Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Zapalenie spojówek u kota - przyczyny, objawy

Jak się objawia stan zapalny oka u kota? Kiedy koniecznie trzeba udać się do weterynarza, a kiedy można skorzystać z domowych sposobów na zapalenie spojówek u kota? Przeczytaj, jakie są przyczyny chorób oczu u kota i jak się je leczy.


Zapalenie spojówek należy do najpowszechniejszych schorzeń kocich oczu. Dlatego każdy właściciel powinien wiedzieć, jak się objawia, jakie są jego przyczyny i w jaki sposób należy je leczyć.

 

Kot z chorymi oczami.

 

Zapalenie oczu u kota

Kocie oczy są wrażliwym narządem i narażone są na szereg chorób. Do najpopularniejszych należą: zapalenie spojówek, wypadniecie trzeciej powieki, zatkanie kanalików łzowych, jaskra, zaćma, koci katar. Na szczęście większość z tych schorzeń daje widoczne objawy, a w porę zdiagnozowane nie stanowią zagrożenia dla życia kota. Jednak każdą z tych chorób należy niezwłocznie wyleczyć, bo nieleczone mogą nieść poważniejsze konsekwencje.

 

 

Zapalenie spojówek u kota - objawy

Do objawów zapalenia spojówek przede wszystkim należy zaczerwienienie oka, opuchnięcie i ropna wydzielina. Pojawia się też świąd, więc kot może próbować ocierać się okiem o inne przedmioty. Dodatkowo kot może mrużyć źrenice, być niespokojny (lub wręcz przeciwnie – ospały) oraz stracić apetyt. Zapaleniu spojówek towarzyszy dyskomfort, ale nie ból. Zapalenie może dotykać w początkowej fazie tylko jedno oko, więc już wtedy należy reagować.

Ważnym objawem jest powojawienie się trzeciej powieki nachodzącej na oko kota.

 

 

Jak leczyć zapalenie spojówek u kota?

Jeżeli zauważymy niepokojące zmiany na oczach kota, należy bezwzględnie udać się do lekarza weterynarii. Ponieważ samodzielnie możemy postawić błędną diagnozę i za zapalenie spojówek uznać objaw gorszej choroby. Jeżeli jednak weterynarz potwierdzi nasze przypuszczenia – najpewniej zaleci zakrapianie kocich oczu kroplami, konieczne mogą być tabletki lub zastrzyki, a dodatkowo może być konieczne stosowanie maści z antybiotykiem – jeżeli pojawiła się wraz z zapaleniem infekcja bakteryjna.

 

 

Jakie są przyczyny zapalenia spojówek u kota?

Stan zapalny kocich oczu może mieć wiele przyczyn. Może być on skutkiem urazu mechanicznego, zakażenia wirusami lub bakteriami, albo występować na tle alergicznym. Statystycznie to właśnie wirusy i bakterie w największej mierze odpowiadają za kocie zapalenie spojówek. Najczęstszym patogenem jest FHV-1, atakujący spojówki oraz rogówkę, następnie Chlamydofila felis, Mycoplasma spp. oraz Bordetella bronchiseptica. Zapaleniem spojówek koty najczęściej zarażają się od innych kotów.

 

Widoczna trzecia powieka u kota może być objawem chorych oczu.

 

Chlamydiowe zapalenie spojówek u kota

Zapalenie spojówek u kota jest w głównej mierze przyczyną zakażenia chlamydią. Do zarażenia najczęściej dochodzi podczas bezpośredniego kontaktu z chorym zwierzęciem – dlatego najczęściej choroba ta dotyka koty żyjące w dużych skupiskach – schroniskach czy hodowlach. Najbardziej wrażliwe na zakażenie są zwierzęta młode tj. pomiędzy 5. a 12. tygodniem życia. Niestety kot może zarażać nawet kilka tygodni od ustąpienia objawów, a dodatkowo choroba może przechodzić tylko w fazę utajoną i nawracać.

 

 

Jak długo trwa zapalenie spojówek u kota?

Czas leczenia jest zależny w dużej mierze od stopnia zapalenia i od tego czy nie doszło do nadkażenia bakteryjnego, ale zwykle trwa kilka dni, ale może też sięgną nawet kilku tygodni. Niestety ma skłonność do nawrotów – szczególnie jeżeli przyczyną jest reakcja alergiczna lub chlamydia.

 

 

Chlamydia – zakażenie od kota

Jeżeli nasz kot ma zapalenie spojówek, powinniśmy szczególnie dbać o higienę, bo istnieją badania mówiące o tym, że bakteria może powodować zapalenie rogówki oraz spojówek u ludzi. Rzadsze doniesienia informują o przypadkach poważnej choroby ogólnoustrojowej lub zapaleniu płuc ludzi.

 

 

Jak dbać o kocie oczy?

Niektóre koty, zwłaszcza te z długą sierścią – wymagają szczególnej dbałości o okolicę oczu. Zaleca się wówczas przemywać ją wacikami przeznaczonymi do higieny kocich oczu, czystą wodą lub solą fizjologiczną - zawsze od strony wewnętrznej do zewnętrznej oka. Warto również regularnie szczepić kota na chlamydie. Nie jest to szczepienie obowiązkowe kota, ale zalecane szczególnie wtedy, kiedy kot ma styczność z innymi kotami.

Warto również wspierać koci wzrok i odporność odpowiednią suplementacją witaminami dla kotów  - zawsze w porozumieniu z lekarzem weterynarii.

 

Kot z zaczerwienionymi oczami.

 

Domowe sposoby na zapalenie spojówek u kota

Na koniec warto wspomnieć, że nie istnieją domowe sposoby na wyleczenie zapalenia spojówek u kota. Wręcz przeciwnie – przemywając np. kocie oczy ziołami lub samodzielnie dobierając krople do oczu – możemy mu bardzo zaszkodzić np. wywołując dodatkową reakcję alergiczną.

Problem samodzielnego leczenia może być o tyle poważny, że jak wspomniano wyżej – przyczyną zapalenia spojówek często jest chlamydia. Nieleczone zapalenie spojówek po pewnym czasie może samoistnie przejść w stan bezobjawowy, podczas gdy kot nadal jest chory i nadal zaraża.

Dlatego tak ważne jest, aby zagadnienia kociego zdrowia każdorazowo konsultować z weterynarzem.Natalia Bąk

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość