Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Kot egipski mau – najważniejsze informacje o rasie

Kot egipski mau to rasa, która jest uderzająco podobna do kotów uwiecznionych na staroegipskich dziełach sztuki. Zwierzęta te są ogromnymi pieszczochami. Są spokojne, inteligentne, lubią zabawę. W ich wyglądzie uwagę zwracają agrestowe oczy, cętki na sierści, ale i na skórze, oraz lekko zmartwiona mina.

Kot egipski, którego pełna nazwa to kot egipski mau, jest w Polsce dość rzadko spotykany, być może dlatego, że rasa ta została późno sprowadzona do Europy. Na uwagę zasługuje fakt, że nawiązuje wspaniałą relację ze swoim właścicielem. To koty wierne i lojalne. Ich szczególną cechą jest energiczne machanie ogonem, szybkość i łatwość nauki komend. Zwierzęta są też dość rozmowne – mają melodyjny głos.

 

 Kot egipski mau z zielonymi oczami i prążkami na sierści.

 

Kot egipski mau – krótka historia rasy

Nie ma dokładnych informacji na temat pochodzenia kota egipskiego. Istnieją różne teorie na ten temat. Jedna z nich głosi, że rasa powstała w latach 50. ubiegłego wieku w wyniku krzyżówki kota abisyńskiego, kota amerykańskiego krótkowłosego i kota syjamskiego. Hodowcy pragnęli uzyskać osobniki przypominające koty znajdujące się na starożytnych, egipskich malowidłach. Według innej często spotykanej teorii między kotami egipskimi a innymi rasami, które mają cętki, a powstały na skutek krzyżówek, istnieją znaczne różnice w budowie ciała. Na ich podstawie można uważać, że koty egipskie mają naturalne pochodzenie. Panuje pogląd, że były kotami faraonów i chowano je do grobowca razem z opiekunami. W Europie rasa ta zaczęła być hodowana pod koniec lat 80. XX w.

 

Kot egipski mau o pięknej białej sierści z intensywnymi czarnymi cętkami. 

 

Jak wygląda kot egipski?

Kot egipski mau jest średniej wielkości. Dorosłe osobniki osiągają 30–35 cm wysokości, przy czym koty są nieco cięższe od samic (koty 4–6 kg, kotki 3–5 kg). Kot egipski przestaje rosnąć między 1. a 2. rokiem życia. Jego sylwetkę można nazwać posągową. Jest atletyczna i elegancka. Kot egipski ma tylne kończyny nieco dłuższe od przednich. W ten sposób jego chód przypomina sposób poruszania się geparda – na palcach. Kot egipski mau uważany jest za jednego z szybciej biegających kotów domowych. Może rozwinąć prędkość do 50 km/h. Zdolność tę zawdzięcza również w dużej mierze obecności fałdu skóry, który występuje u wszystkich kotów między brzuchem a nogami. Tzw. kieszeń pozwala na maksymalne wyprostowanie nóg.

Jeśli chodzi o szatę, to kot egipski ma krótki, cętkowany włos. Należy zaznaczyć, że cętki znajdują się nie tylko na futrze, ale i na skórze, co należy do rzadkości. Cętki występują w motywie tabby – powinny być różnej wielkości, wyraźne, nie stykać się czy nie tworzyć linii (oprócz tych położonych wzdłuż grzbietu), odcinać się od zasadniczej maści. Szata może być w kolorze czarnym, dymnym, brązowym, srebrnym. Ta ostatnia jest najbardziej efektowna, a dymna – najbardziej jedwabista w dotyku. Mruczek wygląda, jakby był stale zmartwiony. Wszystko za sprawą znaczenia wokół oczu i na czole oraz kształtu i ustawienia oczu. Są duże, migdałowate, w agrestowym kolorze; ich zarys jest przedłużony cienkimi liniami. Uszy kota egipskiego są szeroko rozstawione, średniej wielkości, ze sterczącymi włosami na wewnętrznej krawędzi.

 

Kot egipski mau leży na podłodze.

 

Kot egipski – zachowanie i charakter

Koty egipskie mają spokojny i dość uległy temperament. Chętnie przebywają w towarzystwie ludzi. Lubią, kiedy okazuje się im atencję. Przepadają za przytulaniem i głaskaniem. Zazwyczaj przywiązują się do jednej osoby czy dwóch. Wykazują duży dystans wobec obcych ludzi. Podchodzą z rezerwą, a nawet lękają się tego, co nowe.

Koty egipskie nie najlepiej dogadują się z innymi zwierzętami. Mogą nawet reagować agresją wobec nieznanych kotów. Potrzeba czasu i spokojnego zapoznania się, aby dobrze czuły się w obecności innych osobników. Podobnie rzecz ma się w przypadku psów.

Omawiana rasa, mimo spokoju, jaki przejawia, lubi zabawę. Aby zapobiec skakaniu po meblach, należy zapewnić kotom regularne zabawy w celu rozładowania energii. Szczególnie ważne jest dla nich wspinanie się i oddawanie skoków. Warto zatem wyposażyć się w wielopoziomowy drapak. Kota można z powodzeniem nauczyć aportować. To świetny obserwator, który bardzo szybko się uczy.

 

Może Cię zainteresować: Jak bawić się z kotem?

 

Kot egipski – zdrowie i pielęgnacja

Kot egipski mau to ogromny łakomczuch, dlatego należy karmić go z rozwagą i odpowiednio dobranymi karmami o dużej ilości mięsa. Kwestię żywności najlepiej ustalić z dietetykiem. Rasa ta nie wymaga szczególnej pielęgnacji. W zupełności wystarczy cotygodniowe szczotkowanie. Ważne jest za to regularne, w tym nawet codzienne, mycie zębów z uwagi na częste choroby przyzębia. Kot egipski jest mało odporny na zmiany temperatury, dlatego warto zaopatrzyć go na zimę w ubranko, jeśli zabiera się go na spacer.

Średnia długość życia kotów egipskich wynosi 14 lat. Na ogół cieszą się one dość dobrym zdrowiem, lecz jak u każdego zwierzęcia mogą wystąpić pewne dolegliwości. Do częstszych należą: kardiomiopatia przerostowa, leukodystrofia, przepuklina pępkowa.

 



Olga Dąbska

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość