Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Encyklopedia kotów: kot rasy tajskiej (Thai)

Koty tajskie, zarejestrowane pod nazwą Thai, są bardzo ciekawą rasą ze względu na sprzeczność odnośnie daty ich powstania. Istnieją głosy, że jest to jedna z najstarszych ras, podobnie jak koty syjamskie. Nie jest to do końca prawdą. Koty tajskie mają odzwierciedlać dawne syjamy, te sprzed lat 50., kiedy to wyglądały one całkiem inaczej. Z biegiem lat hodowla syjamów i selekcja ich hodowców stała się na tyle restrykcyjna i mocna, że powstał całkiem nowy wzorzec rasy. Wielu osobom taka zmiana ich wyglądu się nie spodobała i tak koty tajskie zostały stworzone w celu przywrócenia pierwotnych przedstawicieli kotów syjamskich.

 

Wstępne zarejestrowanie kotów tajskich w organizacji felinologicznej FIFe miało miejsce dopiero w 2015 roku! Zatem są one jedną z młodszych ras. Oficjalnie zostały uznane w 2017 roku.

W odróżnieniu od obecnych kotów syjamskich, tajskie nie mają wyglądu w  typie orientalnym. Nie mają smukłej sylwetki i głowy osadzonej w klin. Są kotami proporcjonalne zbudowanymi z okrągłą czaszką – tak jak syjamy w dawnym typie.

 

 Kociak rasy tajskiej. Od małego te koty są rozgadane i swawolne.

 

Sylwetka kotów tajskich

Koty tajskie należą do IV kategorii według FIFe. Są średniej wielkości, a masa ich ciała powinna mieścić się w granicach 3 – 5 kg. Głowa jest klinowata, średniej wielkości i szerokości. Ciało mają niewiele dłuższe od nóg. Są to koty silne i muskularne, lecz nie ciężkie. Uszy szerokie u podstawy, umiarkowanie duże, z owalnymi końcówkami. U tej rasy oczy są najbardziej charakterystyczne – głęboko i intensywnie niebieskie. Nogi tych kotów są średnio długie, z okrągłymi łapkami. Ogon u podstawy szeroki i lekko zwężający się do zaokrąglonego czubka.

Futro kotów tajskich jest bardzo lśniące, aksamitne i jedwabiste w dotyku. Umaszczenie występuje typu pointed lub tabby pointed. Dopuszczalne są różne kolory futra: od niebieskiego, po rudy, kończąc na ciemnoczekoladowym. Znaczenia występują na pysku, uszach, łapach i ogonie. Sierść ciemnieje wraz z wiekiem i porą roku – im niższa temperatura tym staje się ono ciemniejsze.

 

Dorosły kot rasy tajskiej leży na pościeli. Widać lśniące futro kota.

 

Pielęgnacja kota tajskiego

Koty tajskie należą do ras krótkowłosych. Główną warstwę futra stanowią włosy okrywowe – najgrubsze i najdłuższe. Rasa ta nie posiada zbyt dużej ilości podszerstka, przez co ich sierść nie ma skłonności do kołtunienia się. Jest łatwa w utrzymaniu czystości. Warto co najmniej raz na tydzień przeczesać kota miękką szczotką lub delikatnie zgrzebłem. Zabieg taki poprawia ukrwienie skóry, usuwa martwy włos i rozprowadza naturalny łój – nadając sierści połysk.

Bez wyraźnych zaleceń przez lekarza weterynarii kąpieli leczniczych, nie zaleca się kąpania kotów tajskich. Nie są one zwolennikami wody, w większości przypadków się jej boją i stronią od niej.

 

 

Zdrowie kotów tajskich - ile żyją koty tajskie?

Koty tajskie cieszą się dobrym zdrowiem i długim życiem. Są rasą na wzór tej pierwotnej, dzięki czemu zyskały wytrzymałość i są wolne od wad genetycznych. Średnia długość życia kota tajskiego to aż 15 – 20 lat. Należy jednak pamiętać o regularnych badaniach weterynaryjnych, odrobaczaniu oraz szczepieniu. Dodatkowo, jak wszystkie rasy kotów, tak i tajskie mają predyspozycje do odwodnienia organizmu, co na dłuższą metę może zaowocować schorzeniami nerek, np. ich przewlekłą niewydolnością.

Jako syjamy dawnego typu, tak jak i one, koty tajskie często przejawiają zachowania mające charakter obsesyjno-kompulsywny – tzw. zespół PICA – łaknienie spaczone. Charakteryzuje się on nadmiernym ssaniem, żuciem czy zjadaniem przedmiotów nienadających się do jedzenia.  Mogą to być ubrania, kable, ziemia, papier, drewno, plastik. Wiele z tych przedmiotów może być niebezpieczne dla zdrowia lub życia kotów.

 

Żywienie tej rasy nie różni się od żywienia innych kotów. Ich dieta powinna być jak najbardziej zbliżona do naturalnej, mokra, bogata w mięso, z niewielką zawartością węglowodanów. Warto do każdej podawanej porcji dolewać odrobinę wody.

 

 

Kot tajski - charakter

Jako, że koty tajskie to odzwierciedlenie dawnych syjamów, to mają one bardzo zbliżone do siebie charaktery. Różnią się tylko w paru kwestiach, m.in. w opanowaniu. Koty tajskie są spokojniejsze od syjamskich, aczkolwiek są tak samo rozgadane. Jest to rasa z natury pogodna, przyjacielska i ciekawska. Lubią być w centrum uwagi, głośno i dosadnie domagają się atencji ze strony opiekuna. Są inteligentne, szybko uczą się kojarzyć fakty i z uporem wykorzystywać te umiejętności. Dlatego też od małego warto zwrócić uwagę na wychowanie kota i rozsądnie wybierać czego chcemy go nauczyć. Opiekun powinien prowadzić tę rasę spokojnie, ale stanowczo. Przywiązują się do opiekuna i lubią spędzać czas towarzysząc mu w codziennych czynnościach. Podobnie jak syjamy, wokalizują dużo i długo, często zmieniając ton i intonację miauczenia. Mają dominujący charakter, lubią być w centrum uwagi i nie znoszą nudy. Przy kotach tajskich warto po zabawie chować akcesoria, w innym przypadku co tydzień będzie trzeba zaopatrywać się w nową zabawkę. Rasa ta szybko adaptuje się do nowych warunków.

Nie stronią od wysokości, jednak preferują zabawy i harce na ziemi. Częste i szybkie skoki nie są jednak zbyt wysokie. Zwinność i muskularność pozwala im na długotrwały wysiłek fizyczny.

Koty tajskie dobrze dogadują się z innymi gatunkami zwierząt, zarówno psami jak i kotami. Odpowiednio przygotowane i wprowadzone na pojawienie się dziecka w rodzinie, świetnie się z nim zgrają, a w przyszłości normą będą wspólne zabawy. Rasa ta może godzinami leżeć obok lub na opiekunach. Przytulanie się i głaskanie są dla nich prawdziwą rozkoszą!

 

Kot tajski - cena

Kociak tajski kosztuje około 2000 zł w Polsce. Im hodowla z większą renomą tym cena może być wyższa. Nie ryzykuj kupnem kota z niepewnego źródła. W Internecie co chwilę pojawiają się ogłoszenia o kotach w typie rasy lub o zaniżonej cenie. Ogłoszenia takie zazwyczaj oznaczają pseudohodowlę, która nie zważa na dobrostan i zdrowie kotów. Kupno kociaka tajskiego z takiego źródła to proszenie się o kłopoty!

Miesięczny koszt utrzymania kota tajskiego to około 200 zł.

 

Dorosły kot rasy tajskiej o jaśniejszym umaszczeniu. Patrzy się niezwykle niebieskimi oczami.

 

Ciekawostki o kotach tajskich:

  • Koty tajskie posiadał m. in. Andy Warhol, John Lennon, Clark Gable, Sophia Loren, Elizabeth Tylor, Marilyn Monroe, Frank Zappa, James Dean, Rod Steward czy Fred Astaire

  • Kocięta tajskie rodzą się całkiem białe, po kilku dniach zaczynają się pojawiać kolorowe znaczenia

  • Koty tajskie pochodzące z różnych zakątków świata mają delikatne różnice w wyglądzie

 

 

Karolina Łuszczyk

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość