Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Kot egzotyczny – pochodzenie, wygląd, charakter i pielęgnacja

Kot egzotyczny, zwany potocznie egzotykiem, to sztucznie wyhodowana rasa, będąca skrzyżowaniem kota perskiego z amerykańskim krótkowłosym. Wyglądem przypomina persy i ma podobną do nich, łagodną osobowość. Jest jednak łatwiejszy w pielęgnacji ze względu na krótką sierść.

 

Międzynarodowa nazwa kotów egzotycznych to Exotic lub Exotic Shorthair. Początkowo zwierzęta nazywano sterilngami (od ang. sterling silver – srebro wysokiej próby), ponieważ hodowla kotów egzotycznych obejmowała wyłącznie osobniki o srebrzystej barwie. Nazwę zmieniono, gdy u rasy pojawiły się też inne kolory okrywy włosowej.

 

 Koty egzotyczne są rasą dosyć młodą, stworzoną w 60 latach XX wieku.

 

Pochodzenie kotów egzotycznych

Koty egzotyczne to bardzo młoda rasa – wyhodowano je w Stanach Zjednoczonych w latach sześćdziesiątych XX wieku. Pierwsza próba miała na celu uzyskanie srebrnego umaszczenia u amerykańskiego kota krótkowłosego (odpowiednika kotów europejskich za Oceanem). W tym celu skrzyżowano go ze srebrnym persem. Potencjał nowej rasy doceniła Jane Martinke, która w 1966 doprowadziła do jej zarejestrowania przez amerykańskie Stowarzyszenie Miłośników Kotów (CFA). W puli genetycznej egzotyków z czasem prawdopodobnie pojawił się m.in. kot rosyjski niebieski i kot burmański. Standardem rasy stało się podobieństwo budowy ciała do persa – egzotyczny kot różni się od niego długością okrywy włosowej.

 

 

Sylwetka kota egzotycznego

Egzotyki to koty średniej wielkości – ważą 3–6 kg i mierzą około 30–35 cm (bez ogona). Zwierzęta te mają krągłą sylwetkę i dość masywną budowę. Są dobrze umięśnione. Ich głowa jest okrągła, szeroka, osadzona na krótkiej, grubej szyi. Koty egzotyczne mają niewielkie, zaokrąglone na końcach, nisko osadzone uszy oraz duże, okrągłe, szeroko rozstawione oczy, których kolor zależy od umaszczenia. Podobnie jak u persów, nos egzotyków jest krótki, spłaszczony, z mocno zaznaczonym stopem (zagłębieniem między oczami). Koty egzotyczne mają krótkie kończyny zakończone zaokrąglonymi łapami oraz relatywnie krótki, ale proporcjonalny, puchaty ogon. Sierść zwierząt może mieć rozmaite umaszczenie, jest krótka (choć nieco dłuższa niż u kotów krótkowłosych), gęsta (z dużą ilością podszerstka), jedwabista, lekko odstająca od ciała.

 

 

Charakter kotów egzotycznych

Krótkowłose egzotyczne koty to – tak samo jak persy – zwierzęta bardzo łagodne i przyjacielskie. Są inteligentne, ciekawe świata, ale równocześnie dosyć leniwe. Są odpowiednimi zwierzętami dla dzieci i wiernymi, niekłopotliwymi towarzyszami dla seniorów. Przy dobrym wprowadzeniu, dobrze adaptują się w nowym otoczeniu i „dogadują” z innymi czworonogami.

Koty egzotyczne mają wesołe usposobienie i chętnie się bawią (instynkt łowiecki jest u nich wyraźniej zaznaczony niż u persów). Potrafią same zająć się sobą – wystarczy zapewnić im dostęp do drapaka i interaktywnych zabawek. Najbardziej jednak lubią towarzystwo opiekuna. Mocno przywiązują się do ludzi, uwielbiają pieszczoty. Nie są jednak w najmniejszym stopniu nachalne. To spokojne, ciche zwierzęta, które nie starają się zwracać na siebie uwagi inaczej, jak tylko milczącym wyczekiwaniem.

 

 Usposobienie kotów egzotycznych jest łagodne i przyjacielskie. Jednak jak każdemu kotu należy zapewnić im możliwość spełniania potrzeb gatunkowych.

 

Zdrowie kotów egzotycznych

Koty egzotyczne żyją średnio 12–15 lat. Osiągają dojrzałość płciową później niż większość ras. Zwykle cieszą się lepszym zdrowiem i odpornością niż ich perscy kuzyni, ale podobnie jak oni narażeni są na szereg schorzeń genetycznych, takich jak:

  • wielotorbielowatość nerek i stany zapalne dróg moczowych,
  • kardiomiopatia przerostowa prowadząca do niewydolności serca,
  • przepuklina przeponowa, czyli przemieszczanie się trzewi do osierdzia,
  • przeciek wrotno-systemowy ograniczający możliwość fizjologicznej detoksykacji organizmu,
  • choroby narządu wzroku – zanik siatkówki, sekwestracja rogówki, nadmierne łzawienie oczu,
  • spowodowane deformacją czaszki (brachycefalią) choroby zębów, przyzębia oraz problemy z oddychaniem.

 

 

Pielęgnacja kotów egzotycznych

Koty egzotyczne nie wymagają wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Ich krótką sierść wystarczy szczotkować raz w tygodniu, najlepiej przeznaczonym do tego celu furminatorem. Trzeba się liczyć z intensywnym linieniem tych czworonogów, choć zostawiają one zdecydowanie mniej sierści niż koty perskie. Codzienną uwagę należy poświęcić łzawiącym oczom egzotyków – przemywać je wacikiem nasączonym specjalnym płynem do pielęgnacji oczu, by uniknąć infekcji w obrębie spojówek i skóry pyszczka. Z powodu wrodzonej skłonności do nadwagi wskazana jest także stała kontrola diety kotów egzotycznych. Powinny one dostawać wyłącznie wysokiej jakości karmę. Ze względu na kształt czaszki zwierzęta te mogą mieć problem z jedzeniem większości suchych karm i warto postawić na żywienie mokrą karmą dla kota.

 

 

Kot egzotyczny - cena

Koty egzotyczne można kupić w Polsce. Ceny za kociaka wahają się od 1500 do 5000 zł.

Miesięczny koszt utrzymania kota egzotycznego to około 150 zł.

 Koty egzotyczne wymagają częstych wizyt u lekarzy weterynarii. Codziennością powinna się stać również pielęgnacja ich oczu, uszu i okolic nosa.

 

Ciekawostki o kotach egzotycznych

  • Aby zachować czystość rasy kotów egzotycznych, wolno krzyżować je wyłącznie z innymi egzotykami lub z persami. Co ciekawe, z takich krzyżówek rodzą się niekiedy kocięta egzotyczne długowłose. Niektórzy skłonni są wówczas uznawać je za koty rasy perskiej.
  • Słynny bohater kreskówek i komiksów Garfield jest kotem rasy egzotycznej.

 

 Przeczytaj więcej o sławnych kotach.

 

 

Anna Dobroń

Milena Kostrubiec

 

Zdjęcia: Pixabay.com

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość