Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Jak długo oswaja się świnka morska? 4 kroki budowania relacji

Na czym polega oswajanie świnki morskiej i w jaki sposób rozpoznać miłość świnki morskiej? Czy ze świnką morską można się zaprzyjaźnić? Czy świnki morskie przywiązują się do swojego opiekuna? Dowiedź się wszystkiego o relacjach opiekuna ze świnką morską.

Zakup świnki morskiej to ważny moment w życiu całej rodziny – odtąd pod naszym dachem zamieszka urocze, cudne, puszyste zwierzę, które aż chce się przytulić. Świnka morska to wspaniały towarzysz i z reguły bardzo przywiązuje się do domowników – warto jednak zadbać o to, aby początek budowania relacji miał łagodny przebieg. Poniżej kilka zasad, które warto wprowadzić w życie, adoptując świnkę morską.

 

Świnka morska głaskana na kolanach. 

 

Oswajanie świnki morskiej – krok po kroku

Krok pierwszy – świnka poznaje swoją klatkę

Świnka morska, która dopiero co zamieszkała wnowym domu jest z pewnością wystraszona i zestresowana. Nowa klatka dla kawii, nowe zapachy, nowe miejsca - to wszystko sprawia, że jest niepewna i płochliwa. Dlatego warto dać jej dzień, dwa na odpoczynek i poznanie swojej klatki. Samą klatkę najlepiej postawić w na podwyższeniu, aby świnka morska mogła obserwować otoczenie, ale z drugiej strony warto ograniczyć jej zbyt dużą ilość bodźców. Niech te pierwsze dni w nowym domu będą spokojne i harmonijne.

Przeczytaj także: Wyprawka dla świnki morskiej

 

Krok drugi - świnka poznaje domowników

Po tym jak świnka zapozna się ze swoim nowych domkiem warto, aby poznała swoich opiekunów. Najlepiej, aby i tutaj zachować spokój i umiar. Pozwólmy śwince poznawać domowników po kolei – przez pierwsze dni mówmy do świnki łagodnym głosem i pozwólmy jej przyzwyczaić się do nas i nam zaufać. Świnka może nadal być płochliwa, ale pewnie chętnie będzie nas obserwować z dystansu.

 

Krok trzeci – pierwszy dotyk

W końcu nastał moment, kiedy możemy spróbować pogłaskać naszą świnkę. Ten krok z pewnością jest jednym z istotniejszych i również ważne jest, aby przebiegał łagodnie. Na początek możemy zbliżyć dłoń do klatki i pozwolić się powąchać. Jeżeli zauważymy, że świnka się nie boi, możemy włożyć dłoń do klatki i spróbować delikatnie pogłaskać świnkę. Nie bierzmy jej od razu na ręce – budowanie zaufania wymaga czasu.

 

Krok czwarty – eksplorowanie przestrzeni i wspólne zabawy

Jeśli świnka już się na tyle do nas przyzwyczaiła, że pozwala się swobodnie głaskać, możemy wziąć ją delikatnie na ręce, wyciągnąć z klatki i pozwolić na zwiedzanie pokoju. Zanim to jednak zrobimy trzeba koniecznie odpowiednio przygotować przestrzeń – najlepiej ograniczając ją w taki sposób, aby świnka nigdzie nie uciekła, ani nam się nie schowała.

Jak się bawić ze świnką morską? Najlepiej z użyciem smakołyków dla kawii, które świnka uwielbia. Dobrym pomysłem jest tor przeszkód z poukrywanymi smakołykami lub zabawa w berka za smakołykiem. Świnki uwielbiają ruch i wyzwania – pamiętajmy jednak o tym, aby dobrać poziom trudności wyzwań do umiejętności naszej świnki. Świnki morskie są bardzo pojętne i choć nie wszyscy to wiedzą – mogą nauczyć się prostych sztuczek np. przychodzenia na zawołanie lub stawania na tylnych łapkach.

 

Przeczytaj także: Agility dla małych zwierząt

 

Świnka morska jest karmiona.

 

Jak świnki morskie okazują miłość?

Pewnie słyszałeś, że koty, okazują miłość i zaufanie, pozwalając głaskać się po brzuszku? Dokładnie tak samo robią świnki morskie. Brzuszek to najdelikatniejsza część ciała świnki morskiej, więc jeżeli świnka pozwala go głaskać, to w ten sposób mówi, że czuje się bezpieczna. Zrelaksowana świnka morska układa się na boku i wyciąga tylne łapki, a radosna i szczęśliwa wręcz skacze z radości na wszystkie strony!

Przeczytaj więcej: Jak koty ukazują miłość?

 

Po czym poznać, że świnka morska się boi?

Przestraszone świnki morskie najczęściej nieruchomieją i wpatrują się w obiekt zagrożenia – idealnie do nich pasuje powiedzenie, że strach ma wielkie oczy. Jeżeli boją się wyjątkowo bardzo, potrafią nawet udawać martwe! Świnki morskie z reguły nie są agresywne, ale mogą ugryźć, jeżeli poczują zagrożenie.

 

Oferta zabawek dla świnek morskich.

 

Dlaczego świnka morska obgryza pręty klatki?

Gryzienie prętów klatki jest dość częstym zachowaniem wśród świnek morskich i zazwyczaj powody takiego zachowania są dwa. Pierwszy oznacza, że świnka jest głodna. Świnki, które karmione są regularnie zwykle na kilka minut przed posiłkiem potrafią głośno się o niego upominać. Drugim powodem jest chęć zwrócenia na siebie uwagi – może śwince brakuje wody, jest niekomfortowo – a może zwyczajnie brakuje jej towarzystwa i zabawy?

Przeczytaj także: Jak karmić świnkę morską?

 

Jedna czy dwie świnki morskie?

Chociaż świnki morskie można hodować pojedynczo – zdecydowanie lepiej trzymać przynajmniej dwie! Świnki są zwierzętami stadnym i najlepiej się czują w towarzystwie swojego gatunku. Hodowanie kilku świnek gwarantuje, że będą one są czuły bezpiecznie i nie będą się nudzić. To znacznie redukuje możliwość pojawienia się depresji i apatii, a szczęśliwe świnki żyją dłużej i szczęśliwiej. Dodatkowym plusem dla opiekuna jest możliwość obserwacji relacji jakie tworzą się tylko między świnkami.

Może Cię zainteresować: Co oznaczają dźwięki, jakie wydają świnki morskie?
Natalia Bąk

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość