Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Charczenie u kota - co może oznaczać?

Charczenie u kota to sygnał ostrzegawczy, którego nie możesz lekceważyć. Może oznaczać lekką infekcję, chęć odkłaczenia poprzez wymioty, ale także zarażenie wirusem FIV, ciało obce w przełyku lub nowotwór. Przeczytaj artykuł, w którym opowiemy Ci, co oznacza charczenie u kota, kiedy musicie pędzić do weterynarza, jak diagnozować i leczyć chorego kotka, żeby mu pomóc.

 

Kot charczy - co to może oznaczać?.

 

Dziwne charczenie u kota – sos dróg oddechowych!

Kot charczy, kiedy wydaje z siebie szorstki, wibrujący i niezbyt przyjemny dźwięk. Charczenie powstaje w drogach oddechowych, w których przepływ powietrza jest w jakiś sposób zakłócony. Zwężenie, częściowa blokada dróg oddechowych może mieć miejsce w nosku, krtani, tchawicy, gardle albo w oskrzelach. Naukowcy, którzy w Journal of Feline Medicine and Surgery czy Veterinary Clinics of North America: Small Animal Practice opublikowali badania nt. problemów z charczeniem u kotów podpowiadają opiekunom mruczków, żeby zwracali uwagę na częstotliwość, charakter i przede wszystkim intensywność charczenia, bo to one pomagają namierzyć chore miejsce i ustalić dalsze kroki.

 

Charczenie przy oddychaniu u kota – 8 powodów do niepokoju

Dziwne charczenie u kota ma różne przyczyny – oto najczęstsze z nich:

1. Infekcje górnych dróg oddechowych:

bardzo często przyczyną charczenia kota są stany zapalne dróg oddechowych powstałe w wyniku infekcji. Infekcja powoduje obrzęk, wysięk śluzu, co skutkuje trudnością w oddychaniu i swobodnym przepływie powietrza. Infekcja może być błaha, może też oznaczać obecność groźnego wirusa (FIV – kocie AIDS), który osłabia układ odpornościowy zwierzaka. Inne wirusy, które odpowiadają za infekcje dróg oddechowych to wirus FHV-1 i FCV oraz bakterie, które są sprawcami zapalenia błony śluzowej nosa, tchawicy czy gardła.

Na ryzyko zakażenia są bardziej narażone koty żyjące w dużych skupiskach (schroniska) i koty wychodzące, które spotykają inne koty na dworze. Jeśli chcesz zabezpieczyć swojego kota przed wychodzeniem z domu, zastosuj siatkę na balkon, stwórz pupilowi domowy ogród.

 

2. Ciało obce w drogach oddechowych:

wymaga pilnej wizyty u weterynarza – kot charczy, bo do dróg oddechowych mógł dostać się fragment zabawki, ostre źdźbło trawy, igła, haczyk, duży kawałek jedzenia. Przyczyną zablokowania górnych dróg oddechowych mogą być też kule włosów – pamiętaj o profilaktycznym wyczesywaniu kota. Pomocna może okazać się też karma odkłaczająca lub specjalne preparaty odkłaczające dla kota.

 

3. Polipy nosogardzielowe:

młode koty mogą cierpieć na polipy nosogardzielowe, czyli niewielki rozrost tkanek w nosku czy w gardle. Niewielki, nie znaczy bezpieczny, bo polipy utrudniają oddychanie, a niejednokrotnie nawet sprawne jedzenie.

 

4. Paraliż krtani:

przyczyną charczenia może być tez dysfunkcja nerwów odpowiedzialnych za prawidłową pracę mięśnie krtani. Rzadko się zdarza, co nie znaczy, że możemy to wykluczyć.

 

Dlaczego kot charczy?

 

5. Chore serce:

kardiomiopatia przerostowa (HCM) także może przyczyniać się do niepokojącego charczenia u kota. Ta cicha choroba serca może prowadzić do obrzęku płuc i gromadzenia się płynu w jamie opłucnej – efekt? Duszność i charczenie.

 

6. Alergia i kocia astma:

koty tak jak i my cierpią na różne alergie, które wywołują astmę. Alergenem może być kurz, dym z papierosa czy pylące rośliny. Kocia astma powoduje nadprodukcję śluzu i nienaturalny skurcz oskrzeli, co prowadzi do duszności, której niejednokrotnie towarzyszy dziwne charczenie kota.

 

7. Zapadanie tchawicy:

częściej pojawia się u psów małych ras i psów ras brachycefalicznych, ale może dotknąć też kota – zwłaszcza z krótkim pyskiem jak pers czy kot egzotyczny. Na skutek zwężenia tchawicy kot charczy i kaszle: niepokojące objawy występują głównie podczas ruchu i dużych emocji.

 

8. Rak:

niestety, nasze kociaki mogą chorować na raka. Rak nosa, gardła, płuc czy krtani uniemożliwia płynne oddychanie poprzez ucisk dróg oddechowych. Koty cierpiące na raka mogą charczeć podczas oddechu, mierzą się z dusznościami, wysiękiem z nosa, w zaawansowanym stadium nie mogą już jeść. Im szybciej zostanie postawiona diagnoza – tym lepiej.

 

Charczenie przy próbie wymiotowania u kota

Kot może też charczeć podczas wymiotów. Nie jest to normalne i zawsze wskazuje na jakąś trudność: zakłaczenie, ciało obce w przełyku (znamy historię kota, który połknął metrowy sznurek i konieczna była operacja), refluks. Pamiętaj o zapewnieniu pupilowi bezpiecznych zabawek dla kota, drapaka, które pozwolą mu zaspokoić jego łowieckie, kocie potrzeby. Kot, który się nudzi może oznaczać kłopoty w postaci: zjedzonego sznurka, podartych zasłon czy dziurek w kanapie.

 

Charczenie i kaszel mokry u kota – co znaczy?

Oprócz wyżej wymienionych chorób charczenie połączone z mokrym kaszlem może świadczyć o zapaleniu płuc, obrzęku płuc – nagromadzeniu płynu w pęcherzykach płucnych z powodu zatrucia lub chorób serca. Charczenie i mokry kaszel mogą zwiastować też pasożyty płucne, na przykład nicienie.

 

Dziwne charczenie u kota – kiedy sprawa jest poważna!

Każde dziwne charczenie u kota powinno zwrócić nas zaniepokoić, tym bardziej, jeśli nieprzyjemny dźwięk jest nowy, częsty, intensywny i przybiera na sile. Jeśli Twój kot zacznie charczeć, a do tego zaobserwujesz choćby jeden z poniższych objawów:
  • duszność: kot oddycha przez otwarty pyszczek, oddycha „brzuchem”,
  • apatię: kot nie je, dużo śpi, izoluje się,
  • niedotlenienie: kociak ma siny/niebieskawy język lub dziąsła,
  • ból: izolacja, agresywna reakcja na dotyk,
  • wydzielinę z pyszczka, nosa, oczek: może mieć nieprzyjemny zapach, jest przeźroczysta lub krwista,
  • gorączkę,
  • nietypową zmiana głosu: dziwny dźwięk podczas miauczenia,

niezwłocznie zapakuj pupila do transportera i ruszajcie do weterynarza, bo zwlekanie odbije się na zdrowiu kotka, a czasem może kosztować go i życie.

Może zaciekawić Cię też artykuł: Ile wynosi prawidłowa temperatura kota? Jak rozpoznać gorączkę lub wychłodzenie mruczka

 

Co zrobić, jak kot charczy?

 

Charczenia u kota – diagnostyka

Diagnostyka zaczyna się w Twoim domu, kiedy zauważysz pierwsze charczenie u kota. Pamiętaj, że Twoim zadaniem jest ocena intensywności i częstotliwości charczenia oraz sprawdzenie objawów towarzyszących. Podczas wizyty u weterynarza lekarz przeprowadzi wywiad i badanie kliniczne – im więcej info dostarczysz weterynarzowi – tym lepiej. W zależności od zaleceń lekarza i wstępnej diagnostyki pupil może mieć wykonane takie badania jak:
  • badanie krwi,
  • endoskopię dróg oddechowych i jelit w celu namierzenia ciała obcego i usunięcia polipów,
  • tomografię lub rezonans magnetyczny (bardziej szczegółowe obrazowanie, które pomaga dokładniej zbadać zmiany – polipy, narośla, guzki),
  • RTG klatki piersiowej, szyi,
  • badanie kału,
  • badanie pod kątem obecności wirusów i bakterii (FHV-1, FCV, FIV),
  • echokardiografię (pod kątem chorób serca),
  • cytologię płynu, tkanek (pod kątem nowotworu).

Charczenia u kota – leczenie

Leczenie kota zależy od diagnozy. W przypadku infekcji pomagają antybiotyki, leki przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze, w przypadku duszności, astmy i zapalenia oskrzeli stosuje się leki rozszerzające oskrzela lub kortykosteroidy. Objawy duszności łagodzi też tlenoterapia. Jeżeli u kota występują polipy, guzy lub badania wykazują obecność ciała obcego – usuwa się je chirurgicznie. W przypadku nowotworu stosuje się też radioterapię, chemioterapię, terapię celowaną lub leczenie paliatywne. Leki wykrztuśne pomagają pobyć się uciążliwej wydzieliny z dróg oddechowych. W przypadku chorób serca stosuje się farmakoterapię, suplementację, często zmianę diety.

 


Przeczytaj też artykuł: FIV - jak przebiega kocie AIDS i czy można leczyć tę chorobę?


Dominika Tarnacka

Zdjęcia: Canva.com

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość