Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Kot balijski – najważniejsze informacje o rasie. Encyklopedia kotów

Jakimi cechami wyróżnia się potomek kota syjamskiego? Skąd się wzięła ta rasa? Czy kot balijski pochodzi z Indonezji? Przeczytaj, najważniejsze informacje o tej niezwykłej rasie.


Kot balijski pochodzi od kota syjamskiego – przeczytaj, czy cechuje go taki sam charakter i usposobienie, oraz jakie są charakterystyczne cechy jego wyglądu.

 

Kot balijski leży na parapecie.

 

Kot balijski – pochodzenie

Kot balijski – wbrew nazwie – nie pochodzi z Bali. Rasa powstała wskutek wyselekcjonowania z hodowli kotów syjamskich tych z długim włosem w latach 50. XX wieku. To amerykańcy hodowcy odkryli potencjał rasy i zaczęli hodować syjamczyki długowłose w ramach celowych hodowli pod nazwą „kot balijski”. Skąd ta nazwa? Podobno ze skojarzenia ich charakteru, długiego futra i eleganckich ruchów z balijskimi tancerzami.

W Polsce istnieje kilka oficjalnych hodowli kotów balijskich, nie jest to jednak tak popularna rasa jak koty syjamskie.

 

 

Kot balijski– wygląd i sylwetka

Koty balijskie to średniej wielkości, smukłe, muskularne zwierzęta. Ważą średnio 4 - 5 kg i mierzą około 30 cm. Z wyglądu przypominają koty syjamskie z podłużnym ciałem i trójkątną głową. Ich sierść jest jednak w przeciwieństwie do syjamów długa i puszysta – podobnie ogon.

Głowa kotów balijskich jest średniej wielkości, proporcjonalna do reszty ciała – bardziej okrągła niż u syjamów. Klinowata – klin zaczyna się od nosa i rozszerza stopniowo aż do uszu. Czaszka wypukła, podbródek i szczęki silne. Oczy kotów balijskich są intensywnie niebieskie o migdałowym kształcie. Uszy duże, szerokie u nasady, osadzone nisko na przedłużeniu linii klina, porośnięte wewnątrz delikatnym włosem.

Balijczyki mogą mieć tylko umaszczenie colorpoint i maść w kolorze: Seal point, czekoladowy point, niebieski point, liliowy point, rudy point, kremowy point, szylkretowy point, pręgowany point, biały.

 

 

Kot balijski – cena

Zakup kota balijskiego w Polsce to koszt około 2000 tys. zł. Ostateczne cena zależy od renomy hodowli i przeznaczenia zwierzęcia.

 

Kot balijski to odmiana długowłosa kota syjamskiego.

 

Kot balijski – charakter i zachowanie

Balijczyki to koty o zbliżonym charakterze do kotów syjamskich – są wyjątkowo aktywne i bardzo rozmowne. Są przyjazne wobec ludzi i lubią być w centrum zainteresowania. Najważniejsza jest dla nich zabawa – szczególnie z właścicielem. Kot ten potrzebuje dużo ruchu, biegania i skakania – dlatego niezbędne są w domu wszelkie drabinki i wysokie drapaki. Kot ten chętnie aportuje piłkę lub bawi się wędką. Idealne dla tego inteligentnego kota są gry dla kota - wprost uwielbia wyzwania i rozwiązywanie zagadek.

Kot ten doskonale nadaje się do domu z dziećmi – pod warunkiem, że dzieci będą nauczone obchodzić się z kotami. Duża aktywność dzieci i chęć zabawy z pewnością będzie doceniona przez balijczyka.

Z innymi kotami balijczyk może się dogadać, o ile każdy z kotów będzie miało swoją, wystarczająco dużą przestrzeń. Z psami mieszkającymi pod jednym dachem z reguły kot balijski dogaduje się bardzo dobrze – wręcz możliwa jest piękna przyjaźń między – gatunkowa. A wszystko to w wyniku nieco psiego usposobienia kota balijskiego i jego ogromnej ciekawości i otwartości na nowe bodźce.

Kot balijski bardzo przywiązuje się do właściciela – potrafi chodzić za nim krok w krok przez większość dnia. Zwykle jest też ufny wobec obcych, ale jak każdy kot woli jak to on decyduje o tym czy i kto się do niego zbliża. Zwykle jednak kieruje nim ciekawość i dość szybko się oswaja, aby sprawdzić z kim, lub czym ma do czynienia.

Balijczyk nie lubi samotności i nudy. Znudzony potrafi sporo spsocić. Uwagi od właściciela domaga się jednak głównie wokalnie – potrafi podobnie jak kot syjamski miauczeć donośnie i do skutku – w wielu intonacjach.

 

 

Kot balijski – pielęgnacja i żywienie

Balijczyki są bardzo łatwe w utrzymaniu i pielęgnacji. Szczotkowanie i czesanie raz w tygodniu wystarczy, by zadbać o futro balijczyka. Koty te linieją dwa razy w roku – na wiosnę i jesienią – nie gubią jednak szczególnie dużej ilości sierści.

Niestety ze względu na brak podszerstka kot ten źle znosi mrozy i zbyt wysokie temperatury.

Koty te nie mają szczególnych wymagań żywieniowych. Można je karmić wysokiej jakości karmą bytową przeznaczoną dla ras długowłosych. Trzeba jednak uważać na ich apetyt – podobnie jak koty syjamskie, koty balijskie bywają łakomczuchami. Zwłaszcza że podczas aktywnej zabawy spalają sporo kalorii. Dzięki dużej porcji ruchu nie mają szczególnych tendencji do otyłości, niemniej trzeba uważać, aby ich dieta była dobrze zbilansowana.

Balijczyki nie są bardziej chorowite od innych ras, ale mogą je dotknąć niebezpieczne choroby typowe dla tej rasy. Szczególnie kardiomiopatia przerostowa, czyli zgrubienie mięśnia sercowego, stopniowy zanik siatkówki - mogący prowadzić do ślepoty, oraz amyloidoza (skrobiawica) nerek – dziedziczna, nieuleczalna choroba nerek. Częstym schorzeniem jest także zez.

Kot balijski żyje od 15 do 20 lat.




Natalia Bąk

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość