Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Jakie wymagania ma pies tropiący?

Jak nauczyć psa tropić po zapachu? Czy jest to zajęcie zarezerwowane tylko dla psów pracujących? Od czego zacząć naukę tropienia? Jakie korzyści daje węszenie psa?

Psy uwielbiają aktywność – zarówno tę fizyczną jak i umysłową. Węszenie dla psa jest szczególnego rodzaju aktywnością, bo może łączyć obie formy. Niemalże każdy pies uwielbia węszyć, więc warto to wykorzystać i spróbować wraz ze swoim psem zupełnie nowych aktywności – mantrailingu lub noseworku.

 

Nauka psa tropienia.

 

Czym jest tropienie użytkowe psa - mantrailing?

Słowo powstało z połączenia angielskich słów: man (człowiek) oraz trail (tropić) – więc oznacza po prostu tropienie człowieka. Brzmi groźnie, ale zajęcie nie dotyczy tylko psów pracujących, które częstokroć poszukują osób zaginionych, w codziennych warunkach jest to nic innego jak zabawa z psem w chowanego polegająca na szukaniu przez psa pozoranta i może być świetną zabawą – zarówno dla psa jak i dla opiekuna.

 

 

Jak wygląda trening węszenia - mantrailingu?

Przede wszystkim warto wiedzieć, że tego typu szkolenie trudno przeprowadzić samodzielnie. Niezbędne jest znalezienie grupy ”tropicieli” (tj. grupa trop) lub zapisanie się na odpowiednie, fachowe szkolenie. Oczywiście można próbować psu się schować samodzielnie – ale nacechowane to będzie ogromnymi emocjami psa, a nie skupieniem nad zadaniem. Z tego też powodu osobą ukrywającą się powinien być pozorant.

Oczywiście jak każde inne szkolenie psa i to należy rozpoczynać od najłatwiejszych zadań. Czyli na początku pozorant ukrywa się w stosunkowo bliskiej odległości i jest dla psa „wyczuwalny”. Wraz z rozwojem szkolenia dystans się zwiększa, zmieniany jest kierunek śladu zapachu, aż ostatecznie dochodzimy do punktu, gdzie pies potrafi odnaleźć pozoranta po skrawku materiału z jego zapachem.

Jak każdy trening pozytywny z psem, nauka tropienia opiera się na podstawowej zasadzie – każdy sukces psa musi być sowicie nagrodzony.

Przeczytaj również: Komendy dla psa. Dlaczego motywacja podczas pracy jest tak ważna?

 

 

Czy każdy pies może nauczyć się tropić?


Zdecydowanie jest to aktywność, którą warto zaproponować każdemu psu – bez względu na wiek czy rasę. Oczywiście niektóre psy przejawiają większe predyspozycje do osiągania w tym temacie spektakularnych sukcesów np. Rasy sprawdzające się w ratownictwie czy policji, ale dla większości czworonogów już sama aktywność powinna być uszczęśliwiającą.

 

Pies węszy trop.

 

Jakie korzyści daje tropienie dla psa?

To znakomity sposób na psycho-fizyczną aktywność i spędzenie z psem czasu w ciekawy sposób. Pies podczas treningu uczy się skupienia na zadaniu, ma okazję poznać nowe zapachy i bodźce, a gdy odnosi sukces, to zwiększa się jego pewność siebie. Dla przewodnika jest to z kolei możliwość, aby poznać własnego psa z całkiem innej strony i niejednokrotnie zadziwić się jego umiejętnościami! Dla obu stron jest to okazja do nawiązania jeszcze silniejszej relacji i pielęgnacji zaufania.

 

 

A może nosework?

Nosework to także zajęcie wykorzystujące węszenie psa. W tym przypadku jednak pies nie tyle tropi schowaną osobę, ile uczy się rozpoznawać i wyszukiwać konkretne zapachy najczęściej cynamonu, pomarańczy i goździka. Ten sport kynologiczny cieszy się coraz większym powodzeniem i jeżeli widzimy potencjał w naszym psie, to zdecydowanie już od początku warto zacząć pracować z psem pod okiem specjalisty na szkoleniu. Chociaż jest to sport niemalże dla każdego psa, opiekun chcący trenować z psem musi skorzystać z pomocy instruktora lub szkoleń online, bo reguły są tutaj ściśle określone i konieczne jest poznanie takich pojęć jak wprowadzanie zapachu czy próbki zapachowe.

 

Akcesoria do treningu psa.

 

Pomoce w tropieniu użytkowym psa

Zarówno mantrailing jak i nosework są zajęciami, które wymagają także od opiekuna pracy i poświęcenia psu sporej ilości czasu. Ale zabawa w tropienie nie musi być tak wymagająca. Jeżeli szukamy czegoś mniej absorbującego opiekuna, a równocześnie realizującego psią potrzebę tropienia podarujmy mu gry dla psa lub maty węchowe. Możemy także sprawić psu wiele radości, ukrywając w różnych zakamarkach domu psie przysmaki.

 

 

Psy tropiące – rasy

Ras psów tropiących jest spora grupa. Są to zwykle psy przeznaczone dla pracy w służbach mundurowych czy ratowniczych, oraz psy myśliwskie. Psy tych ras są bardziej podatne na szkolenie i z reguły osiągają lepsze rezultaty w tropieniu użytkowym. Są to m.in. Bloodhoud, Gończy, Foxhound, Beagle, Basset, Posokowiec, Rhodesian, Dalmatyńczyk, Ogar Polski, Border terrier, Parson Russel Terrier, Terier irlandzki. W tropieniu świetnie sprawdzają się także owczarki.

Warto jednak mieć na uwadze, że niezależnie od predyspozycji psa, podstawą jest praca z psem i szkolenie, które pozwoli wydobyć z psa cały potencjał – warto to zrobić, aby się przekonać, jak niezwykłym zmysłem węchu obdarzone są psy.




Natalia Bąk

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość