Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Jak dbać o zęby królika i co powinno nas w nich zaniepokoić?

Higiena zębów u królika to aspekt często pomijany i zaniedbywany przez opiekunów, co w rezultacie może się skończyć licznymi chorobami, takimi jak przerost korzeni zębów u królika lub innymi problemami. Króliki nie należą do problematycznych pupili, ich hodowla jest szczególnie prosta i przyjemna, ale to nie oznacza, że możemy przestać dbać o królika. Na czym polega pielęgnacja zębów królika? Jak sobie poradzić z żółtymi zębami u królika? Odpowiadamy!

 

Zęby królika.

 

Charakterystyka zębów królika

Zęby królika miniaturki lub każdej innej rasy są dość specyficzne. Królik posiada do 28 zębów, które dzielą się na siekacze, przedtrzonowe i trzonowe, króliki natomiast nie posiadają kieł.

Warto również zaznaczyć, że zęby królika rosną przez cały czas, tygodniowo nawet o 1 mm. Jeśli już odpowiedzieliśmy na pytanie: ile królik ma zębów, warto podzielić tę liczbę 28. na poszczególne grupy zębów. Królik ma:

- 6 siekaczy,
- 10 przedtrzonowców,
- 12 trzonowców.

Mleczaki królika zostają wymieniane w 6 tygodniu życia pupila. Jako że królik posiada aż 6 siekaczy, nimi gryzie i rozrywa, a żuje za pomocą zębów trzonowych, dzięki czemu poruszają na boki szczęką i są w stanie ścierać swoje uzębienie równomiernie. Ścieranie zębów jest bardzo istotnym procesem, jeśli nie przebiega prawidłowo, nasz pupil może mieć poważne problemy z jedzeniem. Za długie zęby będą uniemożliwiały mu np. żucie posiłków. Dodatkowo może pojawić się ogólny ból w okolicy pyszczka i pogarszające się samopoczucie pupila.

 

 

Dlaczego królik zgrzyta zębami? Choroby zębów u królika

Jakie są najpopularniejsze problemy z zębami u królika i czy da się uniknąć tego typu schorzeń? Ważna jest obserwacja naszych zwierząt domowych, jeśli zauważymy jakiekolwiek nietypowe zachowania, powinniśmy się zgłosić do specjalisty w tej sprawie.

Jeśli słyszymy, że nasz królik zgrzyta zębami - przykładowo podczas głaskania - może się okazać, że w taki sposób ukazuje radość i zadowolenie, lecz jeśli objawy pojawiają się regularnie, bez większego powodu wizyta u weterynarza będzie konieczna. Czasem pupil ma już wadę wrodzoną, np. krzywy zgryz, dlatego nie jest w stanie równomiernie ścierać uzębienia.

Zgrzytanie zębami u królika może też być spowodowane inną chorobą, przez którą pupil odczuwa ból; lub nadmiar stresu powoduje taką automatyczną reakcję ścierania zębów. Trudno jednoznaczne stwierdzić co oznacza zgrzytanie zębów u królika, gdyż każdy przypadek jest inny i najczęściej dopiero wizyta u weterynarza pomaga rozwiać wszelkie wątpliwości.


Przeczytaj: Jak królik okazuje miłość?

 

Przerost zębów u królika

Przerost korzeni zębów u królika to kolejny poważny problem stomatologiczny, którego nie można bagatelizować. Charakteryzuje się tym iż królik ma zbyt długie zęby, które mogą nawet wystawać z pyszczka, wspominaliśmy o ścieraniu zębów w poprzednim akapicie, więc jeszcze raz podkreślamy, że ta czynność w przypadku królików jest kluczowa. Dlatego wszelkiego rodzaju kolby dla królików czy twarde przekąski są wskazane dla gryzoni, by przerost zębów u królika nie nawracał. Królik może sam sobie zrobić krzywdę zbyt długimi zębami, raniąc sobie zęby i policzki. Przez co czasem królik nie je i tylko zgrzyta zębami, sygnalizując tym samym swojemu właścicielowi, że coś jest nie tak. Kiedy pupil ma przerost zębów, często przestaje jeść, drastycznie chudnie, gdyż po prostu nie jest w stanie gryźć ani żuć pożywienia. Poza gryzakami i twardymi przekąskami pamiętajmy, że siano jest podstawowym posiłkiem dla królików, którego spożywanie również pozytywnie wpływa na stan uzębienia. Na temat poprawnego żywienia królików pisaliśmy już na naszym blogu.

 

 

Problemy z zębami królika

Wcześniej już wspomniane wady zgryzu to problemy, przez który nasz pupil może odczuwać nadmierny ból i mieć trudności z jedzeniem. Ważne jest szybkie wykrycie schorzenia i udanie się do specjalisty. Wady zgryzu powodują to, że królik nie ściera zębów równomiernie lub ta czynność sprawia mu ból. Dlatego też czasem potrzebny jest zabieg piłowania zębów lub w ostateczności usuwania zębów. Oba wykonywane przez weterynarza po wcześniejszych przeprowadzonych badaniach zwierzaka.

 

 

 

Pielęgnacja zębów u królika

Pielęgnacja zębów u królika jest bardzo ważnym elementem, o którym warto pamiętać i go regularnie wykonywać. Żółte zęby u królika to oznaka choroby uzębienia czy problemu z przerośniętym zębami. Regularne wizyty u specjalisty są koniecznością, ale również dbanie o pupila w domu. Różnego rodzaju zioła, które zjada królik, moją okazać się pomoce również w przypadku zębów. Na temat ziół dla królika i ich wyboru pisaliśmy na blogu artykuł, warto poczytać więcej na ten temat i ewentualnie wprowadzić jakieś zmiany w diecie pupila, co w rezultacie poprawi stan zębów.

Jeśli widzimy, że królik nie ściera równomiernie zębów, na rynku jest dostępny obcinacz do zębów królika, specjaliści nie zalecają korzystania z tej opcji osobom niedoświadczonym, gdyż możemy zrobić jeszcze więcej krzywdy dla naszego pupila. Obcinanie zębów to skomplikowana czynność, którą powinni wykonywać weterynarze. Do samoistnego ścierania zębów u królika pomocne są różnego rodzaju gałęzie czy gryzaki i kolby, które ścierają uzębienia podczas jedzenia.

 




Lida Pieczulis

Zdjęcia: Canva.com

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość