Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Czy kota trzeba szczepić? Na co zaszczepić mruczka?

Szczepienie kota w Polsce nie jest obowiązkowe. Mając jednak na względzie zdrowie pupila, powinno się go zabezpieczyć przed groźnymi dla zdrowia, a nawet życia, chorobami zakaźnymi. Przykładowymi schorzeniami są koci katar, czyli nosówka, i zapalenie jelit.Szczepienie kota jest bardzo ważne. Powinno się je stosować w przypadku zwierząt wychodzących na dwór, które mają stały kontakt z innymi osobnikami, a przez to narażone są na zakażenie. Warto nim też objąć mruczki przebywające w domu, gdyż nie mają dobrze rozwiniętej samoistnej odporności. Ewentualny kontakt z chorym kotem może okazać się bardzo niebezpieczny.


Szczepienie kota nie może zostać przeprowadzone, jeśli zwierzę jest chore. Pamiętajmy, aby przed każdą szczepionką odrobaczyć zwierzę.


Czy trzeba szczepić kota?

Niektórzy właściciele mruczków uważają, że szczepienie kota to niepotrzebny wymysł, zwłaszcza jeśli nie jest wymagane. Tymczasem szczepienie może uchronić zwierzę przed wieloma trudnymi, a niekiedy wręcz niemożliwymi, do wyleczenia chorobami. Zdarzają się przypadki zachorowania mruczka mimo podania szczepionki, jednak dzięki niej zwierzę przejdzie chorobę znacznie łagodniej. Dodatkowo profilaktyka na pewno okaże się mniej obciążająca finansowo w porównaniu z ewentualnym leczeniem – kosztem leków, zabiegów i wizyt u weterynarza.Szczepienie kota – przeciwwskazania

Szczepienie kota nie może zostać przeprowadzone, jeśli zwierzę jest chore. Wyjątek stanowią choroby przewlekłe. Pamiętajmy, aby przed każdą szczepionką odrobaczyć zwierzę. W innym przypadku szczepionka nie będzie działała prawidłowo. Z podania szczepionki powinno się zrezygnować, kiedy kotka jest w ciąży. Inne ewentualne przeciwwskazania do zaszczepienia wynikają z decyzji lekarza weterynarii. Szczególnym przypadkiem jest szczepionka przeciw kociej białaczce wirusowej. Przed jej podaniem trzeba wykonać test FeLV/FIV. Jeśli kot jest nosicielem wirusa, nie wolno go szczepić, ponieważ może to indukować rozwój choroby.


Pierwsze szczepienie kota

Kocięta przez około 12 pierwszych tygodni życia wyposażone są w przeciwciała ochronne, które przekazała im wraz z mlekiem matka. Odpowiedni moment rozpoczęcia sztucznej profilaktyki jest bardzo ważny, bo naturalna obrona przed drobnoustrojami z czasem słabnie. W związku z tym pierwsze szczepienie kota powinno zostać przeprowadzone w 8–9 tygodniu życia. Maluchom należy wówczas podać szczepionkę przeciwko: zapaleniu jelit (panleucopenia), katarowi kociemu, czyli kociej nosówce (calicivirus, herpesvirus), zapaleniu gardła i krtani (rhinotracheitis). Specjalne kalendarze szczepień ułatwiają zapamiętanie wszystkich zalecanych zabiegów.Ile kosztuje pierwsze szczepienie kota? Szczepionki mogą być podawane jednorazowo bądź w formie 3 w 1. Średnia cena zabiegu zależna jest od miasta oraz weterynarza prowadzącego. Wyżej wymienione szczepienia należy powtórzyć w 12. i 16. tygodniu życia. Rok później wskazane jest szczepienie przypominające. W ciągu życia konieczne jest podawanie kolejnych dawek co 2–3 lata w przypadku kotów niewychodzących, co roku mruczkom przebywającym w większych skupiskach (w domach tymczasowych czy schroniskach) lub zwierzętom wychodzącym.

Kotom zaleca się szczepionkę przeciwko: zapaleniu jelit (panleucopenia), katarowi kociemu, czyli kociej nosówce (calicivirus, herpesvirus), zapaleniu gardła i krtani (rhinotracheitis).

Przeciwko czemu zaszczepić kota?

W zależności od tego, jaki tryb życia prowadzi kot, kalendarz szczepień prezentuje się nieco inaczej. Szczepienie kota domowego, który nie będzie opuszczał domu, może z powodzeniem ograniczyć się do ww. szczepionek. Nie zaleca się podawania kotom niewychodzącym poniższych preparatów, bo ryzyko zarażenia w ich przypadku jest nikłe. Szczepienie kota, który wychodzi z domu, nawet tylko do przydomowego ogródka, powinno obejmować preparaty przeciwko wściekliźnie, chlamydii i białaczce. Warto zastosować je także u kotów podróżujących lub biorących udział w wystawach hodowców.Szczepienie kota na wściekliznę wykonuje się najwcześniej w 12. tygodniu życia. Kolejną dawkę podaje się po roku, a następne co 2–3 lata. Szczepienie kota na białaczkę przeprowadza się około 8. tygodnia życia, a przypominające po 3–4 tygodniach. Następnie zwierzę powinno być doszczepiane co rok. Szczepienie przeciw chlamydii wykonuje się między 8. a 9. tygodniem życia. Dawka kolejna podawana jest po 3–4 tygodniach. Jeśli mruczek narażony był na kontakt z bakterią, konieczne jest coroczne doszczepianie.

 

 

Olga Dąbska

Milena Kostrubiec

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość