Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Najczęstsze choroby szczurów – na co zwracać uwagę

Szczury z racji swojego krótkiego życia dość szybko (w naszej ocenie) zapadają na choroby. Do tego często dochodzi stres, czasem nieodpowiednie żywienie oraz warunki, a na koniec jeszcze różne dolegliwości. Niestety, szczury - podobnie jak inne zwierzęta – nie pokazują początkowych objawów złego samopoczucia.

 

 

Na co więc zwrócić uwagę w przypadku chorób szczura?

 

Choroby dolnych i górnych dróg oddechowych szczurów

Często opiekunowie myślą, że szczur krwawi z nosa lub z oka. Jednak w gabinecie okazuje się, że są to porfiryny. Porfiryny produkowane są przez znajdujący się w oku gruczoł Hardera. Są to „czerwone łzy”, pojawiające się w wyniku stresu lub choroby. Najczęściej wydzielinę można zaobserwować w okolicy oczu, nosa, a także na przednich łapkach. Pojawia się tam w wyniku pocierania okolic oczu przez szczura.

 

Szczury narażone są na liczne infekcje bakteryjne i wirusowe. Część zakażeń w obrębie górnych i dolnych dróg oddechowych występuje bezobjawowo lub ze słabo nasilonymi objawami. Inne mają przebieg ciężki i mogą przechodzić w postać przewlekłą.

Często poważna choroba płuc następuje po znieczuleniu ogólnym, jeśli dotyczy zwierzęcia z przebiegającą już podklinicznie chorobą dolnych dróg oddechowych.

Oprócz pojawiających się porfiryn, może również pojawić się przechylenie głowy w jedną stronę oraz kichanie.

  

W przypadku poważnych zapaleń i infekcji dolnych dróg oddechowy do objawów często dołączają się również: spadek masy ciała, świszczące oddechy, duszności. Szczury często przyjmują skuloną postawę ciała. Jest to stan zagrażający życiu i wymaga pilnej interwencji lekarskiej.

 

W przypadku zachorowania szczur musi zostać bezwzględnie odizolowany od pozostałych szczurów  i umieszczony w czystym, ciepłym (ale nie gorącym!) pomieszczeniu. Zaleca się zrezygnowanie z trocin/peletu i zastosowanie ręczników kuchennych w celu minimalizowania podrażnień dróg oddechowych przez pyłki. Oczywiście jak najszybciej zwierzę musi zostać zbadane i muszą zostać zastosowane leki. Opisane tutaj działania mają wspomagać leczenie.

 

Szary szczur. Jak poznać, że szczur jest chory?

 

Zapalenie ucha szczura

Infekcje ucha środkowego są bardzo często następstwem infekcji lub zapaleń w obrębie układu oddechowego. Objawiają się zaburzeniami równowagi, przechyleniem głowy na jedną stronę, przewracaniem się na jedną stronę (tzw. kręcenie beczki). W nasilonych przypadkach może się również pojawić spadek masy ciała związany z utrudnionym pobieraniem pokarmu.


Leczenie wymaga wizyty u lekarza i jest dość długie. U części szczurów przechylenie głowy pozostaje na stałe, ale uczą się one z tym funkcjonować. Ważna uwaga! Nie każde zaburzenie równowagi związane jest z zapaleniem ucha. Zdarza się, zwłaszcza u szczurów w średnim i starszym wieku, że problemem jest zaburzenie endokrynologiczne przysadki. Lekarz zajmujący się zwierzętami egzotycznymi zaoferuje diagnostykę obu tych schorzeń.

 

 

Pododermatitis – czyli zapalenie skóry na łapkach 

Najczęściej wywoływane jest przez niewłaściwe podłoże (zbyt twarda ściółka, pręty klatki) lub niewłaściwą higienę klatki (mokre podłoże, zanieczyszczone). W tym wypadku również należy wdrożyć leczenie. Po stronie opiekuna leży zapewnienie miękkiego, czystego podłoża i właściwego, pełnego dna klatki (dno wykonane z drutów, prętów etc. jest szkodliwe).

 

 

Artretyzm u szczura

U szczura? A no tak. Tak samo jak ludzie, psy, koty i konie szczury odczuwają ból stawów.

Zazwyczaj dotyka szczurów powyżej 2 roku życia, ale może zdarzyć się wcześniej.

Poza lekami, które ustali lekarz, należy zadbać o miękkie podłoże i łatwe do wejścia podesty. W celu opóźnienia objawów czy też ich złagodzenia warto od samego początku zadbać o właściwą oraz zbilansowaną dietę, co ma znaczący wpływ w rozwoju chorób stawów.

 

 

Ropnie skóry 

Mogą pojawić się jako wynik walki pomiędzy osobnikami (na przykład w czasie dołączania nowych osobników) lub spontanicznie – u chorych lub starszych osobników.

Ropnie zawsze wymagają konsultacji lekarskiej a nieleczone stanowią zagrożenie życia.

Dodatkowo, czasem coś co wygląda jak ropień może okazać się niestety zmianą nowotworową.

 Szczury w klatce. Dwa z nich podgryzają drewno. 

 

Pasożyty skóry szczurów

Szczury mogą cierpieć z powodu pasożytów skóry. Najczęściej występujące pasożyty to: wszoły, świerzbowce oraz pchły. Typowe wówczas są zmiany na skórze w postaci drobnych ran, zaczerwienienia, wyłysienia.

 

Sama przyczyna nie jest trudna do ustalenia i wyleczenia, ale tu również o wyborze terapii decyduje lekarz. Niestety – pozbycie się pasożytów wymaga też mocnego zaostrzenia zasad higieny na dłuższy czas.

 

 

Grzybice skórne u szczurów

Typową zmianą w grzybicy skóry u szczurów jest wyłysienie, a także pojawienie się drobnych łusek na skórze. W rzadkich wypadkach zmianom tym towarzyszą wysięki ropne na skórze. Niektóre szczury mogą być również nosicielami tego typu grzyba, ale nie mają wówczas objawów choroby.

Najczęściej przyczyną choroby są grzyby z rodzaju Microsporum. Dość łatwe do diagnozy. W innych przypadkach potrzebne są bardziej  zaawansowane badania mikrobiologiczne.

 

Teksty na blogu nie są poradą lekarską oraz nie zastępują wizyty u lekarza weterynarii.

 

 

Adrianna Wawrzyniak

Komentarze

Nowa wiadomość
image
Mam szczurka Lucy i ona się ciągle przewraca,ma głowę na jeden bok,ma porfiryny,wierzga się i oniemiał się wczoraj udusiła
Mam szczurka Lucy i ona straciła na wadze ma porfiryny i przechyla seoją głowę w jeden bok , ciągle się przewraca a wczoraj się omal nie udusiła
Mój szczurek ma dziwne małe bomble na uchu, jest młody mam go dopiero tydzień
Muj szczurek ma jakąś gulę u guru oka jest tego koloru co skura. Strasznie się o jego boje i nie wiem co to jest.
Mam problem z samicą jakieś 10dni temu urodziła młode od soboty dziwnie sir zachowuje biega nerwowo kołysze się na boki dziwnie kręci głową i trzyma ogon do góry wyprostowany vo to może być
Adrianie,
powinieneś udać się ze szczurami do weterynarza.
Witam, około miesiąc temu zakupiłem dwa szczury, jednego czarnego i jednego białego i tak jak czarny szczurek jest pełen energii to biały często chodzi z przymrużonymi oczkami oraz zauważyłem u niego że ogon robi się żółty. Jakieś porady co to może oznaczać?
Coś Pani poniżej słabo doinformowana. Jak szczur jest chory to jak najbardziej trzeba oddzielić od stada, żeby nie przeniósł choroby na inne szczury. To samo jest po operacji, żeby szczur miał spokój.
Co to za bzdury!!! Absolutnie nie oddzielamy chorych szczurów od reszty stada to szybko doprowadzi do depresji i pogorszenia choroby. Znieczulenie ogólne nie pogorszy stanu choroby. Szczury nie chorują na artretyzm a na zespół ogona końskiego to choroba nerwów a nie stawów... Proszę się najpierw douczyc a potem próbować pisać artykuły
Ile szczury domowe niedawno urodzone maja zamkniete oczy???
a coto to czarne wokoło oczów u szczura?