Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Śmierć świnki morskiej – jak poradzić sobie z tą stratą?

Świnki morskie, mimo że nie mają zbyt wielu wymagań hodowlanych, są stosunkowo wrażliwe na wszelkie zmiany w otoczeniu czy diecie. Jeśli zachorują, mogą w ciągu kilku dni umrzeć, dlatego tak ważna jest obserwacja naszych pupili i dbanie o ich dietę i suplementację.

Śmierć świnki morskiej czy każdego innego pupila domowego to duża strata, którą najbardziej odczuwają dzieci, które jeszcze nie rozumieją kwestii kręgu życia. Przeczytaj jak przygotować dziecko – i siebie – na tę przykrą sytuację.

 

Objawy zbliżającej się śmierci świnki morskiej?

 

Objawy zdychania świnki morskiej

Nagła śmierć świnki morskiej to trudna sytuacja, z którą niestety w pewnym momencie przyjdzie się zmierzyć.
Natomiast dla zachowania jak najdłużej zdrowia kawii należy bacznie ją obserwować i jeśli zauważymy jakiekolwiek zmiany w zachowaniu czy wyglądzie świnki, powinniśmy od razu reagować.

Objawy nadchodzącej śmierci kawii mogą być różne wszystko w zależności od choroby i jej stopnia zaawansowania.

- Jednym ze znaczących objawów może być gwałtowna utrata wagi, zaleca się ważyć świnkę morską raz na tydzień, aby mieć wszystkie parametry pod kontrolą.
- Kolejnym nie mniej ważnym aspektem jest konsystencja odchodów zwierzęcia, jeśli zrobi się rzadsza lub twardsza może to być jeden z objawów problemów z trawieniem.
- Ogólna ospałość, świnka morska buszuje najczęściej w nocy, więc jeśli pupil przestaje się uaktywniać w tej porze, powinniśmy zgłosić się do weterynarza, który sprawdzi, czy świnka nie ma jakiś innych objawów.
- Problemy z oddychaniem, głośne sapanie to również oznaka, że pupil ma problemy z płucami. Często przed śmiercią świnki morskie zaczynają powoli oddychać, gdyż brakuje im powietrza w płucach.
- Krew w moczu to najbardziej oczywisty objaw, który możemy zauważyć od razu i wtedy niezwłocznie powinniśmy zgłosić się do weterynarza o pomoc.
Warto zaznaczyć, że często nie sama choroba zabija świnkę morską, zaniedbanie objawów i późniejsze powikłania są najbardziej śmiertelne dla naszych pupili.

 

Świnka morska u weterynarza. 

 

Najczęstsze choroby świnki morskiej

Choroby świnek morskich mogą mieć różne podłoża, niektóre z nich są dziedziczne, inne nabywają w trakcie życia lub poprzez nieodpowiednie traktowanie i stresowe sytuacje.
1. Zapalenie oskrzeli to popularna choroba u świnek morskich, która przejawia się brakiem apetytu, ospałością i apatycznym zachowaniem czy problemami z oddychaniem. Nieleczona może doprowadzić do poważnych powikłań a ostatecznie do śmierci. Dlatego, jeśli zauważymy jakiekolwiek z tych objawów, powinniśmy od razu zgłosić się do weterynarza.
2. Zapalenie płuc ma podobne objawy co zapalenie oskrzeli, dodatkowo świnka może mieć katar, kaszel oraz zmatowioną sierść.
3. Biegunka, problemy z trawieniem i jelitami, wszelkie komplikacje związane ze spożywaniem jedzenia, mogą również doprowadzić do śmierci świnki morskiej. Zwłaszcza jeśli pupil ma problemy z wypróżnianiem się, każdy objawy biegunki czy zastoju jelita powinniśmy od razu skonsultować z lekarzem. Często tego typu choroba może być spowodowana przez pasożyty w organizmie czy złą dietę, dlatego tak ważna jest obserwacja naszej świnki i szybka reakcja. Przeczytaj jak poprawnie karmić świnkę morską.
4. Nowotwory, świnki morskie również cierpią na tego typu choroby, niestety duża część z nich umiera nawet po szybkiej diagnozie. Najczęściej świnki cierpią na mięczaka limfatycznego lub białaczkę, starsze osobniki są szczególnie narażone na takie dolegliwości, dlatego ważne jest regularne badanie stanu zdrowia świnek.
5. Antybiotyki, świnki morskie są szczególnie wrażliwe na wszelkiego rodzaju leki, ważne jest dawkowanie, niektóre z nich mogą posiadać zbyt silny skład. Dlatego każde leczenie antybiotykowe musi być przeprowadzone pod nadzorem lekarza weterynarii. Świnka morska, która zatruje się lekami, przeważnie jest ospała, ma problemy z oddychaniem, kołatanie serca.

 

Przeczytaj także: Jak rozpoznać grzybicę u świnki morskiej?

 

Jak wygląda śmierć świnki morskiej?

Świnka morska może umierać nawet kilka dni, wszystko zależy od jej stanu i rodzaju choroby. Przykładowo zwierzęta, u których zdiagnozowano raka, mogą jeszcze przez kilka miesięcy żyć, mimo że będą odczuwały ból czy inne dolegliwości. W tego typu sytuacjach warto zastanowić się nad opcją uśpienia pupila, by zniwelować cierpienie. W przypadku zatrucia lekami, czy jedzeniem, śmierć może nastąpić nawet w ciągu kilku godzin. Częstym zjawiskiem są sytuacje, podczas których zwierzę umiera w nocy i właściciele dowiadują się, że pupil zadusił się czy miał udar. Niestety przypadków jest wiele, dlatego do każdej świnki trzeba podchodzić indywidualnie. Warto dbać o dietę, suplementację, dogodne warunki życia, regularną wymiana siana w klatce oraz nawodnienie. Dużą część chorób możemy zniwelować, a nawet ich uniknąć, jeśli zadbamy o odpowiednie jedzenie dla świnki morskiej i warunki hodowane pupili.

 

Śmierć świnki morskiej. 

Przeczytaj także: Oswajanie świnki morskiej - krok po kroku

Jak pomóc dziecku zrozumieć śmierć świnki morskiej?

Śmierć świnki morskiej to delikatny temat zwłaszcza dla dzieci, najczęściej te małe ssaki są pierwszymi domowymi pupilami, do których najmłodsi się najszybciej przyzwyczajają. Niestety nie jesteśmy w stanie uniknąć śmierci - dzieci również powinny mieć tego świadomość. Dlatego zadaniem rodziców jest przygotowanie pociech do momentu, w którym ich pupil może odejść. Oczywiście każde dziecko jest inne i w inny sposób radzi sobie z utratą bliskiej osoby, czy w tym przypadku pupila. Niektórzy zalecają od razu kupić dziecku kolejną świnkę morską lub podmienić ją, tak aby maluch nie zwrócił na to uwagi. Każdy rodzić postępuje wedle swoich poglądów, mimo to warto uczyć dzieci od najmłodszych lat, że taka jest kolej rzeczy i zwierzątka domowe również umierają. Pamiętaj, dziecko również może przechodzić żałobę. Kawia domowa może być przyjacielem dziecka, po jej śmierci dziecko potrzebuje czasu, wsparcia i jeszcze większej dawki miłości i zrozumienia z Twojej strony.

 

Przeczytaj także: Śmierć psa - i co teraz?Lida Pieczulis

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość