Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Parson Russell Terrier – najważniejsze informacje o rasie – Encyklopedia psów

Parson Russell Terrier to bliźniacza rasa popularnego Jack Russell Terriera. Przeczytaj, czym się różnią oba psy i co charakteryzuje Parson Russell Terriera.
Parson Russell Terrier to pies, który idealnie uosabia naturę terrierów – aktywny, przyjazny, wesoły, a przy tym uparty i nieustępliwy. Idealny pies dla ludzi, którzy lubią ruch i sport. Przeczytaj, w czym jest podobny do Jack Russell Teriera – a w czym się od niego różni.

 

Parson Russell Terrier ma wydłużony pysk i szorstką sierść.

 

Parson Russell Terrier – historia rasy

Parson Russell Terrier jest rasą niemalże bliźniaczą do Jack Russell Terrierów - obie rasy rozwijały się na początku XX w. Anglii. Rasa Parson była nawet ustanowiona kilka lat przez JRT. Oba psy mają więc taką samą genezę – ich początkowi przyświecało stworzenie psa myśliwskiego – szybkiego, walecznego i upartego. Pracowały one jako norowce lub zawodowi tępiciele szczurów i myszy. Różnice pomiędzy Parsonem a Jackiem dotyczą właściwie tylko wyglądu - Parson jest rasą typowo brytyjską, natomiast za cechy Jacka odpowiadają głównie Australijczycy.

 

 

Parson Russell Terrier – sylwetka

Parson Russell Terrier to niewielki pies o krępej budowie ciała i umięśnionej sylwetce. W porównaniu do JRT jego budowa jest bardziej wpisana w kwadrat niż prostokąt – dzięki temu sprawia wrażenie lżejszego i smuklejszego. Jego wysokość w kłębie wynosi około 35 cm – więc jest kilka centymetrów wyższy od Jacka. Waga wynosi ok. 6 kg - 7 kg – więc także odrobinę więcej niż JRT.

Parson najczęściej ma sierść szorstkowłosą, ale może być też krótka, a od kilku lat dopuszczalna jest także drutowata. W umaszczeniu dominuje kolor biały – może być cały w tym kolorze lub z łatami w kolorze cytrynowym, płowym lub czarnym. o dominującym białym umaszczeniu z czarnymi, rudymi lub czarnymi (podpalanymi) znaczeniami.
Uszy Parsona są tak jak Jacka - małe, załamane ku przodowi lub opadające. Oczy o ciemnej barwie i w kształcie migdała. Nos zawsze czarny.

 

Parson Russell Terrier z królikiem na trawie.

 

Parson Russell Terrier – charakter i zachowanie

Opisując zachowanie Parsona może właściwie posłużyć się JCR, bo ogólny wzorzec charakteru dla tych dwóch ras jest niemalże identyczny. Są to psy o bardzo wesołym, ale też trudnym charakterze – mimo swej przyjacielskiej natury, zdecydowanie nie jest to pies dla każdego! Russelle są bardzo pewne siebie, bywają konfliktowe i potrzebują silnego, stanowczego opiekuna – w przeciwnym razie to one przejmą kontrolę w tej relacji.

Parson znakomicie sprawdza się w roli stróża domu – jest bardzo hałaśliwy, a przy tym nieustraszony. To, co może być plusem na posesji, może przysporzyć sporo problemów w mieszkaniu. Ową wrodzoną szczekliwość warto mieć na uwadze, gdy planujemy zamieszkać z Russellem w bloku – może to się spotkać z niezadowoleniem sąsiadów.
Parson znakomicie odnajduje się w roli sportowca, podobnie jak Jack będzie idealnym psem dla aktywnych ludzi – sam zresztą chętnie weźmie udział w zawodach typu agility. Decydując się na Russella, trzeba zarezerwować sobie sporo czasu na aktywność z psem – długie spacery i zabawy – ten pies nie cierpi się nudzić.
Czy Parson ma jakieś wady? Poza wyżej wspomnianą szczekliwością, którą względnie można uznać za wadę, pies ten cechuje się dużą niezależnością, co w połączeniu z myśliwską naturą, może skończyć się samowolnym oddalaniem się w pogoń za dziką zwierzyną – dlatego nauka posłuszeństwa i przywoływania są konieczne już od szczeniaka.

 

Zobacz ofertę karm bezzbożowych dla psów

 

Parson Russell Terrier – zdrowie, potrzeby, pielęgnacja

Parson Russell Terrier – znów podobnie jak JRS - cieszy się dobrym zdrowiem, a najczęstsze problemy dotyczą alergii – skórnych i pokarmowych.
Ze względu na wysoki poziom aktywności do gabinetu weterynaryjnego trafiają też psy ze zwichnięciami kończyn, psy te miewają również kulawiznę w wyniku zwichnięcia rzepki.
Pielęgnacja Parsona Russell Terriera polega głównie na dbaniu o okrywę włosową, która niestety lubi wypadać w postaci drobnych, dość uciążliwych igiełek, które wbijają się w tapicerkę czy dywan. Dlatego warto zainwestować w dobrej jakości szczotki i grzebienie dla psa.

 

 

Parson Russell Terrier vs Jack Russell Terrier

Tak jak wyżej wspomniano, obie rasy są niemalże bliźniacze i różnią je drobne różnice w wyglądzie – prawie niedostrzegalne dla laika. Parson jest nieco wyższy i cięży – mimo że paradoksalne sprawia wrażenie lżejszego. Wzorcowy charakter obu psów jest niemalże identyczny i oba potrzebują do szczęścia – oprócz troskliwego opiekuna – dużej dawki ruchu.

 

 

Jaka jest cena Parson Russell Terriera?

Szczeniaki Parsona można kupić za 2500 do 4000 zł. w zależności od jakości hodowli. Jeśli chcesz zakupić psa tej rasy, wybierz hodowlę, która jest zarejestrowana w Polskim Związku Kynologicznym lub w Międzynarodowej Federacji Kynologicznej – z uwagi na dużą popularność Terrierów należy bardzo ostrożnie podchodzić do ogłoszeń o sprzedaży psów tej rasy w niższej cenie – można paść ofiarą pseudo-hodowcy.

Natalia Bąk

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość