Nr 1 2020
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!

Encyklopedia kotów: rasa kot syjamski (Siamese)

Pierwsze wzmianki o kotach przypominających dzisiejsze syjamy pochodzą już z roku 1350, z książeczki o zwierzętach powstałej w Tajlandii. Sugeruje to, że koty syjamskie są jedną z najstarszych i najdłużej znanych ras. Ich geneza nie jest jednak do końca znana. Przypuszcza się, że przodkami syjamów są koty bengalskie, nubijskie oraz azjatyckie domowe. To ich krzyżówki potencjalnie mogły dać początek nowej rasie. 


Początkowo opiekunami kotów syjamskich mogły być jedynie rodziny królewskie.
W 1884 roku konsul brytyjski otrzymał parę tych kotów od króla syjamu. I tak dotarły one do Europy, gdzie rozpoczęły pokazy na wystawach, a także w ogrodach zoologicznych. 

 

Koty syjamskie mają bardzo niebieski oczy. Umaszczenie z ciemniejszą maską na pysku jest najbardziej charakterystyczne.


Koty syjamskie sylwetka

To koty średniej wielkości. Samce są większe i bardziej muskularne niż samice. Waga samców powinna mieścić się w przedziale 3,5 – 5,5 kg, natomiast samic 2,5 – 3,5 kg. 


Cechą charakterystyczną kotów syjamskich są ogromne, nieproporcjonalne do rozmiaru głowy uszy oraz lekko garbaty nos. Głowę koty te mają klinowatą, osadzoną w trójkąt. Ich zewnętrzne krańce uszu mają tworzyć przedłużenie linii twarzoczaszki. Szyja jest szczupła i delikatna. Ciało dzisiejszych syjamów jest smukłe, lekkie, drobnokościste, wręcz atletyczne. Kończyny są długie i zgrabne, zakończone drobnymi, owalnymi łapkami. Całość wieńczy bardzo długi, cienki i zwężający się ku końcowi ogon. Według wzorca, oczy syjamów muszą być szafirowo niebieskie, a kolor powinien być jak najbardziej intensywny. Oczy są średniej wielkości, kształtu migdałowatego, osadzone lekko skośnie i blisko siebie.

Okrywa włosowa tych kotów jest krótka, jednolita. Składa się z gładkich i delikatnych włosów, z przewagą tych okrywowych. Dopuszczalne są następujące koloryty:

 • Seal point – znaczenia brązowo-czarne przy płowym korpusie

 • Chocolate point – znaczenia mocno intensywne czekoladowe, korpus koloru kości słoniowej

 • Lilac point – szaroróżowe znaczenia i prawie biała podstawa

 • Blue point – jasnoszary korpus, znaczenia głębokiego srebrzystego i szaroniebieskiego koloru

Koty syjamskie rodzą się całkiem białe. Wybarwienia pojawiają się około drugiego tygodnia życia. Ciemnieją one wraz z wiekiem, a także, co ciekawe, wraz z obniżającą się temperaturą. Im zimniejsze partie ciała tym są bardziej intensywne znaczenia. Uszkodzona sierść odrasta najpierw w podstawowym kolorze, następnie ciemnieje.

 

Dorosły kot syjamski.


Pielęgnacja kota syjamskiego

Syjamy należą do kotów krótkowłosych. Pielęgnacja ich sierści nie jest skomplikowana. Warto raz na tydzień przeczesać pupila miękką szczotką lub delikatnie zgrzebłem. Zabieg taki usunie martwy włos i kurz, dzięki czemu nada sierści połysku i odświeży ją. Nie należy kąpać kota bez wyraźnych wskazań ze strony lekarza weterynarii, kiedy to zaleci on kąpiele lecznicze (np. przez choroby skóry). Kot syjamski zdrowie

Koty syjamskie mają predyspozycje genetyczne do paru chorób. Nie jest to równoznaczne z tym, że dana choroba się ujawni, ale stanowi poszlakę, którą warto sprawdzić przede wszystkim przy wyborze hodowli, z której to kociaka bierzemy. Należy dopytać się o posiadane wyniki i wszelakie przeprowadzane badania. Hodowla z czystą linią genetyczną zminimalizuje ryzyko wystąpienia choroby. 


Najczęstszymi schorzeniami dotykającymi syjamy są wrodzone wady wzroku. Można wyróżnić tu:

 • oczopląs

 • zez zbieżny

 • martwak rogówki

 • zanik siatkówki

 • nawet jaskrę

 

Oczopląs (rotacyjny, pionowy, poziomy) może sam z czasem ulec zanikowi lub można pomóc kotu sobie z nim radzić poprzez ćwiczenia – np. przez skupianie się na konkretnym elemencie. Zez zbieżny nie ma wpływu na jakość widzenia. Wraz z wiekiem zmienia on swoje położenie, koty syjamskie rodzą się z zezem rozbieżnym, następnie gałki oczne wędrują do pozycji równoległej, aby finalnie skierować się do wewnątrz. Kolejne trzy choroby utrudniają kotu widzenie i sprawiają dyskomfort, ale w niektórych przypadkach kwalifikują się one do leczenia chirurgicznego. 


Poza chorobami oczu, syjamy narażone są na schorzenia kośćca (mukopolisacharydoza), zębów (nadżerki, resorpcja tkanek twardych, zapalenie dziąseł) oraz podniebienia (rozszczep podniebienia, rozszczep warg). U tej rasy częściej obserwuje się również zachorowania na chłoniaki czy gruczolaki jelita cienkiego.


Syjamy, jako rasa orientalna, często przejawiają zachowania mające charakter obsesyjno-kompulsywny – tzw. zespół PICA – łaknienie spaczone. Charakteryzuje się on nadmiernym ssaniem, żuciem czy zjadaniem przedmiotów nienadających się do jedzenia. Mogą to być ubrania, kable, ziemia, papier, drewno, plastik. Wiele z tych przedmiotów może być niebezpieczne dla zdrowia lub życia kotów. 


Rasa ta słynie z niesłychanego apetytu. Większość z tych kotów lubi próbować nowych smakołyków i ma na nie ochotę o każdej porze dnia. Warto zatem od małego przyzwyczajać pupila do dobrej, wysokomięsnej karmy, która nasyci go i zadowoli, a w późniejszym wieku bardziej pilnować jego masy ciała, tak aby nie dopuścić do nadwagi.

 

Wybierając kota syjamskiego bardzo ważny jest dobór odpowiedniej i dobrej hodowli. Kot z legalnej, dbającej o zdrowie i dobrostan kotów hodowli cieszy się zdrowszym i dłuższym życiem. Cena kota syjamskiego zależna jest od osobnika, oscyluje w granicach od 1 500 do 2 000 zł.

Matka kota syjamskiego z młodymi kociakami.Kot syjamski charakter 

Koty syjamskie są bardzo radosnymi, żywiołowymi i pewnymi siebie kotami. Wszędzie ich pełno, zawsze chcą być w centrum uwagi, a przy braku atencji ze strony opiekunów dosadnie się jej domagają. Syjamy wokalizują dużo, długo i głośno. Brak pieszczot, zabawy, nie podanie na czas posiłku lub ignorowanie kota będzie skutecznie nagłośniony. Są przy tym bardzo pomysłowe, często zmieniają intonację i ton miauczenia. 

Przez niektórych wielbicieli rasy, koty syjamskie zyskały przydomek „psiego charakteru”. Uwielbiają one towarzystwo ludzi i innych zwierząt. Same zaczepiają, przynoszą zabawki i pragną się bawić. Swoich opiekunów nie chcą opuszczać nawet na krok. Mają jednak dosyć dominujący charakter, a dodatkowo nie znoszą nudy. To dla nich wyniszczające i może powodować niepożądane zachowania. Muszą mieć dużo przestrzeni, jeżeli nie poziomej to pionowej. Wszelakie wysokie miejsca widokowe, drapaki, huśtaweczki, tory wyścigowe to dla nich coś pięknego. Poza wysiłkiem fizycznym lubią także wysiłek psychiczny. Przy odrobinie cierpliwości i konsekwencji można nauczyć je wielu sztuczek oraz komend. Są to koty inteligentne i lubią pracę z ludźmi. Szybko adaptują się do nowych warunków.Te piękne koty są wiernymi i cierpliwymi przyjaciółmi na długie lata. Średnia długość życia kotów syjamskich to 15 – 20 lat. Swoją energię i radość życia roztaczają wkoło, powodując uśmiech na twarzy każdego kotoluba.Ciekawostki o kotach syjamskich:

 • Odmiana półdługowłosa kotów syjamskich to koty balijskie – powstałe w Stanach Zjednoczonych, przez mutację genów w miotach kotów syjamskich

 • Koty tajskie to rasa mająca nawiązywać do wyglądu syjamów sprzed lat 50. Tak jak pierwotne koty syjamskie, koty tajskie są muskularne, a ich tułów jest wydłużony

 • Niegdyś koty te mieszkały w świątyniach oraz należały do osób majętnych i szlachetnie urodzonych

 • Dawniej zez lub złamany ogon, do których to wad syjamy mają predyspozycje, uważane były za królewskie cechy

 

 

Karolina Łuszczyk

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość
11000232
 

Producent: 

TRIXIE

wysyłamy w 48 godziny

3539
149.80  159.80   

Linia produktowa: 

Josera Festival Adult, 

Waga opakowania (kg): 

15, 

Wielkość pupila: 

Uniwersalne, 

Producent: 

JOSERA

Faza życia: 

Dorosły, 

Wiek pupila od: 

12 miesiąca, 

Białko dominujące: 

Drób

Karma Super Premium dla psów Josera Festival Bezglutenowa karma dla wybrednych, dorosłych psów średnich i dużych ras Swoją wyjątkową smakowitość karma zawdzięcza granulkom otoczonym w pysznym sosie oraz dodatkowi łososia. Może być podawana w formie...
Kupując ten produkt otrzymasz: 37 pkt
wysyłamy w 48 godziny
+

55093
37.98   

Wielkość pupila: 

Rasy duże, 

Waga opakowania (kg): 

1.4, 

Producent: 

ROYAL CANIN

Faza życia: 

Dorosły, 

Białko dominujące: 

Produkty pochodzenia zwierzęcego

Royal - Canin Maxi Adult Zalety Skład Opinie eBook Promocje Pytania i porady Maxi Adult Rozwiązanie żywieniowe opracowane specjalnie dla dorosłych psów, powyżej 15 miesiąca życia, ras dużych, o masie ciała 26-44 kg. Dowiedz się...
Kupując ten produkt otrzymasz: 9 pkt
wysyłamy w 48 godziny
+