km. Najdłuższa trasa w Polsce ma właśnie 50 km. Musisz się do niej przygotować. To prawdziwa przygoda! Najdłuższe wyprawy trwają kilkanaście godzin i zahaczają o noc. Dlatego pamiętaj o czołówce. W nocy oraz w podczas mglistych dni może ci się przydać także ledowa obroża dla psa.Korzyści dogtrekkingu

Dogtrekking to genialny pomysł na relaks, spędzanie czasu z rodziną, przyjaciółmi i, oczywiście, z twoim czworonożnym przyjacielem. Podczas imprez spotkasz ludzi, którzy, tak jak ty, kochają ruch, zwierzaki i naturę. To przestrzeń na umacnianie obecnych relacji, jak i nawiązywanie nowych znajomości.
Aktywność na świeżym powietrzu dobrze wpłynie na twoje zdrowie i kondycję. Podczas dogtrekkingu oderwiesz się od codziennych spraw i przeniesiesz w zupełnie inną rzeczywistość. W zależności od twoich potrzeb możesz wybrać dogtrekking sportowy, z nutką rywalizacji, lub doggtrekking rekreacyjny. Dogtrekking rekreacyjny to chillout, z przestrzenią na biesiadowanie, długie rozmowy i serdeczny, zdrowy śmiech, który idzie prosto z brzucha! A jeżeli jesteś samotnikiem lub masz ochotę na odosobnienie, pakuj plecak, namiot, bierz swojego czworonożnego przyjaciela i po prostu we dwójkę ruszajcie w trasę!


Dominika Tarnacka

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość