Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Jak widzi kot? Jak wygląda jego świat i czy jest kolorowy?

Kocie oczy mają dość charakterystyczną budowę, znacznie różniącą się od anatomii ludzkiego narządu wzroku. Zapewnia to kotom możliwość doskonałej obserwacji otoczenia. Umiejętność ta stanowi warunek przetrwania u dziko żyjących osobników.



Kocie oczy różnią się od ludzkich przede wszystkim specyficzną budową siatkówki. Czworonogi dostrzegają z wielką rozdzielczością drobne detale oraz najmniejszy nawet ruch przy minimalnym oświetleniu. Ich świat ma niebiesko-zielono-fioletowe barwy. Ten niewielki zakres spostrzeganych kolorów nie przeszkadza jednak kotom w życiowych aktywnościach, spośród których najistotniejszą jest polowanie. 

 Czworonogi dostrzegają z wielką rozdzielczością drobne detale oraz najmniejszy nawet ruch przy minimalnym oświetleniu. Ich świat ma niebiesko-zielono-fioletowe barwy.



Jak zbudowane jest oko kota?

Podobnie jak u ludzi, u kotów występują takie elementy gałki ocznej, jak rogówka, tęczówka, soczewka i siatkówka. Przestrzenie oka wypełnione są cieczą wodnistą i ciałem szklistym. Ochronę narządu wzroku stanowią powieki. Już w tym przypadku pomiędzy budową ludzkich i kocich oczu zaznaczają się wyraźne różnice – u kota stwierdza się obecność trzeciej, niewidocznej zazwyczaj powieki, tzw. migotki, która pełni istotną funkcję w nawilżaniu i oczyszczaniu rogówki. Jeśli chodzi o źrenicę, u kota nie jest ona okrągła jak u człowieka – zwężona przybiera kształt szczeliny.



Najważniejsze różnice dotyczą elementu znajdującego się w tylnym segmencie oka – siatkówki. Jest to złożona, wielowarstwowa struktura, która odpowiada za przetwarzanie impulsów świetlnych w elektryczne. Spełnia więc tę samą rolę, co matryca o dużej rozdzielczości w cyfrowym aparacie fotograficznym. W siatkówce znajdują się dwa rodzaje receptorów światła – czopki i pręciki. Tych pierwszych jest u kotów mniej niż u człowieka, a drugich – odpowiedzialnych za widzenie w słabych warunkach, choć tylko w odcieniach szarości – wielokrotnie więcej. Dodatkowo czułość kociej siatkówki podnosi znajdująca się pod nią, odbijająca światło błona. Dzięki temu zachodzi efekt wzmocnienia bodźców wzrokowych – wpadające do oka promienie, które „nie trafiły” w receptor albo już przez niego przeszły, są odbijane i mogą ponownie pobudzić siatkówkę.

 

Wielka ilość pręcików umożliwia im dostrzeganie bardzo drobnych szczegółów obrazu i nawet minimalnych ruchów. Czułość siatkówki i działanie błony odblaskowej pozwala na dobre widzenie przy oświetleniu, które dla człowieka jest zbyt słabe.



Jak koty widzą świat?

Dzięki opisanym odmiennościom koty widzą świat inaczej niż człowiek. Wielka ilość pręcików umożliwia im dostrzeganie bardzo drobnych szczegółów obrazu i nawet minimalnych ruchów. Czułość siatkówki i działanie błony odblaskowej pozwala na dobre widzenie przy oświetleniu, które dla człowieka jest zbyt słabe. Koty mogą więc swobodnie poruszać się w nocy i polować. Uważa się, że w zupełnej ciemności nie widzą nic, choć według niektórych doniesień mogą odbierać część impulsów z zakresu bliskiego ultrafioletu.



Warto wiedzieć, że wzrok nie jest jedynym zmysłem, który czyni z kotów doskonałych łowców i pozwala im sprawnie poruszać się w niemal całkowitych ciemnościach. Obok znakomitego węchu i słuchu niezwykle istotnym receptorem są także wibrysy (wąsy), które umożliwiają czworonogom aktywne badanie przestrzeni.

 



Jak kot widzi kolory?

Oczy kota zawierają czopki – receptory odpowiedzialne za widzenie barwne – rozpoznające dwa z głównych odcieni. Człowiek zaś ma trzy rodzaje czopków – każdy wrażliwy na inny kolor światła. Dlatego koty nie widzą czerwieni. Barwy zawierające taką składową są widziane przez koty odmiennie niż przez ludzi. Koci świat jest niebiesko-fioletowo-zielony, oczywiście tylko wtedy, kiedy oświetlenie jest dobre. Po zmroku koty, tak jak ludzie, widzą obraz jedynie w odcieniach szarości.

 

Obok znakomitego węchu i słuchu niezwykle istotnym receptorem są także wibrysy (wąsy), które umożliwiają czworonogom aktywne badanie przestrzeni.



Jak koty widzą ludzi?

Koty doskonale rozpoznają sylwetki ludzi i charakterystyczne ruchy różnych osób. Potrafią też dostrzec najmniejsze nawet drgnięcie powieki czy palca. Słabo radzą sobie natomiast ze szczegółami, zwłaszcza widzianymi z bliska. Optymalna odległość patrzenia to dla kota kilka metrów, co może tłumaczyć fakt, że zwierzęta wolą przyglądać się swoim opiekunom z pewnego dystansu. Rozróżnianie detali nie jest jednak dla kotów niezbędne do rozpoznawania poszczególnych osób. W tym pomagają im doskonały węch i słuch.

 

 

Anna Dobroń

Milena Kostrubiec

 

 

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość