Nr 1 2020
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!

Najczęstsze choroby szczurów – na co zwracać uwagę

Szczury z racji swojego krótkiego życia dość szybko (w naszej ocenie) zapadają na choroby. Do tego często dochodzi stres, czasem nieodpowiednie żywienie oraz warunki, a na koniec jeszcze różne dolegliwości. Niestety, szczury - podobnie jak inne zwierzęta – nie pokazują początkowych objawów złego samopoczucia.

 

 

Na co więc zwrócić uwagę w przypadku chorób szczura?

 

Choroby dolnych i górnych dróg oddechowych szczurów

Często opiekunowie myślą, że szczur krwawi z nosa lub z oka. Jednak w gabinecie okazuje się, że są to porfiryny. Porfiryny produkowane są przez znajdujący się w oku gruczoł Hardera. Są to „czerwone łzy”, pojawiające się w wyniku stresu lub choroby. Najczęściej wydzielinę można zaobserwować w okolicy oczu, nosa, a także na przednich łapkach. Pojawia się tam w wyniku pocierania okolic oczu przez szczura.

 

Szczury narażone są na liczne infekcje bakteryjne i wirusowe. Część zakażeń w obrębie górnych i dolnych dróg oddechowych występuje bezobjawowo lub ze słabo nasilonymi objawami. Inne mają przebieg ciężki i mogą przechodzić w postać przewlekłą.

Często poważna choroba płuc następuje po znieczuleniu ogólnym, jeśli dotyczy zwierzęcia z przebiegającą już podklinicznie chorobą dolnych dróg oddechowych.

Oprócz pojawiających się porfiryn, może również pojawić się przechylenie głowy w jedną stronę oraz kichanie.

  

W przypadku poważnych zapaleń i infekcji dolnych dróg oddechowy do objawów często dołączają się również: spadek masy ciała, świszczące oddechy, duszności. Szczury często przyjmują skuloną postawę ciała. Jest to stan zagrażający życiu i wymaga pilnej interwencji lekarskiej.

 

W przypadku zachorowania szczur musi zostać bezwzględnie odizolowany od pozostałych szczurów  i umieszczony w czystym, ciepłym (ale nie gorącym!) pomieszczeniu. Zaleca się zrezygnowanie z trocin/peletu i zastosowanie ręczników kuchennych w celu minimalizowania podrażnień dróg oddechowych przez pyłki. Oczywiście jak najszybciej zwierzę musi zostać zbadane i muszą zostać zastosowane leki. Opisane tutaj działania mają wspomagać leczenie.

 

Szary szczur. Jak poznać, że szczur jest chory?

 

Zapalenie ucha szczura

Infekcje ucha środkowego są bardzo często następstwem infekcji lub zapaleń w obrębie układu oddechowego. Objawiają się zaburzeniami równowagi, przechyleniem głowy na jedną stronę, przewracaniem się na jedną stronę (tzw. kręcenie beczki). W nasilonych przypadkach może się również pojawić spadek masy ciała związany z utrudnionym pobieraniem pokarmu.


Leczenie wymaga wizyty u lekarza i jest dość długie. U części szczurów przechylenie głowy pozostaje na stałe, ale uczą się one z tym funkcjonować. Ważna uwaga! Nie każde zaburzenie równowagi związane jest z zapaleniem ucha. Zdarza się, zwłaszcza u szczurów w średnim i starszym wieku, że problemem jest zaburzenie endokrynologiczne przysadki. Lekarz zajmujący się zwierzętami egzotycznymi zaoferuje diagnostykę obu tych schorzeń.

 

 

Pododermatitis – czyli zapalenie skóry na łapkach 

Najczęściej wywoływane jest przez niewłaściwe podłoże (zbyt twarda ściółka, pręty klatki) lub niewłaściwą higienę klatki (mokre podłoże, zanieczyszczone). W tym wypadku również należy wdrożyć leczenie. Po stronie opiekuna leży zapewnienie miękkiego, czystego podłoża i właściwego, pełnego dna klatki (dno wykonane z drutów, prętów etc. jest szkodliwe).

 

 

Artretyzm u szczura

U szczura? A no tak. Tak samo jak ludzie, psy, koty i konie szczury odczuwają ból stawów.

Zazwyczaj dotyka szczurów powyżej 2 roku życia, ale może zdarzyć się wcześniej.

Poza lekami, które ustali lekarz, należy zadbać o miękkie podłoże i łatwe do wejścia podesty. W celu opóźnienia objawów czy też ich złagodzenia warto od samego początku zadbać o właściwą oraz zbilansowaną dietę, co ma znaczący wpływ w rozwoju chorób stawów.

 

 

Ropnie skóry 

Mogą pojawić się jako wynik walki pomiędzy osobnikami (na przykład w czasie dołączania nowych osobników) lub spontanicznie – u chorych lub starszych osobników.

Ropnie zawsze wymagają konsultacji lekarskiej a nieleczone stanowią zagrożenie życia.

Dodatkowo, czasem coś co wygląda jak ropień może okazać się niestety zmianą nowotworową.

 Szczury w klatce. Dwa z nich podgryzają drewno. 

 

Pasożyty skóry szczurów

Szczury mogą cierpieć z powodu pasożytów skóry. Najczęściej występujące pasożyty to: wszoły, świerzbowce oraz pchły. Typowe wówczas są zmiany na skórze w postaci drobnych ran, zaczerwienienia, wyłysienia.

 

Sama przyczyna nie jest trudna do ustalenia i wyleczenia, ale tu również o wyborze terapii decyduje lekarz. Niestety – pozbycie się pasożytów wymaga też mocnego zaostrzenia zasad higieny na dłuższy czas.

 

 

Grzybice skórne u szczurów

Typową zmianą w grzybicy skóry u szczurów jest wyłysienie, a także pojawienie się drobnych łusek na skórze. W rzadkich wypadkach zmianom tym towarzyszą wysięki ropne na skórze. Niektóre szczury mogą być również nosicielami tego typu grzyba, ale nie mają wówczas objawów choroby.

Najczęściej przyczyną choroby są grzyby z rodzaju Microsporum. Dość łatwe do diagnozy. W innych przypadkach potrzebne są bardziej  zaawansowane badania mikrobiologiczne.

 

Teksty na blogu nie są poradą lekarską oraz nie zastępują wizyty u lekarza weterynarii.

 

 

Adrianna Wawrzyniak

Komentarze

Nowa wiadomość
Ile szczury domowe niedawno urodzone maja zamkniete oczy???
a coto to czarne wokoło oczów u szczura?
11000232
 

Producent: 

TRIXIE

wysyłamy w 48 godziny

3539
149.80  159.80   

Linia produktowa: 

Josera Festival Adult, 

Waga opakowania (kg): 

15, 

Wielkość pupila: 

Uniwersalne, 

Producent: 

JOSERA

Faza życia: 

Dorosły, 

Wiek pupila od: 

12 miesiąca, 

Białko dominujące: 

Drób

Karma Super Premium dla psów Josera Festival Bezglutenowa karma dla wybrednych, dorosłych psów średnich i dużych ras Swoją wyjątkową smakowitość karma zawdzięcza granulkom otoczonym w pysznym sosie oraz dodatkowi łososia. Może być podawana w formie...
Kupując ten produkt otrzymasz: 37 pkt
wysyłamy w 48 godziny
+

55093
37.98   

Wielkość pupila: 

Rasy duże, 

Waga opakowania (kg): 

1.4, 

Producent: 

ROYAL CANIN

Faza życia: 

Dorosły, 

Białko dominujące: 

Produkty pochodzenia zwierzęcego

Royal - Canin Maxi Adult Zalety Skład Opinie eBook Promocje Pytania i porady Maxi Adult Rozwiązanie żywieniowe opracowane specjalnie dla dorosłych psów, powyżej 15 miesiąca życia, ras dużych, o masie ciała 26-44 kg. Dowiedz się...
Kupując ten produkt otrzymasz: 9 pkt
wysyłamy w 48 godziny
+