Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Świnka morska w ciąży – i co teraz? Jak o nią zadbać?

Świnki morskie to ssaki, więc sposób ich rozmnażania znany jest większości. Istnieją jednak istotne zmienne, zarówno w przebiegu ciąży, jak i czasie jej trwania oraz wymaganiach, które muszą zostać spełnione, by zarówno młode, jak i matka pozostały szczęśliwe i zdrowe. Przed przystąpieniem do rozmnażania świnek, warto uprzednio się do tego przygotować, by z łatwością zapewnić zwierzęciu komfort, wygodę i bezpieczeństwo.

 

Świnka morska z małymi.

 

Rozmnażanie świnek morskich – dobór w pary

Przed przystąpieniem do połączenia pary świnek morskich, należy przede wszystkim zastanowić się, czy samiczka spełnia wszystkie warunki, by jej ciąża przebiegła prawidłowo i bez komplikacji. Samica kawii domowej ważyć minimum 700-800 gramów i mieć przynajmniej 5-6 miesięcy. Co więcej, ze względu na kostnienie miednicy, pierwszy poród powinien nastąpić przed ukończeniem pierwszego roku życia. W przeciwnym razie życie świnki może być zagrożone. Samiec powinien mieć przynajmniej 5-6 miesięcy. Górna granica nie jest określona, ponieważ samce pozostają płodne aż do późnego wieku.

Przystępując do połączenia świnek w parę, najlepiej zapewnić im wspólną klatkę na około 3-4 tygodnie – a nawet do samego rozwiązania ciąży. Przed samym porodem warto jednak przenieść samicę do odosobnionego miejsca, najlepiej z kryjówką, w którym ta spokojnie urodzi młode, a także zaopiekuje się nimi przez kilka pierwszych tygodni.

Warto również mieć na uwadze, że podczas połączenia samca z samicą dochodzi do nagłego podwyższenia poziomu hormonów u samca. Prowadzi to do powstania charakterystycznego zapachu, którym nie należy się jednak przejmować.

 

 

Ile trwa ciąża u świnki morskiej?

Cykl menstruacyjny świnek morskich trwa zazwyczaj 15-17 dni. Ruja – czyli okres płodności samicy – występuje co 10-21 dni i trwa zwykle 24-48 godzin. Co więcej, okres, w którym samica będzie gotowa, by przyjąć samca, to jedyne 6-11 godzin. Gdy w tym czasie dojdzie do zapłodnienia, młode mogą pojawić się już po 59 dniach. Jest to jednak najwcześniejszy możliwy termin, a standardowy czas trwania ciąży u świnki morskiej to 68-72 dni. Należy jednak mieć na uwadze, iż samiec nie zawsze zdoła pokryć samicę przy pierwszej rui, więc istnieje prawdopodobieństwo, że na młode będzie trzeba poczekać nieco dłużej.

W trakcie ciąży należy ograniczyć do koniecznego minimum podnoszenie samicy, ponieważ nieopatrznie może dojść do uciśnięcia maluchów w łonie matki. Pamiętajmy również, by regularnie kontrolować wagę przyszłej mamy. Samica przybiera na wadze od 4-5 tygodnia. Po tym okresie zaokrągla się również jej ciążowy brzuch. Każdy większy spadek wagi, nawet o 30-50 gram na tydzień, powinien dla bezpieczeństwa zostać skonsultowany z weterynarzem. W czasie ciąży zaleca się również wzmożone karmienie świnki. Samica może sama domagać się wtedy większych ilości pokarmu dla świnek morskich. Warto również pomyśleć, o zakupieniu odpowiednich witamin i suplementów dla gryzoni.

Dla zachowania wszystkich zasad bezpieczeństwa, starając się o rozmnożenie świnek morskich, należy założyć, że ostatni dzień, kiedy samica dzieli klatkę z samcem, jest pierwszym dniem ciąży. Ze względu na trudności w zdiagnozowaniu jednoznacznych objawów ciąży u świnki morskiej, przez najbliższe 72 dni od rozdzielenia samca i samicy należy postępować tak, jakby samica rzeczywiście została zapłodniona.

 

Świnka morska z młodym.

 

Świnka morska w ciąży – zachowanie i objawy

Dostrzeżenie jednoznacznych objawów ciąży u świnki morskiej dla wielu właścicieli nie wydaje się łatwym zadaniem – zwłaszcza, gdy samica jest sporych rozmiarów i nosi w sobie tylko jedno młode.

Jak zostało już wcześniej wspomniane, ciąża staje się widoczna gołym okiem dopiero po 4-5 tygodniach. Regularne monitorowanie i ważenie samicy pozwoli jednak na wcześniejsze rozpoznanie ciąży. Gdy zauważymy u świnki regularny stopniowy przyrost masy ciała, możemy spodziewać się ciąży. Najpewniejszą metodą zdiagnozowania ciąży u świnki morskiej jest jednak wykonanie USG.
W czasie ciąży świnka morska nie zmienia nadto swojego zachowania. Domaga się większej ilości jedzenia, a tuż przed samym porodem – wyszukuje spokojnego i osłoniętego miejsca. Jednak prawidłowo przebiegająca ciąża nie powinna zmieniać zachowania samicy. Jeśli zauważymy, że stała się ona agresywna, ospała czy unikająca kontaktu to należy skontaktować się z lekarzem weterynarii.

 

 

Poród świnki morskiej

Okres przed samym porodem może przebiegać na różne sposoby. Zaobserwować, można zarówno wzmożony apetyt, jak i jego utratę. Podobnie w przypadku wzmożonej lub zmniejszonej senności. W wielu przypadkach zbliżający się poród nie jest jednak sygnalizowany żadnymi wcześniejszymi objawami.

Wszystkie niepokojące objawy powinny być natomiast konsultowane z lekarzem. Mogą one zwiastować zarówno zbliżające się rozwiązanie ciąży, jak i jej komplikację. Konsultacja z lekarzem w wielu przypadkach może uratować życie zwierzęcia.
Poród świnek morskich trwa zwykle od zaledwie kilku minut aż do godziny. Będąc świadkami porodu, należy zapewnić ciszę i spokój, a także warto przygotować mały ręcznik namoczony uprzednio w letniej wodzie. W przypadku braku wystąpienia oznak życia u nowonarodzonego malucha, należy masować go namoczonym ręcznikiem. Może się również zdarzyć, że płód przechodzi w pozycji odwróconej. W takim przypadku również należy pomóc samicy. Z reguły jednak samica podczas porodu doskonale radzi sobie sama.
Pamiętajmy również, by zaraz po urodzeniu (i do drugiego tygodnia życia) nie brać młodych świnek morskich na ręce. Samica może odrzucić swoje młode, gdy wyczuje na nich obcy zapach.

 

Przeczytaj również: Prawidłowe żywienie świnki morskiej



Arnika Persona

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość